ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«Людина року» чи «Стоп-кран»?
24.03.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 25(21195) / Тираж: 8525

Про підсумки першого року роботи Едуарда Матвійчука на посаді голови Одеської обласної державної адміністрації йшлося на нещодавній прес-конференції в ІА «Міст-Одеса». Журналістам роздали також письмову експертну оцінку його діяльності, де майже всі опитані дали позитивну оцінку. Зійшлися експерти і в ще одній думці: за рік головування в ОДА Едуарду Матвійчуку вдалося побудувати міцний каркас або скелет, кому як зручніше, адміністративної системи управління областю.

Основні досягнення «губернатора» за рік керівництва Одещиною розпочав перелічувати його однопартієць Олександр Кравець. За його словами, завдяки старанням Едуарда Матвійчука в регіоні почали здійснюватися масштабні інвестиційні проекти. Наша область отримала три з восьми національних проектів і фінансування під них. Йдеться про реконструкції Одеської інфек­ційної лікарні, дитячої обласної лікарні та будівництво чергового етапу глибоководного спуску. Крім того, тривають переговори щодо будівництва траси «Одеса — Рені», і загалом активізувалася інвестиційна та економічна діяльність у регіоні. Ще однин «плюс» колега-«регіонал» поставив за створення апарату управління областю, як у сенсі державного керівництва, так і партійного. Мовляв, збудована ефективна вертикаль влади. Третім досягненням Олександр Кравець назвав активізацію реформ в агропромисловому секторі, виділення значних коштів у 2011-у на підтримку сільгоспвиробників, передачу аграріям техніки, витрати на яку були частково покриті з обласного бюджету, тощо. Наступне досягнення — успішна боротьба з одним з найсильніших за останні десятиріччя паводком на Дунаї. Незважаючи на те, що вода піднялася на рекордний рівень, не було жодної жертви. І, нарешті, п’яте досягнення «губернатора» — зростання бюджету Одеської області на 2011-й на 12% порівняно з 2010 роком. І це, на думку Олександра Кравця, далеко не всі здобутки Едуарда Матвійчука. За словами «регіонала», голова ОДА вже встиг багато чого зробити, однак ще більше у нього попереду. «Не бачити того, що реально зроблено, можна лише у двох випадках: або є певна політична заангажованість, яка не дозволяє цього бачити, або реальна робота не відділяється від слів», — зазначив депутат.

Втім, щодо деяких досягнень можна посперечатися. Так, експерти неодноразово підкреслювали, що створення інвестиційно-привабливого клімату на Одещині розпочали не з того боку. Скажімо, в попередніх номерах «Чорноморських новин» уже йшла мова щодо доцільності створення технопарків. Стосовно ж агропромислового комплексу, то і виробники, і вчені констатують: їхні проблеми не вирішуються. Аграрії не відчувають державної допомоги, так само, як її не відчуває і звичайний покупець. Цікаво звучить і таке досягнення Едуарда Матвійчука, як переговори щодо траси «Одеса — Рені», які, зазначимо, тривають уже не один рік. А щодо бюджету Одещини, частина експертів називає його «бюджетом проїдання», зазначаючи, що те незначне зростання навряд чи буде відчутним, оскільки ці відсотки «з’їсть» інфляція.

Тепер про названі запрошеними до обговорення експертами невдачі. Їх значно менше, аніж досягнень. Так, Едуарду Матвійчуку протягом року його керівництва не вдалося виконати низку обіцянок, зокрема розпочати реконструкцію Одеського палацу спорту. Не зумів він вирішити й інші питання, пов’язані з необхід­ністю змінювати законодавство або з виділенням бюджетних коштів. Не вдалося Едуарду Матвійчуку й довести середній рівень зарплат в області до середньоукраїнського. На цьому, власне, перелік невдач від експертів закінчується. Цікаво, що за результатами діяльності в 2010 році Едуард Матвійчук номінований на звання «Регіональний лідер року» національної програми «Людина року» в Україні. Його однопартієць Олександр Кравець впевнений: результати національної програми будуть для нас приємними. «Едуард Леонідович прийняв область на два­дцять шостому місці в країні із со­ціально-економічного розвитку. Сьогодні ми посідаємо шосте місце, і така динаміка, на двадцять пунктів, в історії України абсолютно безпрецедентна», — зазначив «регіонал».

До цього рейтингу ще неодноразово під час прес-конференції повертались і журналісти, й промовці: надто багато запитань щодо об’єк­тивності оцінювання викликає такий стрімкий стрибок. Так, депутат Одеської обласної ради від партії «Фронт змін» Сергій Фаєрмарк за­значив, що розділити радість колег з приводу справ в області не може. «Коли мені говорять, що Одещина з двадцять шостого місця опинилась на шостому, в мене волосся стає дибки. Що ж це такого потрібно було зробити? Що це за ракета, яка здатна так стрімко нас нести вперед?» — запитував депутат. Скептично ставиться представник опозиції і до деяких з уже перелічених досягнень «губернатора». «Давайте конкретизуємо: хоча б одне нове робоче місце з’явилося завдяки інвестиціям і хто ці інвестори? Давайте поговоримо про ці реформи і про те, що з них отримає суспільство», — закликав Сергій Фаєрмарк. За його словами, надто багато від посади «губернатора» сьогодні не залежить. Відтак і досягнення в таких питаннях не можна приписувати йому. Наприклад, облдержадміністрація сьогодні жодним чином не може вплинути на роботу Одеського нафтопереробного чи Припортового заводів, однак варто їм зупинитися, й економічні показники стрімко падають. І навпаки — варто «Лукойлу» запуститися, як показники починають лізти в гору. Невже такі падіння і підйоми можна приписувати керівництву області? Згадав Сергій Фаєрмарк і про технопарки: «Знову ж таки, що отримає житель Одещини від того, що там будуть створені умови для якогось інноваційного проекту? І чому з цього робиться глобальна таємниця?» Для того, щоб реально оцінити роботу влади, депутат запропонував звернути увагу на споживчий кошик: «Рейтинги та показники по області ростуть, а в магазині на свою зарпла­ту середньостатистичний одесит може купити дедалі менше». У той же час політик зазначив, що губернатор працює і великих провалів протягом його роботи не було. «Матвійчук — справді хороший політик. Майстер спорту в інтригах», — підкреслив Сергій Фаєрмарк.

На думку депутата Одеської обласної ради від партії «Сильна Україна», економіста Миколи Шутова, аналізувати результати діяльності голови ОДА не можна окремо від ситуації по країні загалом. За його оцінкою, сьогодні в Україні побудована жорстко централізована системи: Київ контролює все, що відбувається в області. Ще одним негативним для Едуарда Матвійчука чинником експерт вважає його партійну приналежність, яка диктує підпорядкування волі керівництва ПР як в ухваленні господарських рішень, так і в кадровому підборі. Як результат, рішення приймаються політично необхідні, але далеко не завжди економічно виправдані, а кадри формуються не за професійною, а за партійною озна­кою. Стосовно ж об’єктивних показників, за якими повинен вимірюватися рейтинг області та технопарків, економіст багато в чому підтримав попереднього промовця. «Правильно говорив Сергій Олександрович: зупинилось одне системоутворююче підприємство — «Лукойл», й одразу поїхали вниз показники. Я вважаю, що неправильно гіпертрофовано, як в радянські часи, оцінювати діяльність «губернатора» та адміністрації загалом саме за цими місцями. Це не якісні показники роботи», — підкреслив Микола Шутов. Щодо інвестиційних проектів, то, на його думку, за 2010 рік у цьому сенсі нема чим хвалитися. «Тепер про індустріальні парки. Вже прийнято рішення про створення управляючого підприємства, про виділення двох земельних ділянок — у Любашівському та Іванівському районах, про будівництво інфраструктури. І тільки після цього, на четвертому місці, стоїть питання про пошук інвесторів», — зазначив економіст. Хоча загалом, вважає, великих провалів торік не було — область існувала так само, як існувала вся країна. Роботу «губернатора» в таких умовах Микола Шутов оцінює позитивно.

Політолог Артем Філіпенко подивився на роботу Едуарда Матвійчука з дещо іншого боку. На його думку, в діяльності органів влади сьогодні переважає PR-складник. «З висловлювань губернатора можна скласти маленьку червону книжечку а ля Мао Цзедун», — пожартував політолог і нагадав, як Едуард Матвійчук свого часу обіцяв, що чиновники на колінах проповзуть всю Одещину. За словами Артема Філіпенка, такі PR-ви­словлювання справляли на людей велике враження, однак час іде, а чиновники ніяк не почнуть повзати. «Якщо говорити про політичний складник, єдиний плюс, який може собі зарахувати Едуард Леонідович, — це проведення виборів до місцевих рад. Як це було зроблено, в який спосіб — вже інша справа. Існує правило: переможців не судять», — зауважив політолог.

Ще один політолог Денис Яковлєв, у свою чергу, відзначив певне протиріччя між політичними та адміністративними функціями голови ОДА. Одна з основних функцій облдержадміністрацій — забезпечення реалізації управлінської діяльності виконавчої влади України на території даної області. На рівні регіону влада виступає провідником волі уряду і не вимагає чіткої ідентифікації у громадян з тим або іншим політиком. Хоча досвід роботи обласних державних адміністрацій свідчить про зворотне: і місцеві еліти, і громадяни спри­ймають керівника ОДА як одного з лідерів певної політичної сили. «Це легко пояснюється, адже голова адміністрації пройшов декілька виборчих кампаній і як голова штабу Партії регіонів, і як лідер її міського списку. Причому і в першому, і в другому випадках з непоганим для партії результатом. Однак виборча кампанія закінчилася, і результат діяльності тепер визначається не політичним, а адміністративним, управлінським результатом», — вважає експерт. На його думку, політичний процес в Україні характеризується певною персоніфікацією, причому не лише під час виборчих кампаній, коли на чолі списку йде «локомотив» рейтингу партії або блоку, але і в звичайний період, коли влада вибрана і діє. Повною мірою це стосується і виконавчої влади в областях, яка асоціюється у виборців, експертів та журналістів, перш за все, з керівниками обласних державних адміністрацій.

Що ж до номінування Едуарда Матвійчука на звання «Регіональний лідер року» в Україні, варто, мабуть, нагадати, упродовж 2010-го «губернатор» засвітився в кількох інших рейтингах. Зокрема, як «Душитель свободи слова» і «Стоп-кран одеської журналістики»…

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту