![]() |
|
![]() |
![]() |
Радянська система охорони здоров’я будувалася за принципом «від Москви до самих до околиць»: у віддалених селах відкривалися лікарні, деякі навіть з хірургічними та пологовими відділеннями. Мета була одна – наблизити медицину до людини.
За роки незалежності курс змінився – почали говорити про економічну недоцільність сільських лікарень, про низьку якість медичного обслуговування у них. Стаціонари на селі реорганізували в амбулаторії загальної лікарської практики.
Нинішня реформа іде ще далі (далі від пацієнта) – у перспективі створюватимуться так звані шпитальні округи з метою, як нас запевняють, підвищення якості медобслуговування.
У Ренійському районі перші кроки реформи системи охорони здоров’я обернулися закриттям психіатричного відділення у ЦРЛ, про що недавно розповідала газета «ОВ». Розповідала на колективне прохання родичів пацієнтів, яким доводиться лікуватися у психіатра.
Аналогічне звертання жителів Рені надійшло до Одеської облради і було розглянуто на засіданні постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства. Комісія відзначила, що в Одеській області кількість ліжок психіатричного профілю перевищує їхнє нормативне число. У її резолюції вказується, що поетапна оптимізація мережі закладів охорони здоров’я «потребує приведення кількості ліжок до встановленого нормативу». Комісія рекомендувала голові Ренійської райдержадміністрації взяти під особистий контроль питання реорганізації ЦРЛ, повноцінного її функціонування, «враховуючи реальні потреби пацієнтів». А головлікареві рекомендовано «вжити дієвих заходів щодо недопущення погіршення якості та організації надання психіатричної допомоги населенню району».
Інакше кажучи, нормативи згори доведено, а як їм відповідати – визначайте самі. Все це нагадує, вибачте, прокрустове ложе, коли місцеві ради самі мають право вирішувати, що відрубати – ноги чи голову.
Власне, це питання, тільки з іншим формулюванням – про оптимізацію мережі медзакладів, було порушено на останній сесії Ренійської районної ради.
Як доповів головлікар Ренійської ЦРЛ Степан Іванов, у районі налічується 280 ліжок, або 72 на кожні 10 тисяч населення, у той час як цей показник повинен становити 56,5. Головлікар запропонував по 10 ліжко-місць забрати у пологовому будинку, хірургічному та дитячому відділеннях лікарні, 5 – в інфекційному. Крім цього, запропоновано скоротити 25 ліжок у психіатричному відділенні з цілковитою його ліквідацією.
Виступаючи з трибуни сесії, депутат Ренійської райради Олександр Іванов говорив про те, що скорочення викликане об’єктивною реальністю:
– У районі багато соціально-напружених проблем. Уже двадцять років ми думаємо про те, що треба щось змінювати і в охороні здоров’я. Нинішній уряд зважився на реформи з метою домогтися ефективності системи охорони здоров’я. Ми одержали керівництво до дії, де чітко розмежована система надання медичної допомоги. Якщо говорити про психіатричне відділення, то воно не може функціонувати і, відповідно, фінансуватися, на другому, тобто районному, рівні.
Інші аргументи на користь закриття відділення висловили депутат райради Микола Ангеловський і депутат облради від Ренійського району Іван Буценко. Про те, що психіатричне відділення все одно не одержить ліцензію, а лікарня в цілому – акредитацію. Про те, що у району немає коштів на утримання ліжок психіатричного профілю тощо. Словом, іншого варіанту просто немає: руки вгору!
Жителі міста, які були присутні на сесії, намагалися обстояти психіатричне відділення. Від імені родичів хворих до милосердя депутатів з трибуни сесії закликала Лариса Утемишева. Вона сказала, що жителі Рені зверталися в усі інстанції:
– Чиновники районного рівня посилаються на нормативи Міністерства охорони здоров’я, а вищі інстанції пишуть, що все вирішують органи місцевого самоврядування.
Цю ж думку, до речі, висловив і депутат Ренійської райради Іван Строя:
– «Нагорі» все уже вирішено – чому ж Міністерство охорони здоров’я або обласне управління не видають розпорядження? Чому голосувати повинні ми, депутати райради? І, таким чином, взяти гріх на себе?
Усе пояснюється просто: районні лікарні перебувають у віданні територіальних громад району, відповідно депутати районних рад повинні проголосувати «за» запропоновану урядом реформу. Можна, звичайно, голосувати і «проти», але це шлях у нікуди.
Палкі дебати закінчилися тим, що більшістю голосів (три «проти» і один утримався) депутати ухвалили запропоновану схему оптимізації.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |