![]() |
|
![]() |
![]() |
Цього року воно співпало з відзначенням іншого свята — Дня Перемоги. Добра нагода осібно згадати матерів, чиї сини полягли за Батьківщину: кожен розумів її так, як розумів, але кожен з них захищав її від ворога, котрий прийшов зруйнувати його дім, знищити його рід, забрати його статки. Нехай нинішні 8 та 9 травня стануть поминальними днями скорботи за тими, хто захищав рідний край, свою родину та її майбутнє, — саме так відзначають цей день у всьому світі.
День Матері — давнє свято. Воно відзначалося ще в часах раннього християнства — тоді влаштовувалися фестивалі на честь Діви Марії. В Англії, наприклад, від 1600 року щорічно святкували День Матері у четверту неділю Великого посту. Спочатку відправлялася літургія на честь Богородиці, відтак діти вручали матерям подарунки та квіти. Місяць травень, назагал, вважається місяцем Діви Марії, котра благословила на хресну путь свого єдиного сина.
Українці у своїй релігійній свідомості Богородицю ставлять на чільне місце. Згадаймо лишень лицарів українського духу — козаків-запорожців. Скільки церков поставлено було ними на честь Покрови Пресвятої Богородиці — не злічити. Культ Матері Божої і сьогодні існує в українській Церкві.
Нинішнє свято Матері збігається з днем, коли президент США Вудро Вільсон у 1914-му підписав спільну резолюцію про щорічне відзначення Дня Матері саме 8 травня. Хоча в Україні, зокрема на заході, День Матері святкується ще з ХІХ століття. Свято Матері відзначається у другу неділю травня в багатьох країнах світу — на американському континенті та у більшості країн Європи, де культ Діви Марії дуже поширений, і навіть в азійських країнах. У нашій країні святкування Дня Матері встановлене з ініціативи Держкомітету в справах сім’ї та молоді, міжнародної організації «Жіноча громада», Спілки жінок України, громадської організації «Союз українок» та згідно з указом Президента від 10 травня 1999 року.
Та чомусь повсюдно у нас відзначають так званий міжнародний жіночий день 8 березня. З чим у цей день ми вітаємо жінку? З тим, що вона — жінка? Ця штучна дата нав’язана українцям в ідеологічному контексті, як і всі совєтські свята. До того ж, так уже повелося, що все у нас мавпують у північних сусідів, а тепер — то й поготів.
Втім, не про це зараз мова. В українців є свої свята, й одне з них — День Матері. Це свято всіх жінок, адже призначення кожної жінки — бути матір’ю, і що може бути святішого за це її покликання?
Жінка-мати — основа всіх основ і начало начал. Тому це свято позбавлене будь-якого ідеологічного забарвлення і є величним символом пошанування материнства як базової цінності людства.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |