ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Злочини без покарання
19.04.2011 / Газета: Одесские известия / № 43(4170) / Тираж: 18386

У 2007 році наша газета розповідала про ренійських наркоділків, які відбулися легким переляком. Коротко нагадаємо цю історію.

У серпні 2006 року працівники СБУ виявили та знищили неподалік від міста Рені, на кордоні з Республікою Молдовою 3357 кущів конопель, які росли на полі фермера Івана Орзі. Під час цієї ж операції було виявлено ще одну ділянку наркосировини біля села Котловини. На землях запасу Котловинської сільради, переданих в оренду фермерові Івану Мальчеву (58 гектарів) у міжряддях кукурудзи культурним способом вирощувалися коноплі – понад 25 тисяч кущів. Коли працівники СБУ зібрали ренійську «травичку», вона потягла в цілому на 12 мільйонів доларів.

Кореспондент «Одеських вістей» взяв інтерв’ю у слідчого Ренійського райвідділу міліції, який повідомив, що фермерові І. Орзі інкримінується вирощування… 101 куща конопель. Слідчий стверджував, що міліція після СБУ знайшла лише купку попелу та лунки від 101-го, а не 3357-х кущів конопель.

Наша газета порушила питання – кому вірити? СБУ чи міліції? І яка з цих служб неправдиво інформує? Це запитання залишається без відповіді й донині. Але сьогодні СБУ дала деякі пояснення щодо справи, про що ми скажемо нижче. Що стосується фермера, на полі якого в кукурудзі були замасковані коноплі, то із залу суду він… спокійно пішов додому. Одержавши рік умовно.

Безкарність породила новий злочин. У 2009 році Ренійський район «уславився» знову: на околицях сіл Лиманського та Нагірного оперативники СБУ виявили 6 плантацій зілля загальною площею близько 300 гектарів (для порівняння: за аналогічний період у Болгарії та Албанії разом взятих було виявлено 60 гектарів конопель). Причому, якщо зазвичай коноплі ховають у кукурудзі, то біля Лиманського коноплі росли серед гороху, який ніяк не може замаскувати наркотичних посівів. Місцева влада запевнила, що це – дикорослі коноплі. А господарі посівів у своїх поясненнях писали, що, мабуть, насіння гороху було забруднене насінням конопель…

Щоб ренійцям та жителям найближчих районів у подальшому не кортіло вирощувати коноплі, у перших числах квітня п.р. у Рені відбулася розширена міжвідомча нарада щодо протидії незаконному вирощуванню наркомістких рослин в Одеській області. У нараді взяли участь посадові особи облдержадміністрації, обласних та регіональних структур МВС, СБУ, Державної прикордонної служби та інших відомств, представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Ренійського, Ізмаїльського, Болградського та Кілійського районів, а також працівник Місії Європейського союзу з прикордонної допомоги Україні та Молдові (EUBAM). Вів нараду начальник відділу взаємодії із правоохоронними органами та протидії корупції апарату облдерж­адміністрації Сергій Тронько. Він відзначив, що головна мета зустрічі – вироблення ефективних механізмів профілактики злочинного бізнесу, пов’язаного з виробництвом рослинної наркотичної сировини.

Консультант начальника спецпідрозділу щодо боротьби з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Одеській області Микола Наустинний ознайомив присутніх зі світовою та європейською статистикою поширення каннабісу (наукова та юридична назва конопель). На думку експертів, щороку у світі вирощується близько 13 тисяч тонн марихуани та її «модифікацій». У Європі цей наркотик вживають 30 мільйонів людей (5% населення), серед яких переважає молодь. Популярність каннабісу пояснюється тим, що він вважається порівняно легким, дешевим та доступним наркотичним засобом.

Головний лікар обласного наркологічного диспансеру Ольга Замнюкова відзначила, що Одеська область посідає третє місце в Україні за ступенем поширення наркоманії. У нашому регіоні на обліку перебуває 6,5 тис. нарокоманів, з яких 45% становлять любителі «травички». Особливо тривожною тенденцією є той факт, що контингент курців марихуани молодшає: якщо кілька років тому середній вік цієї категорії не перевищував 14-15 років, то сьогодні діти починають курити з 11 років! О. Замнюкова спростувала поширену думку про те, що вживання каннабісу не завдає особливої шкоди організму і не викликає наркотичної залежності. За словами медика, давно доведено, що регулярне куріння марихуани руйнівно впливає на головний мозок, порушуючи його функції.

Ще один міф про каннабіс розвіяв експерт Одеського селекційно-генетичного інституту Олег Нагуляк. Він назвав оманою стереотип про те, що на Одещині ростуть переважно дикі коноплі, які нібито не придатні для виготовлення марихуани через незначний вміст наркотичних речовин. За словами О. Нагуляка, за радянських часів коноплі вирощували у промислових масштабах як технічну культуру, і в СРСР широке поширення одержали продуктивні індійські коноплі. Ця рослина запилюється вітром, у результаті чого за минулі десятиліття в південних регіонах колишнього Радянського Союзу з’явилася безліч природних гібридів, і тепер «дички» мало відрізняються від культурних сортів. Отже, вони цілком придатні для виробництва марихуани.

Про виявлення та ліквідацію посівів каннабісу говорив помічник начальника УСБУ в Одеській області Олександр Маросєєв. Він нагадав, що останнім часом Ренійський район перевершує усі вітчизняні рекорди щодо площі плантацій конопель. І зізнався, що в серпні 2006 року працівники СБУ зробили помилку – вони спалили дві плантації конопель до порушення кримінальної справи. І, таким чином, знищили головний речовий доказ. За що одержали стягнення.

Коли так, залишається лише дивуватися юридичній неграмотності працівників СБУ, які провадили в Ренійському районі операцію у 2006 році.

Під час наради фахівець щодо розслідування митних правопорушень Місії Європейського союзу з прикордонної допомоги Україні та Молдові (EUBAM) Кястутіс Леймонас ознайомив аудиторію із сучасними технічними засобами, застосовуваними в країнах ЄС для пошуку плантацій конопель. Зокрема, Євросоюз у партнерстві з Україною готовий використовувати власні можливості супутникової фотозйомки місцевості, включаючи зйомку в режимі реального часу. За словами К. Леймонаса, матеріали спостережень із космосу можуть служити серйозною доказовою базою для слідства за фактами незаконного вирощування наркомістких рослин.

Одним з найефективніших технічних засобів подібного роду є безпілотний вертоліт «Cannachoper», який активно використовується державами Євросоюзу. Цей літальний апарат оснащений відеокамерою, а також спеціальним обладнанням, здатним виявляти посіви каннабісу за запахом – навіть якщо вони перебувають у закритих приміщеннях. Існує також технологія, яка дозволяє провадити інфрачервону зйомку плантацій зілля. Крім того, для пошуку каннабісу в закритих приміщеннях застосовується так званий «електронний ніс» — портативний прилад «Cannasniffer», схожий на звичайний ліхтарик.

Цікаво, що у 2010 році працівники СБУ планували залучити безпілотний вертоліт «Cannachoper» для відеозйомки посівів конопель у Ренійському районі (вони тут з’явилися знову!), але, як висловився О. Маросєєв, «на жаль, вони були затоплені під час повені на Дунаї». Правоохоронним органам знову не вдалося виявити виробників наркосировини, схеми та канали збуту «готової продукції». Невже успішні операції щодо захоплення наркоділків можна побачити лише в кіно?

Автор: Антоніна БОНДАРЕВА, власкор «Одеських вістей», Ренійський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту