ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
На стику економіки з екологією
17.02.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 14(21184) / Тираж: 8525

За всіх мінусів економічної кризи є у ній і певний плюс: люди стали більше думати про свої можливості, витрати, розумне використання наявних коштів. Якщо міркувати в масштабах Одещини, то потужним резервом для наповнення бюджету може стати «узаконення» родовищ корисних копалин, а паралельно — раціональне використання побутових відходів. Саме ці напрямки послужили поштовхом для створення двох робочих груп при обласній раді. Нещодавно відбулося їхнє перше засідання під керівництвом голови облради Миколи Пундика.

Така необхідність продиктована самим життям, вважає Микола Володимирович. Якщо говорити про незаконний видобуток корисних копалин (насамперед піску і глини), то це питання має вже не тільки економічне, а й екологічне значення. Складна ситуація і з утилізацією побутових відходів, і з так званими «дикими» смітниками. У Європі, у всьому світі, переробка відходів — достатньо прибутковий бізнес. У нас, на жаль, усе зупинилося на зародковому рівні — як через економічні, так і соціальні причини...

Втім, учасники наради аж ніяк не збиралися просто констатувати сумні факти. Слово було надане керівнику однієї з робочих груп, депутатові Віктору Волкову. Ще в попередньому скликанні Віктор Якович разом з колегами активно займався проблемою незаконного видобутку корисних копалин на території області. У ході моніторингу було виявлено близько 140 незаконних кар’єрів. Потім — проведено дві профільні координаційні ради, порушено кілька кримінальних справ... Проте говорити про ефективне вирішення проблеми поки не випадає.

— За нашими підрахунками, на той період обласний бюджет недоотримав десятки мільйонів гривень. І я дуже радий, що депутатський корпус нового скликання звернув увагу на проблему з родовищами, — відзначив Віктор Волков. — Першочергове завдання нашої робочої групи — відмоніторити ситуацію, що склалася. Потім — надати цю інформацію депутатам і прийняти на сесії облради відповідну програму. З приводу «порохової бочки», про яку говорив голова обласної ради... вона уже вибухає. Позаторік у піщаному кар’єрі в Біляївському районі загинули діти. Це сталося тільки тому, що при незаконному видобутку піску ніхто не відповідав за необхідну безпеку. Так само і в Іванівському ра­йоні є відкриті виробітки черепашнику і були ситуації, коли там ледве не завалило дітей. Усе це потрібно впорядковувати. Якщо ми зможемо відпрацювати цю систему на Одещині, то сподіваюся, що вона знайде підтримку в Києві і поширення в інших областях.

Не менш актуальним для регіону залишається й інше питання — ути­лізації побутових відходів. Погодьтеся, багатьом з нас траплялося спостерігати воістину футуристичні картини: смітники вздовж доріг та дерева, які вітер «прикрасив» шматками целофанових пакетів. Це звучить як анекдот, але нашим землякам іноді навіть доводилося лукавити перед іноземними гостями, розповідаючи, що це в нас така національна традиція — прикрашати дерева подібним чином... Але навіть якщо в районі є «офіційний» полігон для сміття, здебільшого це обмежується відведенням землі. Про проектну документацію, до­тримання санітарних норм тощо, як правило, не йдеться. Тож роботи тут непочатий край.

— Відповідно до законодавства власниками всіх побутових відходів є територіальні громади, — зауважив, виступаючи, начальник Державного управління охорони навколишнього середовища в Одеській області Анатолій Яцков. — Тому це питання необхідно розглядати не в ключі «просто складування відходів», а як хорошу сировинну базу. Хочу нагадати, що затверджена обласною радою програма «Поводження з побутовими відходами» закінчується нинішнього року. Через відсутність фінансування деякі її пункти (наприклад, щодо будівництва сміттєпереробного заводу) залишилися невиконаними. Тому їх необхідно врахувати у майбутньому.

Секретарем обох робочих груп є депутат облради Євген Смоленський. На його думку, наголос слід зробити не на прагненні «знайти і покарати», а на максимальному наповненні обласної скарбниці. Той же видобуток корисних копалин — основа будівельної індустрії, однієї з галузей, які наповнюють бюджет. Тож потрібно не боротися з видобутком, як таким, а спрямувати його у циві­лізоване русло. Якщо вивести цю роботу хоча б на той рівень, як вона велася в часи Радянського Союзу, то ми матимемо позитивний результат.

Стосовно ж полігонів побутових відходів, то, — зазначив Євген Смоленський, — зараз ми маємо, по суті, справу з забрудненням навколиш­нього середовища. Кілька років тому проводилися розрахунки, скільки сміттєпереробних підприємств нам потрібно. Але це витратний захід. Тому на нинішньому етапі потрібно хоча б узаконити наявні смітники, визначити, хто займається цим питанням. А потім підшукувати інвесторів і, можливо, проводити роз’яснювальну кампанію, щоб люди самостійно займалися сортуванням сміття.

На думку голови обласної ради Миколи Пундика, дорости до переробки сміття як до великого бізнесу наш регіон зможе в найближчі два-три роки.

— Так, тема створення заводів для переробкти сміття порушується не перший рік. Те, що її наразі не вдалося реалізувати, пояснюється багатьма чинниками. Це все-таки бізнес. Наші тарифи на вивезення сміття для населення не можна порівнювати з європейськими, але піднімати їх через рівень прибутків основної частини населення теж нереально. Та й у людей поки що нема культури сортування відходів. Втім, врешті-решт ми прийдемо до цього. Я знаю, що облдержадміністрація веде переговори з інвесторами щодо будівництва сміттєпереробного та сміттєспалювального заводів. Обласна рада готова піти назустріч і сприяти відведенню земель під ці підприємства — ми в цьому зацікавлені як ніхто інший. До речі, інвесторів цікавить не тільки місто-мільойнник Одеса. Є пропозиції і щодо районів (той-таки Ренійський), і щодо деяких великих сіл. Стосовно ж видобутку корисних копалин, — зазначив Микола Володимирович, — то це серйозне підґрунтя для корупції. За прогнозними оцінками, оборот видобутку корисних копалин в Одеській області за будівельний сезон (з квітня по жовтень) складає близько мільярда гривень. А адміністративний штраф навіть за кількаразові порушення — 1750 гривень. От і все. Тільки подолавши цей опір, ми зможемо домогтися результату.

До кінця лютого облрада розраховує отримати від усіх причетних структур статистичну інформацію в розрізі районів, селищних і сільських рад. А чергову нараду робочих груп заплановано на першу декаду березня.

Автор: Прес-служба облради


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту