ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Фокус Фукусіми – 7-й рівень: принцип нетотожності
19.04.2011 / Газета: Одесские известия / № 43(4170) / Тираж: 18386

Ядерна катастрофа в Японії все ще залишається не у фокусі світових інформаційних агенцій. Інформація на сайті МАГАТЕ, як і раніше, оновлюється тільки на наступну добу. Масштаб події досі не оцінений світовою ядерною та політичною бюрократією, хоча уряд Японії вже підвищив рівень небезпеки до 7 балів – максимальний рівень за міжнародною шкалою небезпеки, який раніше був відзначений тільки у Чорнобилі.

Такий рівень радіаційної небезпеки означає катастрофічні наслідки викиду радіоактивних матеріалів для здоров’я людей і довкілля. Причому не тільки в Японії, у якій є ще 17 АЕС, крім Фукусіми-1. І практично всі вони розташовані на узбережжі по периметру Японії. Замість використання поновлюваних джерел енергії, Японія сама надягла на себе ядерний зашморг. «Запасного аеродрому» для переселення у японців немає.

Бездіяльність МАГАТЕ і Ради Безпеки ООН щодо Фукусіми, схоже, має просте пояснення. Це не тільки нерозуміння масштабу події на світовому рівні, але й відсутність у світі, крім України та Росії, досвіду і фахівців із подолання наслідків ядерних катастроф.

Тільки Радянський Союз у Чорнобилі зіштовхнувся з такою аварією на одному реакторі з чотирьох, а у Фукусімі-1 таких реакторів чотири із шести! Отже, сьогодні тільки в Україні та Росії можна знайти людей з досвідом вирішення науково-технічних завдань такого високого ступеня складності та відповідальності.

За повідомленням американського професора фізики з Міського університету Нью-Йорка Анатолія Куклова (МІФІ – ОДУ ім. І.І. Мечникова), у США майже в усіх університетах давно закрито кафедри ядерної інженерії. В Україні, за наявності чотирьох АЕС із 15 чинними реакторами і Чорнобилем, уже 20 років не готують дозиметристів. Ядерна некомпетентність в усьому світі наростає. Адміністрація Президента Російської Федерації звернення щодо Фукусіми відсилає до міністерства освіти і науки – «відповідно до компетенції». З тим же успіхом попередження про готований теракт можна відіслати до міністерства культури.

Філософський принцип нетотожності постав сьогодні у формі принципу тотальної лжі. Замість інформування світової спільноти відбувається маніпулювання в інтересах збереження влади. Якщо нас ошукали один раз, то той, хто нас ошукав, – негідник. А якщо нас обманюють постійно, то хто тоді ми?

Процеси всередині зруйнованих реакторів Фукусіми-1 тривають. Тривають і землетруси в Японії. Неушкоджені АЕС не розраховані на високу сейсмостійкість.

У Фукусімі немає державного моніторингу процесу. Всим досі опікується приватна компанія TЕPCO. Держава самоусунулася. Немає поточного плану дій щодо ліквідації наслідків катастрофи і на перспективу.

25 років тому для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи був задіяний увесь науково-технічний потенціал провідної ядерної держави світу. Такого потенціалу в Японії немає, як немає протигазів і дозиметрів – це неходовий товар, щоб його випускали приватні корпорації.

Провина за бездіяльність від сьогодні лягає не на японський уряд, не на МАГАТЕ, не на Раду Безпеки ООН, а на світове громадянське суспільство, яке має колосальні горизонтальні зв’язки і достатній потенціал для оперативних дій.

Одеські фізики 2 квітня 2011 року опублікували в «Вечерней Одессе» лист «Чернобыль и Фукусима». Цей лист був надісланий і до МАГАТЕ. Відповідь приголомшила – «МАГАТЕ – хата с краю?» («Вечерняя Одесса», 14 квітня 2011 р.)

У 1942 році увесь світ напружено стежив за Сталінградською битвою, у якій вирішувалася доля людства. Битва за Фукусіму стане вирішальною для наступного етапу цивілізації.

Президентові України В.Ф. Януковичу і Україні, як державі-засновниці ООН, надається унікальний історичний шанс здійснити світовий політичний і культурний прорив – завимагати термінового скликання Ради Безпеки і подати допомогу Японії не тільки протигазами і дозиметрами, але й передовою науковою думкою та технічними наробітками, здобутими в Чорнобилі.

Закликаємо світове громадянське суспільство прокинутися від сплячки і розбудити свої уряди. Надії на світову бюрократію і розумність «сильних світу цього» немає.

Це звернення направлено до РНБО України, Росатому, Білла Гейтса, Марка Цукерберга та наших друзів.

По додаткову інформацію звертайтеся на сайт e-learning.onu.edu.ua

Автор: Михайло Борисов, заступник директора Інституту математики, економіки та механіки ОНУ імені І.І. Мечникова; Ігор Коритнюк, вчитель фізики, журналіст


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту