ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Лише той, хто перемучився темну ніч, здатен зрозуміти ціну білого дня
24.03.2011 / Газета: Одесские известия / № 32(4159) / Тираж: 18386

Щоденно в Україні виявляють понад 80 хворих на туберкульоз, з яких 30 гинуть. У Кодимському районі щороку поповнюють ряди хворих на туберкульоз понад 20 чоловік, смертність складає 9 чоловік на 1000 населення.

Як розповіла відповідальна за фтизіатрію лікарка Кодимської районної лікарні Людмила Михай­лівна Дем’янчук, туберкульоз в районі, як, власне, і в Україні, значно помолодшав. Зростання захворюваності спостерігається в усіх вікових групах. Однією з причин погіршення епідемічної ситуації є соціально-еко­но­мічна криза та її наслідки, зро­стання кількості соціально де­задаптованих і уразливих груп населення, хворих на алкоголізм, наркоманію, ВІЛ/СНІД. А ще значну підступну роль відіграв галас навколо реакції Манту, від якої багато відмовлялись. В результаті чимало дітей зараз у районі – з вираженою позитивною пробою.

– Всі підлітки на 15 – 17-му ро­ці життя повинні проходити флюорографічне обстеження, а також одночасно треба проходити обстеження на туберкульоз методом проби Манту. Така увага до підлітків пов’язана з тим, що під час перебудови організму вони стають чутливими до туберкульозної інфекції. Про це свідчать досить неблагополучні показники за­хворюваності саме серед підлітків по району, та й по Одеській області, – змальовує невтішну ситуацію Людмила Михайлівна.

Сьогодні, на жаль погір­ши­лося функціонування про­ти­туберкульозної служби, зни­­зилися об’єми і якість проти­туберкульозних заходів, контроль з боку держави. Нині, як зазначила фтизіатр, у районній поліклініці є безкоштовна плівка для флюорографії хворих і тих, хто у групі ризику, а також для всього населення. Та люди нехтують обстеженням, наражаючись на біду. Так сталося і в одній із сімей, де хворів на цю недугу батько. На всі переконання лікарка чула відмову, навіть від санаторно-курортного лікування. А згодом захворів їхній син. За його здоров’я і життя вже тривалий час йде боротьба, та поки що сили нерівні.

У районі досить високий від­соток хворих, які не піддаються лікуванню антибактеріальними препаратами. В основному це люди, які прибули з місць позбавлення волі. Небезпечним є той факт, що їх чисельність не можуть контролювати медики. Тож потрібна співпраця і міліції, і представників органів місцевого самоврядування. Загрозливою є ситуація ще й тому, що в районі понад 60 відсотків хворих з відкритою формою туберкульозу серед щойно виявлених. А питання з лікарем-фтизіатром для району так і залишається не вирішеним, як і для значної кількості інших районних лі­карень області. І це в той час, як відсоток укомплектованості лікарями-фтизіатрами в цілому по медичних закладах Одеської області становить 67,2 проти 70 по Україні.

Зважаючи на соціально-еко­­номічні труднощі, на тлі нинішньої епідемії туберкульозу фахівці Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського зробили прог­ноз на найближчі 10 років, за яким при гірших, ніж сьогодні, соціально-економічних умо­вах захворюваність на тубер­кульоз через 10 років може збільшитися вдвічі, а смертність – у 2,5 рази.

Але ж чому тривалий час бо­ротьби не дає відчутних ре­зультатів? На думку Л. Дем’янчук, причина неефективності проти­туберкульозних заходів полягає в недостатньому фінансування програми з протидії туберкульозу. Так, на реалізацію даної програми у Кодимському районі цього року не виділено жодної копійки.

Подолати епідемію взявся допомогти Україні Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Це одна з найбільших міжнародних фінансових установ, яка інвестує світові грошові ресурси для порятунку життя людей. Донині Фонд виділив 19,3 млрд доларів США 144 країнам для підтримки широкомасштабних програм з профілактики та лікування цих трьох захворювань.

Україні у нинішньому році Глобальний фонд виділив грант на боротьбу з епідемією ту­беркульозу на суму 100 млн доларів. Основним реципієнтом став Благодійний фонд «Розвиток України», який вже кілька років реалізує власну програму «Зупи­нимо туберкульоз». З гран­том Глобального фонду в нашій країні пов`язують великі надії. Але разом з тим не потрібно забувати, що хворобі легше запобігти, ніж її вилікувати.

Автор: Любов КУЗЬМЕНКО, власкор «Одеських вістей», Кодимський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту