ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Один день Едуарда Матвійчука
19.03.2011 / Газета: Одесские известия / № 30(4157) / Тираж: 18386

18 березня 2010 року Указом Президента України № 382/2010 Едуарда Матвійчука було призначено головою Одеської обласної державної адміністрації.

З ходу – у бій. Глава держави проголосив курс на боротьбу із кризою та подальшу модернізацію країни. Перед губернатором Одещини стояло непросте завдання: навести порядок у земельних відносинах, домогтися виведення зарплати з «тіні», зламати корупційні схеми, що створювалися роками, і при цьому, згідно з вимогою Президента, робити все для поліпшення життя простих людей. Адже реформи, зокрема у сфері освіти та охорони здоров’я, не повинні ускладнити і без того непросте становище територіальних громад області.

Розуміючи, що без припливу інвестицій не буде розвитку регіону, голова обл­держадміністрації доклав багато зусиль для поліпшення інвестиційного клімату. Знаковою подією стало рішення про створення індустріальних парків на території Одещини.

Увесь цей час Едуард Леонідович відкритий для людей – провадить зустрічі із представниками ЗМІ, здійснює робочі поїздки по області. Нещодавно він відвідав Роздільнянський район, який за підсумками минулого року у своєму соціально-економічному розвитку перемістився з 25-го на 19-те місце. Яка мета цих поїздок, що губернатор хоче донести до свідомості керівників районів і, насамперед, простих громадян, які й створюють головний матеріальний продукт?

– Провадячи непопулярні, але такі необхідні для держави реформи, необхідно пояснювати їх характер та сенс. Щоб люди розуміли, для чого це робиться. І роз’яснювальну роботу повинні вести працівники райдержадміністрацій, депутатський корпус, – сказав Едуард Матвійчук, звертаючись до керівників району та представників господарюючих суб’єктів. – Ми сьогодні живемо в таких умовах, коли громадам потрібно самим заробляти гроші, не чекаючи на допомогу з обласного або Державного бюджетів. А для того, щоб це робити й розбудовувати економіку, виконувати ті завдання, які ставлять Президент України і я, як керівник області, необхідно працювати по-новому. Насамперед, зосередити зусилля на максимальному наповненні бюджету, щоб гроші, які заробляються в районах і в області в цілому, не розкрадалися, а йшли за відповідними напрямами, на конкретні справи, результати яких наприкінці року можна перевірити.

Не одержавши чітких та ясних відповідей на багато запитань, зокрема на ті, що стосуються реальних джерел поповнення бюджету в районі, Едуард Матвійчук сказав:

– Керівник райдержадміністрації та його підлеглі не мають права бути просто чиновниками, бюрократами. Ви всі сьогодні повинні стати менеджерами. А це, у свою чергу, привчає чітко знати та відчувати ситуацію в районі, взаємодіяти з податковою інспекцією, іншими структурами. Ми всі повинні працювати в одному напрямі. Я, наприклад, як керівник області, чудово знаю, основні джерела наповнення бюджету. 28,6 відсотка – бюджетна сфера, 20,7 – транспорт, 10 – промисловість, 5 – торгівля, 4 – сільське господарство, 3 – банківська сфера… Тобто я наочно бачу, з чого складається бюджет області. І так має бути у кожному районі. У такий спосіб ми можемо визначити точки зростання. А отже, мати резерви для програми розвитку, допомог підприємствам малого бізнесу, сільському господарству, зрештою, незаможним верствам населення. Ось для чого потрібно навчатися заробляти гроші на місцях.

Крім того, виконувати бюджет потрібно мінімум на 120 відсотків. А якщо він майже наполовину наповнюється за рахунок державних установ – це яма, це шлях в нікуди.

Губернатор також закликав керівників району та податкову інспекцію звернути пильну увагу на діяльність підприємств торгівлі. У системі торгівлі області зайнято понад 50 тисяч чоловік. Саме в цьому бізнесі приховується реальна заробітна плата, заявив Е. Матвійчук. Загальний обсяг реалізації продукції в цій сфері – понад 40 мільярдів гривень. А до бюджету Одеської області вона перераховує лише 5 відсотків від усіх надходжень. У Роздільнянському районі – 2-3 відсотки.

– Нам так само складно, як і вам, – зізнався Едуард Матвійчук. – Нам також «спускаються» контрольні цифри. Так, ми могли б розписати їх по районах і на цьому заспокоїтися. Але тоді б у нас не було бюджету розвитку, одного з найбільших в Україні – близько 360 мільйонів гривень. А отже, не було б шкільних автобусів, шести шкіл, спорудження яких ми збираємося завершити цього року, 200 тракторів, купівлю яких ми хочемо здешевити. Не було б і тих 1,5 млн гривень, які ми виділили на ваш Будинок культури, 900 тисяч гривень для закупівлі насосів для вашого водоканалу. Не було б нічого. Ми просто проїдали б гроші, накопичували борги, розширювали штати…

Тому цілком природно, що губернатор висловив незадоволення станом бюджету розвитку району. А він, як відомо, скоротився у порівнянні з минулим роком більш ніж на 40 відсотків і склав 894 тисячі гривень. Зокрема фінансування програми «Власний дім» скоротилося у 5 разів – до 10 тисяч гривень, програми соціального захисту та медичного забезпечення ветеранів війни, малозабезпечених сімей – у 2 рази…

Говорячи про проведену оптимізацію, зокрема систем освіти та медицини, голова облдержадміністрації підкреслив, що за 20 років незалежності створено неефективну медицину, зруйновано найпрогресивнішу у світі систему освіти. Тому, провадячи реформи в даній сфері, влада повинна не просто скорочувати кількість цих закладів та персонал, що може призвести до соціального вибуху. Усе це має відбуватися з розумом, з користю для людей.

– Давайте ваші пропозиції, як ви бачите розв’язання існуючих проблем, як ви збираєтеся це робити, – продовжив Едуард Матвійчук. – Тоді керівництво області розгляне ваші пропозиції і дасть поштовх для їх розв’язання.

Під час цієї зустрічі обговорювалися й інші питання, які стосуються життєдіяльності району, серед них виконавчої дисципліни, проблем розвитку сільського господарства та, власне, самого села, будівництва й ремонту доріг.

– Я приїхав сюди не командувати, я хочу, щоб ви зрозуміли, що ми повинні спільно працювати, спільно рухатися вперед, – сказав, завершуючи зустріч, губернатор. – Тому що перед чиновниками зараз ставляться завдання, які суттєво відрізняються від тих, які були раніше. І кожний чиновник має право поставити собі просте запитання: «А чи треба мені це? Чи потрібна мені така робота й така відповідальність?». Кожний повинен подумати, чи відповідає він тим завданням, які необхідно вирішувати? Це буде порядно й стосовно себе, й інших. Хоча я впевнений, що 90 відсотків чиновників – це чесні, порядні люди, які працюють в інтересах суспільства. І я хотів би, щоб ми продовжували так і надалі. Щоб кожний працював, працював творчо й одержував від цього задоволення.

На завершення робочої поїздки до Роздільної Едуард Матвійчук провів особистий прийом громадян. Жителі району скаржилися на недостатню якість житлово-комунальних послуг, роботу державних установ, серед них на тих, що займаються земельними питаннями. Зокрема, губернатор звернув особливу увагу на проблему забезпечення теплом одного з мікрора­йонів міста, де застаріла котельня обігріває близько десяти соціальних та житлових об’єктів, і дав доручення відповідним управлінням облдержадміністрації вивчити дане питання. Едуард Леонідович мав тривалу та докладну розмову з ветераном Великої Вітчизняної війни, учасником визволення Роздільної та багатьох інших населених пунк­тів Одещини від німецько-фашистських загарбників Михайлом Спиридоновичем Шуляком і запросив ветерана на святкування Дня Перемоги в Одесі 9 Травня. На завершення прийому місцевий літератор Володимир Булковський подарував на згадку голові облдерж­адміністрації свою книжку, присвячену історії Одеської області й, зокрема, Роздільнянського району.

Автор: Анатолій МИХАЙЛЕНКО, «Одеські вісті», Одеса – Роздільна – Одеса


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.012
Перейти на повну версію сайту