![]() |
|
![]() |
![]() |
Не так давно при Одеській облраді було створено спеціальну робочу групу «щодо здійснення перевірки раціонального використання та безпечного поводження з побутовими відходами на території Одеської області». Логіка цілком зрозуміла. Згідно із законодавством, органи місцевого самоврядування відповідають за відведення земельних ділянок під сміттєві полігони, здійснюють контроль над використанням відходів на своїй території, та й самі відходи є їхньою власністю (що особливо важливо у разі вторинної переробки).
До яких кроків вдалася новостворена робоча група? Насамперед, збір інформації про офіційні та неофіційні звалища на території регіону, а також виїзди-перевірки.
– Сьогодні ця проблема актуальна для усієї Одеської області, – говорить керівник групи, депутат Одеської облради Юрій Демент. – Суть питання зводиться до того, що на сьогоднішній день є звалища, які функціонують, але документи на них ще не оформлено. Це призводить до того, що неконтрольований потік сміття звозиться з усієї Одеської області, однак не утилізується належним чином. Це завдає шкоди екології, всім жителям. Наше завдання зводиться до того, щоб систематизувати роботу, мінімізувати ту шкоду, яку неминуче будуть завдавати скупчення сміття.
Перша поїздка-перевірка випала на прилеглий до Одеси Комінтернівський район, а ще точніше – Новодофинівську сільраду. Саме на її землях запасу розташоване велике звалище, яке обслуговує практично всю прибережну лінію від Крижанівки до Южного. Виникло воно у 2000 році на місці виробленого кар’єру, у якому добувався камінь-черепашник. За минулі роки тут встигло погосподарювати вже кілька фірм, які заробляли на вивезенні сміття. Однак, змінюючи один одного, вони не дуже старалися у тій частині роботи, яка стосувалася захоронення відходів та рекультивації. Через відсутність позитивних висновків екологічної експертизи, робота «сміттєвого полігону» навіть двічі припинялася. Та й на сьогоднішній день документи поки що повністю не упорядковані.
– Досить складно оформити земельну ділянку під це звалище у зв’язку із тим, що досить близько розташовані земельні ділянки садівників, – визнає Новодофинівський сільський голова Оксана Бойко. – Але площа кар’єру досить велика – 8,7 гектара, тому можна використовувати його частину, не порушуючи жодного законодавства.
Останнім часом у нас створено комунальне підприємство «Новодофинівське», у відання якого віддано це звалище. Воно буде повністю займатися захороненням відходів та санітарним очищенням населених пунктів сільради.
Наша співрозмовниця сподівається, що новоспечене КП зможе заробляти достатньо коштів на захороненні відходів, і що ці гроші можна буде спрямувати на утримання об’єктів соцкультпобуту. Однак поки що усе не дуже оптимістично. Документи не оформлено, звалище офіційно закрите, лише ведеться робота з накопиченнями, залишеними попередниками. Побутове сміття поступово засипається ґрунтом, будівельними та промисловими відходами.
– Спочатку тут було стихійне звалище. Сміття висипалося біля дач – огорожі гнулися, – ділиться з нами директор КП «Новодофинівське» Володимир Розмаріца. – Потім взялися за цей полігон. Була тут южненська організація, потім «Грінпорт», «РАФ», «Клінтранссервіс»... Тепер нарешті передали до комунального підприємства сільради. Зараз у мене 8 працівників. А в плані ми заклали штат із 26 чоловік. Майстер ділянки, озеленювачі, робітники з благоустрою, двірники, які повинні будуть прибирати територію у Вапнярці та Дофинівці. Є всі умови, щоб цей кар’єр став місцем, де будуть оброблятися відходи з усього Комінтернівського району. А для цього потрібно зробити «дорогу життя», як ми її називаємо.
Згадана дорога – майже 7 кілометрів вибоїн, не дуже пристосованих для вантажного транспорту. Тимчасова дорога до дач, побудована два десятки років тому, в зайве підтвердила вираження: «Немає нічого постійнішого, ніж тимчасове». За розрахунками автошляховиків для ремонту ділянки необхідно 7 млн гривень. В обласному бюджеті така сума навряд чи знайдеться, тому проблему можна розв’язати хіба що за участю на паях усіх населених пунктів, звідки може звозитися сміття – зокрема й міста Южного. Ну а для того, щоб КП вже зараз почало заробляти хоч якісь кошти, насамперед, потрібно упорядкувати документи – відведення на землю, ліцензії, договори тощо. Таким чином, ми знову повертаємося до теми, з якої починався матеріал... Так, оформлення всіх дозволів коштує грошей, часу та нервів, але відступати вже нікуди. І знову кілька слів від керівника робочої групи Юрія Демента.
– Якщо є закон, то його потрібно дотримуватися, – заявляє депутат. – Це перший аспект. А другий... Це дозволить і нам, як представникам робочої групи, і представникам сільської громади контролювати вступ коштів, які мають стягуватися до місцевих сільських бюджетів і згодом вливатися до самої громади. Робоча група бере на себе функції контролю за тим, як будуть використовуватися дані кошти. Щоб це було за призначенням, щоб навіть думки не було про якесь розкрадання або неправомірне використання коштів, які надійшли за вивезення та звалища сміття...
З боку робочої групи обіцяється усіляка підтримка – зокрема юридична. Паралельно будуть здійснюватися виїзди-перевірки і до інших районів області.
Р.S. Як стверджував хтось із безіменних любителів гострого слова: «Не можна повертатися спиною до природи, інакше вона повернеться спиною до вас». Життєдіяльність людини неминуче призводить до утворення великої кількості відходів (як на побутовому, так і промисловому рівнях). Сміттєві звалища – особливо стихійні – серйозна загроза екології. Але у той же час, за грамотного підходу, вони можуть стати малими й великими Клондайками вторинних ресурсів. Світовий досвід свідчить про це досить переконливо. Ми поки що далекі від світових стандартів утилізації, однак серйозна робота в цьому напрямі вже починається.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |