![]() |
|
![]() |
![]() |
Золота зірка міста-героя офіційно ніколи не видалялася з герба Одеси, а зображення Георгія Побідоносця на символіці однієї з сільрад Одещини можливе тільки без німба святого. Ці та інші, не менш цікаві, факти були озвучені під час засідання Геральдичної колегії при Одеській облраді.
За понад десять років свого існування колегія подала значну методичну допомогу десяткам населених пунктів Одещини. Фахівці з геральдики, історіографи та культурологи брали активну участь у розгляді проектів символіки, їх затвердженні та внесенні до геральдико-вексилологічного реєстру. Тому не дивно, що саме до цієї колегії звернулися по консультацію представники міської влади Одеси. Йшлося про внесення змін до символіки територіальної громади міста Одеси, зокрема такого елемента, як Золота зірка міста-героя. Але, як з’ясувалося, все нове – добре забуте старе. Ось що повідомляє нинішній голова Геральдичної колегії, заступник голови обласної ради Олексій Гончаренко:
– Ще раз хочу наголосити, що Золота зірка міста-героя на гербі Одеси є. Існує рішення сесії Одеської міськради від 1999 року, де виразно сказано, що вона є одним з елементів герба. Офіційно цю зірку ніколи з міської символіки не прибирали. Не знаю, з яких причин протягом багатьох років вона «губилася». Зірка була відсутня на дуже багатьох зображеннях, пов’язаних із символікою міста, що вже було певним порушенням.
Позиція обласної геральдичної колегії полягає в тому, що герб – дуже важлива частина спадщини міста. Це не те питання, до якого можна вносити зміни щороку. Тому ми вважали дуже важливим, щоб запропоновані варіанти проектів максимально відповідали ухвалі одеської міськради 1999-го року. У добраних нами проектах збережені основні елементи: якір-кішка і Золота зірка. Відрізняється картуш-обрамлення, збільшено саме зображення зірки. Тобто зміни не мають радикального характеру. Водночас вони відображають героїчне минуле Одеси, що особливо важливо напередодні чергового Дня визволення Одеси та Дня Перемоги.
Загалом до розгляду було запропоновано п’ять проектів міської символіки. Три з них (зокрема громадської організації «Дозор») були визнані незадовільними. І не з причин естетичного або ідеологічного характеру, а через невідповідність геральдичним нормам: починаючи від нетрадиційної форми щита до використання елементів герба вже неіснуючої держави – Російської імперії. На адресу двох проектів, що залишилися, також було висловлено кілька зауважень, проте загалом їх рекомендовано для подальшої роботи.
Ще одним пунктом засідання колегії став розгляд офіційних символів Виноградівської сільради Болградського району. На тлі, що складається із трьох вертикальних смуг (червоної, синьої та зеленої), вершник у білому обладунку – Георгій Побідоносець – вражає списом змія. Звичайно, при бажанні можна знайти алюзії з гербом Москви, але, проте, фахівці визнали пропонований проект цілком прийнятним. Висловлені зауваження стосувалися здебільшого комбінації та символічного значення кольорів, а також німба над головою вершника. За законами геральдики, герб не можна перетворювати на ікону, тому навіть Святому Георгію німб на такому зображенні просто «не належить».
Як підкреслив Олексій Гончаренко, його колеги, шановні геральдисти регіону та всієї країни, виконали дуже велику роботу. Оскільки «розуміли всю міру відповідальності, яка лежить на нас».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |