![]() |
|
![]() |
![]() |
Чи солідарне наше суспільство?
Як уже повідомляли «Одеські вісті», у Клубі Кабінету Міністрів України відбувся черговий Національний семінар журналістів регіональних ЗМІ, під час якого вони мали змогу зустрітися з членами уряду та керівниками низки міністерств, почути з перших уст про головні напрями внутрішньої політики. Зокрема, віце-прем’єр-міністр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко порушив не тільки проблеми проведення в Україні пенсійної реформи, але й економічних реформ загалом.
Як заявив Сергій Леонідович на журналістському форумі, він виключає виділення Міжнародним валютним фондом чергового траншу кредиту «stand by» без ухвалення пенсійної реформи.
«Чи будуть змінені основні позиції пенсійної реформи?»
– Я не думаю, що це буде трактуватися як зупинка програми назагал, але, як мені здається, така поведінка МВФ буде зрозумілою, – сказав він.
За його словами, ухвалення пенсійної реформи надто важливе, бо в іншому разі рейтинг України понизиться. При цьому він додав, що в разі потреби уряд готовий працювати ще один-два місяці над пенсійною реформою.
– І якщо Президент говорить про те, що багато людей не знають, як сама пенсійна реформа може поліпшити ситуацію з підвищенням рівня пенсійного забезпечення, це абсолютно вірно, – відзначив віце-прем’єр.
Але проте він виключив можливість внесення докорінних змін у наявний варіант даної реформи.
– Уся наша перспектива залежить від модернізації, від реформ. Зможемо ми прийняти ці виклики, зможемо провести реформи – будемо попереду. На нас сьогодні увесь світ дивиться, інвестори розглядають нас під мікроскопом, – образно висловився Сергій Леонідович.
Сьогоднішніми найперспективнішими точками зростання української економіки є сільське господарство, машинобудування та IT-сфера (інформаційні технології – ред.), вважає він. Але для їх розвитку потрібно створювати сприятливі умови, які залучать інвесторів. – Треба створити загальний сприятливий бізнес-клімат, а потім із кожним сектором, із представниками бізнесу проробляти те, що заважає їм розвиватися. Ми мусимо розуміти, де є перешкоди, і чітко реагувати на це, – уточнив він.
На його думку, якщо Україна зможе виконати всі завдання щодо модернізації, результат буде вже найближчим часом.
«Україна і світ: рахунок 145 із 183 можливих…»
Але для цього, за його переконанням, потрібно впровадити спрощену процедуру ведення бізнесу, бо це ключ до стимулювання ділової активності. При цьому Сергій Тігіпко нагадав, що наразі Україна в рейтингу «Doing Business» посідає 145 позицію у списку з 183 країн.
– Але у нас уже є серйозні просування в питаннях спрощеної процедури відкриття бізнесу, однак нам ще треба працювати щодо позицій виходу з нього, процедур банкрутства та спрощення сплати податків. Тільки коли ми почнемо розв’язувати проблеми бізнесу комплексно, інвестори й держава відчують реальний результат, – упевнений віце-прем’єр. – Наша мета-максимум – розбудити в українських громадянах дух підприємництва, бажання відкривати власну справу й ні від кого не залежати. Держави, яким свого часу вдалося це зробити, сьогодні серед лідерів світової економіки.
Продовжуючи тему бізнесу, Сергій Тігіпко зупинився на захисті прав кредитора.
– Банк повинен досить швидко забирати свої застави, якщо він пройшов увесь шлях із позичальником, дав йому змогу реструктуризувати кредит. Якщо ж це все не спрацьовує, банк повинен забрати квартиру або будь-яку заставу,– сказав С. Тігіпко.
За його словами, там, де захищені права кредиторів, там нижчі ставки за кредитами, і це абсолютно логічно. Бо банк працює дуже просто: ви не повернули йому кредит – він ці гроші закладає в собівартість активного кредиту.
Віце-прем’єр допустив, що якщо в Україні не буде створений нормальний інвестиційний клімат, країні не випадає очікувати швидкого економічного зростання.
– Якщо ж Україні вдасться впоратися із цими викликами сучасності, мінімум через три, максимум через п’ять років ми зможемо вийти на 8-10 відсотків економічного зростання на рік. А це забезпечить 12-відсоткове зростання реальної заробітної плати. Ми зможемо також вийти на стабільні ціни, – висловив переконання Сергій Тігіпко. І додав: – Якщо будуть реформи, у нас буде дуже хороша країна.
«Скільки люди можуть терпіти?»
Водночас він вважає, що підтримка реформ українцями можлива тільки в тому разі, якщо влада викорінить корупцію. – Основна проблема сьогодні – корупція на всіх рівнях. Реформи мають слабку підтримку, бо в плині їх проведення влада просить людей потерпіти, але при цьому люди бачать, що сама влада не особливо терпить. Не «терплять» податкова й митниця, яка з кожного контейнера хабарничає, – констатував віце-прем’єр на журналістському форумі. – Якщо ми прагнемо робити реформи, але не змінимо ситуацію з корупцією, якщо ми її не подолаємо, то вони будуть дуже болісно сприйматися й навряд чи їх підтримають українці.
Тому влада повинна бути відвертою з людьми. Показати що вона, влада і звичайні громадяни – одне солідарне суспільство.
Анатолій Михайленко,
«Одеські вісті»
м. Київ
Рахункова палата – незалежний орган держави
«Контроль від імені Верховної
Ради України за надходженням
коштів до Державного бюджету
України та їх використанням
здійснює Рахункова палата»
Стаття 98 Конституції України
Рахункова палата, як незалежний орган фінансово-економічного контролю в державі, здійснює свою діяльність на принципах законності, плановості, об’єктивності, незалежності та гласності.
З метою належного забезпечення функцій контролю, покладених на Рахункову палату законодавством України, створено територіальні її представництва, в тому числі Територіальне управління Рахункової палати по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, яке розташоване в м. Одесі. Кореспондент «Одеських вістей» зустрівся з начальником Територіального управління Рахункової палати Сергієм Олександровичем Белюком.
– Чим займається Територіальне управління Рахункової палати на регіональному рівні?
– Основними завданнями Територіального управління Рахункової палати є здійснення на регіональному рівні контролю за використанням коштів Державного бюджету України, у тому числі загальнодержавних цільових фондів, дотриманням бюджетного законодавства на предмет законності, ефективності та доцільності; проведення контрольних заходів щодо використання коштів загальнодержавних цільових фондів установами, організаціями, підприємствами, незалежно від форм власності.
Відповідно до плану роботи Колегії Рахункової палати Територіальне управління Рахункової палати по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях провадить самостійні контрольно-аналітичні заходи, контрольно-аналітичні заходи за завданнями департаментів Рахункової палати, моніторинг законодавчо-нормативних актів з питань бюджету, аналіз виконання місцевих бюджетів в частині міжбюджетних трансфертів та контроль за реалізацією висновків та пропозицій Колегії Рахункової палати за результатами розгляду звітів про проведені перевірки.
Крім того, відповідно до статті 6 Закону України «Про Рахункову палату», перевірки можуть здійснюватися за дорученням Верховної Ради України, комітетів Верховної Ради України.
– Розкажіть докладніше про результати проведених заходів.
– Територіальним управлінням проведено самостійний контрольно-аналітичний захід – перевірку використання коштів, одержаних під державні гарантії, на забезпечення потреб Одеської області в енергетичних ресурсах.
Однією з проблем, яка протягом багатьох років суттєво гальмувала економічний розвиток центральної та південної частини Одеської області, в тому числі Одеси, була її недостатня забезпеченість енергоресурсами, оскільки більша частина електропостачання в цей регіон здійснювалася від енергосистеми Республіки Молдови, а самі лінії електропередачі споруджувалися ще у 70-х роках минулого століття.
На вирішення цієї проблеми спрямовано цілий ряд нормативних актів, у тому числі і затверджена Кабінетом Міністрів України у 2004 році Програма комплексного розвитку Українського Придунав’я на 2004 – 2010 роки, яка передбачала будівництво лінії електропередачі Аджалик – Усатове.
Вже у 2005 році уряд затвердив проект будівництва лінії електропередачі Аджалик – Усатове. Для його фінансування держава залучила у 2006 – 2010 роках кошти Європейського банку реконструкції та розвитку в сумі 25,8 млн євро. Крім того, на реалізацію проекту було використано ще 343,4 млн грн коштів державного підприємства «НЕК «Укренерго».
Проведена Рахунковою палатою перевірка засвідчила, що Міністерством палива та енергетики України не забезпечено ефективного використання коштів у загальній сумі 645,0 млн грн, які були спрямовані на реалізацію проекту «Будівництво лінії електропередачі 330 кВ Аджалик – Усатове».
Аудиторами встановлено, що під час будівництва мали місце порушення законодавства та недоліки в організації роботи, що істотно вплинуло на збільшення вартості будівництва і продовження термінів будівництва з 8 місяців до 3 років.
Внаслідок відсутності належної взаємодії Міністерства палива та енергетики України, ДП «НЕК «Укренерго», органів виконавчої влади і місцевого самоврядування у 2006 – 2009 роках на етапах підготовки, вибору місця розташування об’єкта, узгодження та реалізації проекту будівництва використано з порушенням чинного законодавства кредитні кошти на загальну суму 120,4 млн грн та неефективно – 5,7 млн гривень.
Незважаючи на те що ДП «НЕК «Укренерго» завершило будівництво цієї лінії електропередачі у 2010 році і вона введена в експлуатацію, остаточно вважати реалізованим цей проект не можна, оскільки існує необхідність винесення лінії електропередачі за межі населеного пункту через порушення санітарних норм під час реконструкції, що призведе до додаткових витрат у майбутньому в сумі понад 60 млн грн, за які розраховуватимуться споживачі після чергового збільшення тарифів на електроенергію.
Постанову та висновки за результатами проведеної перевірки, затверджені Колегією Рахункової палати, направлено Міністерству палива та енергетики України для вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень. Відповідну інформацію направлено Верховній Раді України і Кабінету Міністрів України.
– З яких актуальних питань здійснюються перевірки Територіальним управлінням?
– На часі актуальне питання щодо реформування системи освіти в Україні. Напрями, позначені Президентом у Програмі економічних реформ на 2010 – 2014 роки, ставлять метою підвищення конкурентоспроможності вітчизняної освіти.
Територіальним управлінням за завданнями департаментів Рахункової палати України у 2010-2011 роках провадилося ряд перевірок ефективності використання коштів Державного бюджету у системі вищої освіти.
Проведено перевірки в Одеському національному політехнічному університеті, Одеському державному університеті внутрішніх справ, Одеському державному аграрному університеті та Одеському національному медичному університеті. В ході проведення перевірок було виявлено низку порушень та організаційних недоліків як на регіональному, так і на центральному рівнях. Відповідну інформацію Територіальним управлінням направлено Рахунковій палаті для розгляду на Колегії та прийняття відповідних рішень.
За результатами розгляду звітів, Колегією Рахункової палати сформульовано головні проблеми системи освіти в Україні та чинники, що їх зумовлюють, внесено пропозиції щодо заходів, спрямованих на покращання ситуації в освітній системі.
– Які дії здійснює Рахункова палата при виявлені порушень?
– Рахункова палата за результатами проведених контрольних заходів направляє органам виконавчої влади, керівникам підприємств, установ і організацій, банків і кредитних установ, які перевірялись, постанови та висновки, затверджені Колегією Рахункової палати, для відповідного реагування і вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень, відшкодування збитків, завданих державі, поновлення правового режиму загальнодержавної власності та притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у порушенні законодавства України, безгосподарності та марнотратстві.
В окремих випадках, у разі виявлення в процесі перевірок і ревізій привласнення грошових або матеріальних ресурсів, а також виявлення фактів корупції та інших зловживань, Рахункова палата , відповідно до статті 29 Закону України «Про Рахункову палату», передає матеріали перевірок до правоохоронних органів та повідомляє про це Верховну Раду України.
Статтею 3 Закону України «Про Рахункову палату» також передбачено, що одним із принципів здійснення контролю Рахунковою палатою є принцип гласності, тому Територіальне управління постійно оприлюднює інформацію про результати проведених перевірок і завжди відкрите до співпраці із засобами масової інформації. Докладніше про інші результати проведених аудитів ми розповімо в наступних публікаціях «Одеських вістей».
Наш кор.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |