ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Допомоги щодо тимчасової непрацездатності і щодо вагітності та пологів
01.03.2011 / Газета: Одесские известия / № 23(4150) / Тираж: 18386

Відповідаючи на численні запитання страхувальників, що надходять до Одеського обласного відділу у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон), а також у зв’язку з появою багатьох статтей у засобах масової інформації на цю тему, що дають не зовсім точні, а іноді й суперечливі роз’яснення положень вищевказаного Закону, що стосуються порядку розрахунків і виплати за рахунок коштів Фонду допомог щодо тимчасової непрацездатності, щодо вагітності та пологів, роз’яснюємо.

Розрахунок листків непрацездатності щодо тимчасової непрацездатності та щодо вагітності та пологів залишився попереднім. Але слід зазначити, що ліквідується система взаємозаліків, коли страхувальник, не перераховуючи страхові внески на рахунок Фонду, міг оплатити за рахунок цих коштів страхові випадки.

Згідно зі ст. 21 Закону № 2240, фінансування страхувальників для виплати матеріального забезпечення найманим робітникам здійснюється районними, міжрайонними та міськими виконавчими дирекціями обласного відділу Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників є затверджена правлінням Фонду заявка-розрахунок, яку страхувальник, правильно оформивши, подає до робочого органу відділення Фонду за місцем реєстрації.

Заявка-розрахунок містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за видами. Форми заявки-розрахунків є у всіх робочих органах обласного відділу Фонду.

Страхувальник-роботодавець відкриває в банку, а бюджетні організації – в органах державного казначейства України, окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у порядку, встановленому Національним банком України. Страхові кошти, перераховані на окремі поточні рахунки в банках, використовуються страхувальником винятково на виплату соціальних допомог застрахованим особам.

У додатку довідки-розрахунку необхідно вказувати номер страхового свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у разі його відсутності ставиться номер ідентифікаційного коду, оскільки згідно з Постановою КМУ України № 1306 від 22.08.2000 г.: «номер страхового свідоцтва повинен збігатися з ідентифікаційним кодом застрахованої особи».

Сума, що виплачується за листками непрацездатності, залежить від середнього заробітку і страхового стажу.

Вирахування середнього заробітку регулюється Порядком, затвердженою Постановою КМУ № 1266 від 26.09.2001 р. (зі змінами та доповненнями). Страховий стаж визначається згідно зі ст. 7 Закону № 2240:

– до страхового стажу прирівнюється виробничий стаж, який мав працівник під час роботи на умовах трудового договору (контракту) до 28.02.2001 р.

– з 28.02.2001 р. страховий стаж – це період сплати страхових внесків у ФСС за ВПТ.

Згідно зі ст. 37 Закону № 2240, якщо страховий стаж до 5-ти років, то розмір допомоги з тимчасової непрацездатності складе 60% середнього заробітку, від 5-ти до 8-ми років – 80% середнього заробітку, від 8-ми і більше – 100% середнього заробітку.

Також, 100% середнього заробітку незалежно від страхового стажу виплачується особам, віднесеним до І-ІV категорії, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, яка замінює їх і доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни і особам, на яких поширюється Закон України «Про статус ветеранам війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань, згідно із Законом України «Про жертви нацистських переслідувань»; донорам, що мають право на пільгу, згідно зі ст. 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».

Хочемо звернути увагу на те, що згідно зі ст. 7 Закону № 2240, якщо страховий стаж менший 8-ми років, то з 01 січня 2011 р. ураховується у страховий стаж сплата єдиного внеску за кожен місяць, але не менше мінімального страхового внеску. А у разі, якщо сума сплаченого єдиного внеску за місяць менша за мінімальний страховий внесок, то стаж розраховується за формулою:

ТП = Св : В, де ТП – тривалість періоду, який зараховується до страхового стажу і визначається в місяцях, Св – сума єдиного внеску, сплаченого за відповідний місяць, В – мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

Нагадуємо, що листок непра­цездатності щодо вагітності та пологів оплачується 100 % незалежно від страхового стажу з першого дня за рахунок коштів Фонду, розрахунки середнього заробітку і оплата відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами провадиться в календарних днях. А розрахунки і оплата листка непрацездатності щодо тимчасової непрацездатності за рахунок коштів Фонду провадиться з 6-го дня непрацездатності згідно з графіком роботи і в залежності від страхового стажу.

Автор: Виконавча дирекція Одеського обласного відділу Фонду соціального страхування щодо тимчасової втрати працездатності


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту