ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Не можна наживо з овець шкуру здирати
07.04.2011 / Газета: Одесские известия / № 38(4165) / Тираж: 18386

Візит Кодимського міського голови Володимира Олексійовича Склярука до жителів однієї з п’ятиповерхівок не викликав здивування. Такі зустрічі практикуються місцевою владою давно і стали досить ефективними. Серед розмаїття проблем, порушених під час зустрічі, зокрема, йшлося про підвищення тарифів.

За підрахунками фахівців Ко­димського району електричних мереж, середній показник споживання електроенергії по селах району складає 150 кВт/год. По місту – 180 кВт/год. Крім того, район не газифікований, і комунальні будинки не мають централізованого опалення. Натомість багато квартир обладнані електроплитами, конвекторами, є холодильники, пральні машини та інша побутова техніка. Тож цілком закономірно виникає запитання – якими розрахунками керувалась Національна комісія регулювання електроенергетики, визначаючи тарифну сітку?

Подорожчання електроенергії влада називає оптимізацією і пояснює це необхідністю привести тарифи на електроенергію до економічно обґрунтованого рівня. Споживачі чергове подорожчання називають по-своєму.

Ось, наприклад, Людмила Дмитрівна Пасічник, маючи сорокарічний трудовий стаж, мінімальну пенсію і купу проблем зі здоров’ям, як і більшість простого люду, лічить копійки від пенсії до пенсії.

– Життя постійно дорожчає, – підхоплює Олексій Олексієнко. – Тож ні пенсіонери, ні ми, молоді, не можемо дозволити собі відкласти якісь кошти на одяг чи на відпочинок. А як дбати про завтрашній день, маючи двох школярів, яких потрібно нагодувати і одягти? Про заощадження на власний будинок чи квартиру і взагалі мови не може бути…

А 80-річна Віра Олексіївна Сіва­ченко заявила:

– Україну розікрали, то де ж тепер нинішня влада візьме кошти? Треба потерпіти.

Чого-чого, а терпіння, слава Богу, у нашого народу вистачає, і розуміння теж.

Нагадаю, Микола Азаров обіцяв, що держава захищатиме громадян в умовах підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Але, за даними досліджень витрат і ресурсів домогосподарств, останнім часом грошові витрати на житлово-комунальні послуги складали в середньому менше 10%, тому особливо сподіватися на отримання субсидій більшості сімей не доводиться. На тлі масового подорожчання послуг та продуктів харчування підвищення мінімальної заробітної плати на кілька гривень здається смішним. Як вижити в таких складних умовах на місячний дохід у 941 гривню, адже сьогодні громадяни України витрачають понад 60% своїх коштів саме на харчування та оплату житлово-комунальних послуг? У країнах Європейського Союзу цей показник не перевищує 20%.

Невдоволено сприйняли звістку у комунальних будинках Кодими про підвищення тарифів за вивезення сміття з 32 до 40 копійок з квадратного метра, яке запроваджене з 1 квітня 2011 року. Вже саме визначення тарифу «з квадратного метра», а не з мешканця чи з квартири, викликає спротив громадян, мовляв, на квадратних метрах сміття не вирощується. Наприклад, у Балті за надання даної послуги з двокімнатної квартири беруть 10 гривень 80 копійок (по 5,40 з мешканця), а у Кодимі – 22 гривні 40 копійок.

– Підвищення тарифів за вивезення сміття обумовлене зростанням всіх складових: мінімальна зарплата, вартість пального, подорожчання запчастин для техніки тощо, – пояснює міський голова В. Склярук. – Працюємо з рентабельністю 12 відсотків, а треба – 20 відсотків.

Як з’ясувалося з розмови з Вік­тором Омеляновичем Тодо­рашком (керівником суб’єкта підприємницької діяльності «То­дорашко»), сьо­годні свідоми­ми платниками є тільки жителі багатоповерхівок. А жителі приватного сектору заявляють, що у них сміття немає або вони його самі відвозять на міське сміттєзвалище.

Успішно справляються з цим питанням у Котовську. У Черкасах діє «пакетний експеримент», який зарекомендував себе позитивно. То, може, владі міста варто було б вивчити передовий досвід і донести його до громади?

Активно долучившись до щорічної акції «Прибери своє місто», яка триватиме до Великодня, міська влада склала графік вивезення сміття з приватного сектору. Це також, на думку керівництва, має відіграти агітаційно-заохочувальну роль. Планується також проведення повуличних сходок, на яких буде роз’яснюватися необхідність і ефективність організованого вивезення побутових відходів, встановлення розмірів штрафів, які будуть стягуватись з порушників, врегулювання тарифів.

Ну, а на Всеукраїнському рівні експерти зазначають, що цьогорічне підвищення житлово-комунальних тарифів буде наймасштабнішим за останні п’ять років. До цього таке значне зростання було у 2006 році – на 66,5%.

То ж, що робити пересічному громадянинові за даної ситуації? Не втрачати оптимізму і запастися терпінням. Адже від таких «сюрпризів» ніхто не застрахований. А владі хочу нагадати: не можна наживо з овець шкуру здирати, бо шерсть рости не буде.

Автор: Любов КУЗЬМЕНКО, власкор «Одеських вістей, Кодимський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту