ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Врятують інвестиції
09.04.2011 / Газета: Одесские известия / № 39(4166) / Тираж: 18386

На території Любашівського району спостерігається тенденція скорочення балансу трудових ресурсів. Починаючи з січня 2008 року, темп спаду становить 0,9 – 1,2 відсотка, що в подальшому вплине на економіку району і призведе до нестачі робочих рук. Зменшується і кількість зайнятого населення. За останні три роки працюючих стало менше на 700 чоловік.

Особливо невтішною залишається ситуація у сільському господарстві – там кількість працівників зменшується надто швидко. Зростає кількість самозайнятих в особистому селянському господарстві. Протягом 4 років середня чисельність працівників сільгосппідприємств зменшилась майже на 300 чоловік, а кількість одноосібників зросла на 1445. Цю виробничу нішу заповнюють не лише безробітні селяни, а й представники інших сфер. Техніко-технологічний прогрес у сільськогосподарському виробництві, необхідність зниження собівартості продукції і конкуренція на світовому ринку продовольства призведуть до ще більшого скорочення зайнятості. І, на жаль, темпи створення робочих місць не розв’язують проблему.

Офіційне зростання середнього рівня заробітної плати призводить до «прихованого» безробіття та сезонної зайнятості населення. З метою детенізації робочої сили владою здійснюються заходи щодо її легалізації. Протягом 2008-2011 років в районі було легалізовано 266 «прихованих» робочих місць.

Значний вплив на рівень зайнятості населення має районний центр зайнятості. Він бронює робочі місця, дає дотації роботодавцям. Впродовж чотирьох років за рахунок коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття, наданих роботодавцям, 126 осіб отримали роботу. З метою працевлаштування соціально незахищених верств населення надається одноразова допомога безробітним для відкриття підприємницької справи.

Щорічно збільшується і кількість працевлаштованих. Так, у 2008 році роботу отримали 450 чоловік, у 2009-му – 478, у 2010-му – 496. Проте стан ринку праці далі характеризується значним дисбалансом між пропозицією та попитом на робочу силу. На кожне вільне робоче місце претендує три особи з числа тих, що перебувають на обліку в центрі зайнятості. А ще є непрацюючі, які звільнилися за власним бажанням, та особи, не зайняті понад рік.

Тимчасовій зайнятості безробітних сприяють громадські оплачувані роботи. Це дає можливість покращити матеріальне становище багатьох родин. За останні 4 роки понад дві тисячі чоловік працювали на благоустрої територій сільських та селищних рад, на підприємствах та в організаціях.

Підбиваючи підсумок, можна від­верто констатувати: в районі скорочуються трудові ресурси у сільському господарстві та промисловості. Цей процес зачепив і бюджетну сферу. Кількість осіб, які працюють у приватному секторі економіки (торгівля та послуги) збільшується, хоча рівень заробітної плати перебуває в тіні. Виплата зарплати «у конвертах» призводить до прихованого безробіття. Разом з тим, професійно-кваліфікаційний рівень осіб, які перебувають на обліку, не відповідає рівню вакансій, що подають роботодавці до центру зайнятості.

Тому питання зайнятості населення нашого району потребує докладного аналізу та вжиття конкретних заходів щодо покращення ринку праці. Необхідно налагодити тісну співпрацю між усіма структурами господарювання для розв’язання проблем зайнятості населення. На достатньому рівні повинна провадитися профорієнтація, підготовка й перепідготовка кадрів. Є потреба у створенні дорадчої структури при органах виконавчої влади або при органах місцевого самоврядування для постійного контролю за ситуацією, що склалася на ринку праці. Потребує достатнього фінансування районна програма зайнятості населення Любашівського району на 2010-2011 роки. А головне – створення нових робочих місць можливе завдяки ефективній системі залучення інвестицій та реанімації власних підприємств.

Автор: Михайло ПАНЧЕНКО, директор Любашівського районного центру зайнятості


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту