![]() |
|
![]() |
![]() |
Минулого тижня в Одесі відбулося засідання робочої групи на чолі з віце-прем’єр-міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Віктором Тихоновим та радником Президента Валерієм Пустовойтенком. Спочатку члени робочої групи познайомилися з технічним станом систем централізованого водовідведення Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей, міст Жовті Води та Кривий Ріг Дніпропетровської області, а також Одещини, й на нараді в нашому обласному центрі підсумували ситуацію.
Вже на початку засідання журналістів охопило відчуття дежавю: мера Одеси Олексія Костусєва запросили до президії знову з власним стільчиком, як під час нещодавнього візиту глави держави. Коли ж Валерій Пустовойтенко розповідав про негативне враження від стану Одеси, зокрема оспіваного району Пересипу, журналісти знову відчули, що історія повторюється. Олексій Олексійович вже традиційно на критику почав розповідати про важкий спадок і численні борги міста, які не дають йому ефективно керувати. Віце-прем’єр спробував заспокоїти мера, нагадавши, що і в Києві боргів достатньо. «Ти відволікаєш нас від роботи. Всім важко…» — почав було Віктор Тихонов, та Олексій Костусєв його перебив: «Але нам важче за всіх!»
Звісно, словесні «перестрілки» чиновників зазвичай тішать, але на засіданні порушувалися серйозні питання. Так, за словами заступника голови Одеської ОДА Олександра Маліна, в нашій області нараховується 1190 населених пунктів, з них лише в 60 існує централізоване водовідведення. Це, здебільшого, міста і селища міського типу, відтак, за підрахунками, водовідведенням охоплені 45% населення. Велике занепокоєння викликає кількість аварійних каналізаційних мереж: у деяких районах вона сягає 80 — 100%. Звернув заступник голови ОДА увагу присутніх і на той факт, що каналізаційні очисні споруди та системи водовідведення сьогодні не повністю завантажені. З одного боку, це веде до здорожчання відповідних послуг, з іншого — це своєрідний резерв, який дає можливість у майбутньому направити каналізаційні стоки наразі не охоплених каналізацією населених пунктів у недовантажені очисні споруди.
Ще одна невтішна статистика від Олександра Маліна: стан лише 36% очисних споруд він охарактеризував як задовільний, решта 64% — у незадовільному технічному стані, а це призводить до того, що у водоймища скидаються недостатньо очищені стоки. Проблемні очисні споруди переважно у сільській місцевості, і такий їх стан чиновник пов’язує не лише з недостатнім фінансуванням, а й з поганою кваліфікацією працівників. З іншого боку, в плані будівництва та реконструкції каналізації є певний прогрес, особливо активно йде робота в курортних зонах нашого краю.
Головний лікар обласної санітарно-епідеміологічної служби Любов Засипка у своєму виступі зазначила, що умови для складної епідемічної ситуації на Одещині багато в чому створені якістю води в Чорному морі, річках Дунай та Дністер. «Завдяки Дністру ми з вами вічні заручники того, що відбувається в західних областях України та Молдові. Завдяки Дунаю — всієї Європи. Ще свіжі в пам’яті події 2001 року, коли через скидання госппобутових стоків у Молдові в Одесі перехворіло більше двох з половиною тисяч осіб рото-вірусною інфекцією», — нагадала фахівець. У той же час лабораторія, яка здатна якісно контролювати показники дунайської та дністровської води, в області одна. «Сьогодні, на жаль, службі доводиться возити банки з водою за триста кілометрів на аналіз то власним транспортом, то громадським», — зауважила Любов Засипка і звернулася до робочої групи з проханням вирішити цю проблему. Що ж до Дністра, лікар додала: багато з проблем цієї ріки необхідно вирішувати на міжнародному рівні.
Неочікувано на засіданні зачепили і проблему розповсюдження туберкульозу на Одещині. За словами першого заступника голови Миколаївської облдержадміністрації з питань промисловості, будівництва, транспорту та житлово-комунального господарства Геннадія Ніколенка, на території області-сусідки сьогодні існують три виправні установи без каналізації. З’ясувалося, що ця проблема актуальна для всієї країни: у більшості пенітенціарних закладів каналізаційної системи просто нема. Відомо, що кількість захворювань на туберкульоз в таких закладах дуже висока. Існують навіть окремі тюрми та виправні колонії для хворих на сухоти. А тепер уявіть, що результати життєдіяльності людей, які страждають від відкритої форми туберкульозу, без жодного очищення потрапляють у водоймища. «Там сидять люди, які покарані собою і долею», — прокоментував ситуацію Віктор Тихонов. Він зазначив, що практично всі там заражені відкритою формою туберкульозу, однак інші громадяни України поки що це не відчувають. «Не забувайте, що щороку йде величезна амністія, і ці люди потрапляють у трамваї, тролейбуси, в метро, купаються разом з вами на пляжах», — зауважив він, пообіцявши донести цю інформацію до Прем’єр-міністра та найближчим часом взятися за розв’язання проблеми.
Вже після наради під час брифінгу Віктор Тихонов зазначив, що стан водопостачання й особливо водовідведення по всій Україні сьогодні в жахливому стані і що міністерство разом з місцевими службами багато в цьому питанні недопрацьовують. Водночас віце-прем’єр оцінив ситуацію саме на Одещині як задовільну і додав, що в Криму, наприклад, справи значно гірші. Розповів Віктор Тихонов журналістам і про глибоководний випуск стічних вод від станції біологічного очищення «Північна», який скоріш за все добудують уже цього року. Він підкреслив, що на проект уже витратили 90 мільйонів гривень, але необхідно вкласти ще 500 мільйонів. «Ми провели переговори з генеральним підрядником. Він готовий вкладати зараз свої гроші, але ми зобов’язуємося найближчими місяцями погасити витрати», — розповів віце-прем’єр.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.008Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |