ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Чому обміліли молочні річки у кисільних берегах?
12.05.2011 / Газета: Одесские известия / № 50(4177) / Тираж: 18386

За останні двадцять років потужні молочнотоварні комплекси, якими не так давно пишалися села і які забезпечували роботою більшість сільських жителів, канули в небуття. Після розвалу колгоспно-радгоспної системи перші українські фермери спершу з ентузіазмом взялися до справи, але поступово почали вирізати елітну худобу. Осиротілі ферми майже всі були розібрані до самих підмурків. Зрештою молочна галузь зазнала цілковитої руйнації, і виробництво молока перекочувало до селянських хлівів.

Протягом останнього десятиріччя в Любашівському районі виробництво молока зменшилося на 70 відсотків. З наявних 5,7 тисячі корів лише 392 утримуються в сільськогосподарських підприємствах. Головним форпостом тваринництва залишається ТОВ НВФ «Зеленогірське». Там завдяки подвижницькій діяльності директора господарства Олександра Манзара зберігається 92 відсотки поголів’я елітної великої рогатої худоби південної м’ясної породи в районі (більше тисячі голів). У ТОВ «Новатор», очолюваному прогресивним господарником Сергієм Паровиком, утримується не менше 80 відсотків всього поголів’я ВРХ Ананьївського району, здебільшого тієї ж «зеленогірської» м’ясної породи.

Преважна більшість товаровиробників обох сусідніх районів не зацікавлена у відродженні затратної тваринницької галузі, – ніхто не хоче працювати собі на збиток. Вигідніше займатися рільництвом, щоб якомога швидше отримати стабільний прибуток із виробництва зернобобових культур, ріпаку та соняшнику. Кажуть: буде державна підтримка, будуть і вони корів тримати…

Щоб відродити молочне скотарство, зокрема в Любашівському районі, на останній сесії районної ради було ухвалено «Програму розвитку тваринництва на 2011 – 2015 роки», яку розроблено відповідно до Законів України «Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року», «Про державну підтримку сільського господарства України» та «Комплексної програми забезпечення сталого розвитку північних районів Одеської області на 2011 – 2015 роки». Нею передбачено інтенсивне використання високопродуктивних спеціалізованих молочних порід вітчизняної та зарубіжної селекції; збільшення поголів’я корів у сільськогосподарських підприємствах за рахунок власного відтворення; впровадження інноваційних технологій виробництва молока, що базуються на безприв’язному утриманні худоби з доїнням в автоматизованих доїльних залах; поліпшення якості молока з метою підвищення рівня безпеки молочних продуктів; збільшення обсягів виробництва кормів для повноцінної годівлі худоби. Коштом обласного та районного бюджетів передбачаються дотації на часткову компенсацію витрат на штучне запліднення худоби, здешевлення придбаного племінного поголів’я ВРХ товаровиробниками всіх форм власності, а також на будівництво та реконструкцію молочнотоварних ферм і комплексів, придбання обладнання для технічного та технологічного їх переоснащення та часткової компенсації витрат на утримання однієї корови. Крім того, програмою передбачено передання фізичним та юридичним особам пасовищ і сіножатей за мінімальними ставками в межах 10 грн за гектар. Для продовження селекційно-племінної роботи передбачається залучити не менше 250 тис. грн державних коштів.

Є надія, що в поточному році у селі Троїцькому розпочнеться будівництво молочнотоварного комплексу на 1000 дійних корів. Його загальна вартість з урахуванням будівельних робіт, придбання доїльного обладнання, племінних тварин становить 114 мільйонів гривень. А виконання програми дасть змогу довести поголів’я корів до 7120, отже – наповнити змілілі молочні ріки високоякісною продукцією.

В Ананьївському районі давно визначилися з пріоритетними напрямами вирішення проблемного питання. В найближчій перспективі – розвиток племінної бази, забезпечення потреб сільгоспвиробників у високопродуктивному молодняку худоби з частковим здешевленням вартості за рахунок коштів державного і обласного бюджетів. Адже молочний бізнес – це система, що залежить від якості молока. Її складовими є високопродуктивне стадо, ферми з комфортними умовами утримання корів та якісні корми. Ну і, звісно, забезпечити це все неможливо без праці досвідчених фахівців. Голова Одеської обласної державної адміністрації Едуард Матвійчук під час робочого візиту до Любашівського ра­йону зазначив, що найближчим часом на Одещині планується будівництво 3-4 потужних і сучасних молочних комплексів, ремонтуються старі ферми. Це стане першим кроком відродження молочного скотарства у регіоні.

Обнадіюють і слова міністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка, який повідомив, що цього року держава виділяє на розвиток молочної галузі близько 3 млрд грн. Також Мінагропрод розробив національний проект «Сучасне тваринництво»…

Сьогодні ж корівкам комфортніше та ситніше живеться у дядьковому-тітчиному хліві. Лише шкода, що випасів для них не побільшало, та й у селянських оборах ремиґає не коров’яча «еліта». А якби нашим роботящим селянам дати добру корівчину, доступні міні-доїльні агрегати та нормальну закупівельну ціну, то і молочні ріки не міліли б, і дійна череда не рідшала б.

Автор: Юрій ФЕДОРЧУК, власкор «Одеських вістей», Любашівський, Ананьївський райони


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту