ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Європа забракувала законопроект про мови
31.03.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 27(21197) / Тираж: 8525

Венеціанська комісія зробила висновок щодо законопроекту «Про мови в Україні», який передбачає розширення сфери функціонування російської. На думку Венеціанської комісії, у разі його прийняття російська мова буде прирівняна до державної. Автори законопроекту не згодні з цим вердиктом і готові винести мовне питання на референдум.

Як нагадує «Комерсант-Україна», документ визнає українсько-російську двомовність і допускає вільне функ­ціонування російської мови, зокрема в діловодстві, законодавстві та освіті.

У висновку Венеціанської комісії наголошується на «складності і специфічності» мовного питання в Україні. «З одного боку, більше 60% населення відносять себе до українського етносу, з іншого — більше 60% використовують російську мову як мову щоденного спілкування. Положення проекту закону щодо російської мови можуть трактуватися як намір авторів поставити російську мову на один рівень з державною, незважаючи на Конституцію», — говориться в документі.

На думку експертів, українці розмовляють російською тому, що не мають «практичних навичок розмови українською мовою». «Згідно з проектом закону, мовою національної меншини повинні говорити не менше 9% населення у регіоні. Але в такому випадку російська мова буде мовою нацменшин у кожному регіоні», — підкреслюють у Венеціанській комісії і пропонують уточнити кількість мов нацменшин при проведенні наступного перепису населення.

Представники Венеціанської комісії від України по-різному витлумачили цей висновок. Марина Ставнійчук заявила журналістам, що в комісії назвали законопроект «невідповідним положенням української Конституції і міжнародним угодам». «Українська влада повинна підготувати більш адекватні законодавчі рішення, щоб встановити справедливий баланс між захистом прав меншин з одного боку і збереженням державної мови — з іншого», — сказала вона.

Сергій Ківалов, у свою чергу, закликав членів Венеціанської комісії розглядати законопроект з «точки зору захисту прав людини, а не з точки зору захисту мови». «Проект висновку комісії суперечить рекомендаціям Ради Європи про необхідність виконання положень Європейської хартії регіональних мов. У них йшлося, що російська мова заслуговує особливого становища, враховуючи кількість російськомовного населення України», — зазначив він.

Автори законопроекту вважають неконструктивним висновок Венеціанської комісії. «Коли ми готували закон про мови, наша робота отримала позитивну оцінку Кабінету міністрів Ради Європи. З нами погодилися, що російська мова не може бути віднесена до мов інших національних меншин і вимагає до себе особливого ставлення. Тому я був украй здивований, почувши висновки представників комісії», — повідомив Олександр Єфремов (лідер фракції Партії регіонів). «Я взагалі був проти того, щоб наш законопроект направляли на погодження до Венеціанської комісії, — заявив комуніст Петро Симоненко. — Чому міжнародні організації повинні давати нам поради з нашим внутрішнім законодавством? Якщо буде потрібно при­йняти рішення в спірному питанні — це треба робити шляхом референдуму. Нехай народ скаже свою думку!»

Нагадаємо, цей документ був зареєстрований у Верховній Раді 7 вересня 2010 року народними депутатами Олександром Єфремовим (Партія регіонів), Петром Симоненком (Компартія) та Сергієм Гриневецьким (Блок Литвина). Проект закону викликав масштабні протести, а 27 листопада Голова Верховної Ради Володимир Литвин направив його до Венеціанської комісії. Для правової оцінки документа була створена робоча група, до якої увійшли члени Венеціанської комісії й експерти Генерального директорату з прав людини та правових питань Ради Європи, повідомило «ТCН».

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту