![]() |
|
![]() |
![]() |
На базі одного з передових господарств Березовського району TOB АФ ім. Посмітного відбувся обласний семінар господарників Одещини з питань розвитку тваринництва та кормовиробництва.
Для обговорення важливих проблем і сільгоспвиробників прибули заступники голів райдержадміністрації з питань АПК, начальники управлянь агропромислового розвитку РДА, керівники базових сільгосппідприємств, голови фермерських господарств, представники обласних служб АПК, науковці, представники корпорації «Приват-Агроцентр» (у складі якої вже шостий рік працює агрофірма ім. Посмітного). Всі вони з'їхалися у відоме господарство з метою поповнити власний арсенал досвідом і зна-ням і при нагоді поділитися своїми надбаннями.
В роботі семінару взяла участь і делегація нашого району, яку очолив начальник управління АПР райдержадміністрації В.П. Приймак.
Про порушені на цьому представницькому зібранні питання та поставлені перед аграріями завдання керівництвом ОДА наша розмова з безпосередніми учасником семінару В.П. Приймаком.
- Проведення такого передового заходу на базі господарства, — говорить Володимир Павлович, — яке багато десятків років очолював двічі Герой Соціалістичної Праці М.О. Посмітний, показове тим, що тут зуміли зберегти матері-ально-технічнубазу як тваринницької галузі, так і рослинницької галузей.
Звісно, працівники господарства також пережили сумнозвісні експерименти над селянами, які розпочалися на початку дев'яностих років минулого століття і перейшли в нове тисячоліття. Але вони не піддалися тодішній загальній ейфорії і зберегли матеріально-технічну базу. А вже прихід нового потенційного інвестора в особі корпорації «Приват-Агроцентр» із солідним фінансуванням дозволив господарству стати на шлях економічного та фінансового відродження та розквіту.
Учасників семінару господарі вітали за усталеною українського традицією. Власноруч оздоблений і вилічений коровай піднесли заступнику голови облдержадміністрації А. Г. Новаковському. Під головуванням Анатолія Григоровича й розпочалася пленарна частина роботи обласного семінару.
Тваринництво й виробництво тваринницької продукції в цифрах і фактах було подано в доповіді першого заступника начальника головного управління АПР облдержадміністрації С. П. Дамаскіна. Ось деякі з них. В масштабах області виробництво м'яса у І кварталі цього року збільшилось на 0,8%, в той час як виробництво молока та яєць знизилось. Продовжувалось зменшення поголів'я всіх видів тварин. Як відзначив Степан Петрович, ситуацію в галузі визначають в основному великі сільгосптоваровиробники. Тваринницької продукції за 1 квартал цього року сільгосппідприємствами області вироблено на 58,8 млн. грн., що порівняно з минулим роком скоротилось на 2,8 млн. грн. 16 районів області (із 26) допустили зниження виробництва м'яса. І лише в 10 районах спостерігався приріст товарного виробництва. Найвагоміших результатів в цьому досягли Комінтернівський, Іванівський, Берегівський райони. Виробництво молока порівняно з 2010 роком склало 87%. Позитивні показники лише в 7 районних центрах. В розрізі виробництва молока на 100 га ріллі серед кращих районів — і Березівський. Доповідачем було зазначено: спад виробництва молока став наслідком скорочення поголів'я дійного стада в господарствах області на 2000 голів.
У 12 районах області зменшено також поголів'я свиней, на 5,5 тисяч голів поголів'я овець і кіз . У зв'язку з реорганізацією Комінтернівської птахофабрики (яка разом з Отрадівською складають основу розвитку птахівництва в області) скоротилось і вирощування птиці. С. П. Дамаскін звернув увагу присутніх і на причини різнорівневого виробництва тваринницької продукції. Основними з яких є кількісно-якісне одержання приплоду тварин, а також наявність і забезпеченість ферм кормовою базою. Детальний аналіз як цифр, так і дій на місцях сприятиме об єктивній оцінці виробничої діяльності з перспективою розвитку і результативності в господарствах району.
До обговорення питання: що потрібно тваринництву для його достатності і розвитку приєднався голова ПП «Петродолинське» (Овідіопільський район) Д. А. Мотуляк. Він зупинився на питаннях створення сильної кормової бази, відповідального ставлення ветлікарів, обмеження бюрократичних дій в оформленнях дозволів на певні види діяльності, зокрема, на будівництво. Голову господарства «Покровсь-ке» Біляївського району О. Л. Баранова хвилювала проблема придбання зернозбиральної техніки для заготівлі кормів, а також питання дотацій та допомоги при її придбанні.
„Господарство не може існувати без тваринництва,— підкреслив директор Інституту агропромислового виробництва, доктор сільськогосподарських наук М. О. Цандур. — Як можна скласти правильну сівозміну, не сіючи кормові культури?». І підтвердженням цьому пролунало: „Не можна жити за рахунок одного рослинництва. Та й діти повинні пити справжнє молоко».
Про африканську чуму, як небезпечну хворобу тварин нагадав заступник начальника Управління ветмедицини області С. М. Гавура.
„Рослинництвом займаються сезонно, тваринництвом потрібно займатися постійно,— підвів підсумки обговорень А. Г. Новаківський. Легких грошей не буває. А тваринництво — це прибуток, робочі місця, вирішення питань соціальної сфери. Ним потрібно займатися, його потрібно розвивати». І запевнив, що з обласного бюджету на це неодмінно віділятимуться кошти. До присутніх звернувся і представник кампанії «Приват-лізинг» П. В. Табачинський. Він закликав сільськогосподарників до співпраці.
Практична частина семінару була не менш насиченою і цікавою. Учасники семінару побували на племінному заводі з ВРХ української червоно-рябої молочної породи, де директор племзаводу Л. Т. Золотаренко та зоотехнік О. О. Круголь розпо-_ віли присутнім про умови утри-щ мання та раціон кормів 300-голового стада, надоі і прибутки від реалізації молока (з 300 голів на фермі налічується 150 голів дійних корів, від яких одержують в середньому по 15 л молока). Керівництво планує вже в цьому році збільшити стадо ВРХ на 200 голів за рахунок придбання племінних нетелів та власного відтворення (так на сьогодні в господарстві вже є близько 100 теличок).
Далі гості побували на току, де розташований агрегат, що наповнює зерном величезні поліпропіленові мішки, в які входить до 20 тонн зерна. Що при наявності об лаштованих приміщень дозволяє в такій тарі зберігати значну частину врожаю. А в полі перед присутніми були представленні трактори, які за допомогою спеціальних знарядь підгодовували землю рідкими добривами.
На племінному заводі з вирощення овець багатоплідного каракуля асканійської породи розпочалося будівництво нового приміщення ангарного типу, на яке інвесторами виділено 380 тисяч гривень. Але це тільки початок, бо у планах — спорудження 4 таких ангарів для утримання 2000 голів овець.
Відвідини оновленого історичного музею, який розташувався в адмінбудинку, повернули аграріїв на шлях розвитку і життєдіяльності господарства від початку, коли ним керував Макар Посмітний і до наших днів. До пам'ятника Макару Посмітному делегація на чолі з А. Г. Новаківським поклала квіти.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |