![]() |
|
![]() |
![]() |
Грип, нарешті, відступився. Ну майже відступився. Перевищення епідемічного порогу до останнього зберігалося в Болградському та Ізмаїльському районах, де були тимчасово закриті кілька дошкільних закладів. І на цьому можемо поставити велику сезонну протиепідемічну крапку.
Однак і без грипу в нас багато чого іншого ніяк не переведеться. Чого саме й наскільки все серйозно — йшлося на прес-конференції в облСЕС, яку провела головний державний санітарний лікар Одеської області Любов ЗАСИПКА.
З настанням тепла, розповіла фахівець, на перше місце серед інфекційних захворювань виходять гострі кишкові інфекції та харчові отруєння, здебільшого дизентерія та сальмонельоз. Підчепити ці недуги можна в будь-якому віці, однак найчастіше від них страждають діти до семи років. З початку 2011-го в Одесі зареєстровано ріст захворювань на гострі кишкові інфекції, причому 70% занедужалих — діти перших п’яти років життя. Підвищення, щоправда, дуже незначне, простежується і в районах області. Більше третини, як фіксувалося в історіях хвороб, захворіли через вживання приготовлених удома страв; кожен шостий випадок пов’язують із вживанням молока, купленого на стихійних базарчиках «з рук».
На прес-конференції наголошувалося, що з настанням тепла фахівці служби посилили контроль за об’єктами так званого епідризику (кафе, їдалень, пиріжкових та шашличних). По всій області проводяться рейди та перевірки таких закладів, як правило, за участю працівників міліції, ветеринарної служби, служби захисту прав споживачів. А людям як профілактику кишкових інфекцій і харчових отруєнь санепідеміологи радять дотримуватися правил особистої та громадської гігієни: частіше мити руки, особливо після відвідання вбиральні та після проїзду в громадському транспорті; не купувати продуктів на вулиці, особливо м’яса, молока, кондитерських та усіляких кулінарних виробів; купуючи продукти в магазині, звертати увагу на термін їх придатності та умови зберігання; під проточною водою ретельно мити зелень, овочі та фрукти, а краще, коли вже вимиті ще й обдавати окропом; готові домашні страви зберігати в холодильнику, причому, наприклад, овочеві салати — не довше кількох годин.
Це доволі прості правила, яких варто неодмінно дотримуватися та вчити тому дітей, адже вони вберігають від тяжких недуг, що дуже часто потребують тривалого й затратного лікування в умовах стаціонару.
З початку цього року на Одещині реєструвалося зниження захворюваності на сальмонельоз (на 40%), на гепатит С (на 25%), на вірусний гепатит В (на 18%) тощо. Захворюваність на гастроентероколіти, гепатит А та коклюш залишається на торішньому рівні.
Майже в усіх дитячих поліклініках України, свого часу лякали нас деякі центральні ЗМІ, закінчилися запаси вакцини, необхідної для планових щеплень. У зв’язку з цим, мовляв, якщо ситуація не виправиться на краще, то батькам дуже складно буде віддати своїх дітей у дитсадки та школи, адже довідка про вакцинацію є обов’язковою для того, хто хоче перебувати в дитячому гурті. Крім того, виникає загроза епідемій таких захворювань, як дифтерія, кір тощо.
Нас не дуже втішає той факт, що проблема з постачаннями планових вакцин актуальна для всіх регіонів країни. Нам про своїх дітей дбати. В Одесі за минулий рік, скажімо, через відсутність вакцини тільки від кору і краснухи не зробили щеплення 9800 малюкам віком до двох років. Трагізм у тому, що вакцинацію не можна відкладати на потім, до кращих часів: якщо не зробити вчасно чергове щеплення — попередні підуть нанівець. А це загрожує епідеміями, які ми пережили з дифтерією у 1990-х і кором у 2006 році. Причиною спалаху хвороб тоді також стали проблеми з вакцинацією.
Фактом є й те, що лише 85% немовлят, народжених на Одещині в 2010 році, отримали щеплення від туберкульозу. І то це вдалося лише завдячуючи залученню грошей з обласного та місцевих бюджетів, хоча ми завжди отримували з Києва вже оплачену вакцину й у достатній кількості. З початку 2011-го область отримала 8 тисяч доз протитуберкульозної вакцини, яка була скерована в усі пологові будинки. Цього замало, однак, запевнила Любов Засипка, поставки ще будуть.
Велику тривогу громади мусить викликати погіршення стану здоров’я та самопочуття школярів. Тільки впродовж 2010-го захворюваність дітей шкільного віку виросла на 2,4% порівняно з попереднім роком. Так, за даними профілактичних медоглядів, майже на 10% збільшилася кількість випадків сколіозу, на 1% — погіршення зору в дітей. А це, на переконання Любові Засипки, прямо пов’язано з недостатнім освітленням у класах і меблями, які «не встигають» за ростом школярів.
Проблемою залишається належна організація харчування в школах області. Їжу безоплатно отримують лише учні початкових класів, що саме по собі неправильно. До того ж молодші школярі замало отримують кисломолочної продукції, фруктів і риби, які необхідні для щоденного харчового раціону дитини.
Щотижня, йшлося на прес-конференції в облСЕС, на Одещині виявляють до 60 серопозитивних до ВІЛ-інфекції осіб. Усього з початку цього року діагностовано майже 800 ВІЛ-інфікованих громадян. Показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію по області торік збільшився на 36%. Домінує статевий шлях передачі інфекції (45%). Майже втричі частіше, ніж роком раніше, інфекція почала призводити до СНІДу.
Беззаперечним досягненням роботи в 2010 році стало зниження випадків передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини: до 5,8%. Причому 97% інфікованих породіль отримували антиретровірусну терапію.
Штрихом про бодай трішки приємне. В Одесі почала діяти спеціалізована лабораторія (атестована) для перевірки продуктів на вміст ГМО (генно-модифікованих організмів). Учасниця прес-конференції, завідуюча відділом гігієни харчування облСЕС Лідія Степанова, розповіла, що фахівці, в основному, перевірятимуть продукцію підприємств, які мають справу зі злаками (пшеницею, рисом, ріпаком, соняховим насінням тощо), а також виробників і переробників молочної продукції. Вартість аналізів, які проводитимуться в лабораторії, стандартна для всієї країни — приблизно 400 гривень. Цього року, як на пробу, планується провести аналіз до півтисячі зразків різної продукції. Вже зроблено аналіз п’яти зразків продукції. ГМО в них не знайшли.
Замовити лабораторну послугу добровільно може кожен виробник, однак якщо генно-модифікований складник під час планової чи позапланової перевірки виявить санепідслужба, великого штрафу не оминути. Ще й продукцію відберуть.
Обласна СЕС роками домагалася того, щоб такі лабораторії, для відстеження якості продукції, мали в себе великі виробники, однак не всі до того дослухалися. Хто не пристарався на відповідну лабораторію, має змогу укласти угоду з облСЕС на виконання певного виду робіт.
Добре, люди вже почали розбиратися, що ГМО може містити лише той продукт, який має білок. А то донедавна яскраву емблемку «Без ГМО!» тулили без розбору на увесь товар. Навіть, сама бачила, на праски.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |