![]() |
|
![]() |
![]() |
Сумною спадщиною в історії народу України є політичні репресії, які відбувалися після 1917 року та в 30-ті – 40-ві і на початку п’ятидесятих років.
Політична діяльність, соціальний стан і релігійні переконання, причетність до націоналістичних організацій переслідувались. Мільйони людей на підставі антигуманних і антидемократичних законів піддавались масовим репресіям судовими і позасудовими органами.
Частина репресованих, зокрема громадяни України, була поновлена в правах і реабілітована Постановою Верховної Ради Союзу РСР від 07.03.1991 р.
Україна була першою з незалежних держав, яка прийняла Закон «Про реабілітацію жертв політичних репресій».
За минулі роки на підставі цього Закону 1140 реабілітованих громадян, які проживали і проживають нині на території Одеської області взяті на облік у комісіях міських та районних рад. Ці люди користувалися знижками на 50% оплати комунальних послуг, мали безоплатний проїзд у місцевому транспорті загального користування, деякі лікувалися у санаторіях. Всім була призначена грошова компенсація, а період ув’язнення зарахований у стаж роботи пенсійними фондами у потрійному розмірі, до пенсії була нарахована надбавка та ін. З 2005 року за рішенням Одеської обласної ради надається адресна матеріальна допомога за програмою, передбаченою бюджетом області.
На жаль, стаття 6 Закону України «Про реабілітацію…» не виконується повною мірою, як загалом по Україні, так і в Одеській області зокрема з об’єктивних причин. Законодавчо не було визначено джерело фінансування пільг, вказаних в ньому. Все, що позитивно вирішувалось в Одеській області, забезпечувалось за рахунок бюджету області і частково держави.
Але в Законі України «Про реабілітацію…» на відміну від законів країн колишнього Союзу РСР навіть не згадується про дітей, залишених у неповнолітньому віці без опіки батьків, що були безпідставно репресовані, визнані жертвами політичних репресій і реабілітовані прокуратурою або Конституційним судом.
З такими довідками про реабілітацію громадяни, жителі Одеси і області звертаються до комісій з вимогами видати їм посвідчення для отримання пільг та надбавок до пенсії. Але задовольнити прохання законних підстав немає. У 2010 році Верховна рада України тричі розглядала питання про дітей, батьки яких були репресовані з політичних мотивів. Але проект змін і доповнень був відхилений.
Оскільки репресовані, примусово виселені народи реабілітовані, то вдруге їх реабілітовувати не можна. Єдиний захист держави для них та членів їх сімей – це нарахування надбавки до пенсії у розмірі 25 % мінімальної пенсії за віком.
Комісія обласної ради організувала роботу по проведенню в Одесі з`їздів цих громадян, встановленню Днів Пам`яті, організації поминальних обідів, підготовці документів – першоджерел для публікацій спогадів періоду репресій в журналах «Зона» (м. Київ), «Одеська хвиля» та інших видань. І це лише незначний перелік роботи комісії.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |