![]() |
|
![]() |
![]() |
50 років тому, 12 квітня 1961-го, радянський космонавт Юрій Гагарін здійснив перший космічний політ навколо Землі.
Чималий внесок у розвиток космонавтики належить одеситам. Усім добре відомі імена академіків В.П. Глушка, С.П. Корольова, космонавта Г.Т. Добровольського. Як з’ясувалося на прес-конференції, присвяченій цій темі, багато відкриттів, пов’язаних із космічним простором, зроблено в наукових лабораторіях Одеси.
У 1973 році фахівцями Одеського НДІ телевізійної техніки на замовлення космічних структур була виготовлена перша у світі спеціальна телевізійна апаратура. Начальник відділу цього науково-дослідного інституту Сергій Попов розповів, що цифрова апаратура, створена одеськими вченими, була в десятки разів точніша, ніж та, якою користуються сьогодні. НДІ телевізійної техніки розробив апаратуру навіть для першого японського космонавта.
Одеські вчені раніше співпрацювали з Європейським космічним агентством і НАСА. Сьогодні для Російського космічного агентства наші науковці розробляють апаратуру для порятунку людей, які виходять у відкритий космос. За допомогою безпровідних технологій визначаються координати об’єкта, який перебуває поза космічною станцією.
Одеські вчені брали участь у розробці техніки для перших міжпланетних перельотів. Завідувач лабораторії з технічних засобів захисту інформації ОНПУ, колишній заступник директора з наукової роботи СПКБ «Дискет» Юрій Венедиктов розповів, що самохідні станції, які досліджували Марс і Венеру, — це також розробки одеситів. В Одеському музеї космонавтики були представлені досягнення наших земляків в освоєнні космосу. На жаль, торік сталася пожежа, під час якої згоріла значна частина експонатів, серед яких — особисті речі та інші унікальні предмети, що свідчили про одеську історію космічних досліджень.
У нашому місті проводилося чимало досліджень і розробок, які згодом використовувались на різних космічних станціях та в апаратах.
Юрій Венедиктов розповів:
— Вивчаючи космос, ми спостерігали природні явища, які відбуваються з планетою Земля. Зокрема, у 1990 роки у нас був розроблений проект «Попередження» на базі в Южному. Одне із завдань, яке ставилося перед ученими, — виявлення ознак землетрусів. На базі Інституту космічних досліджень було зроблене відкриття, що з допомогою параметрів зміни холодної плазми можна виявляти на пізніх стадіях ознаки землетрусів. Ми з’ясували, що при землетрусі змінювалися параметри плазми. Відтак про землетрус можна було попередити від 3 годин до 2 — 2,5 днів. Там було три супутники, і 24 країни подали заявки на участь у цьому проекті, але через відсутність фінансування проект перестав бути актуальним. Якби ми надалі опрацьовували цю тему і завершили проект, то могли б з більш-менш точною достовірністю передбачати землетруси, але, на жаль, цей проект був передчасно завершений».
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |