ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
У скорботі та єдності
19.05.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 41(21211) / Тираж: 8525

Учора, 18 травня, з 12.00 до 12.05 відбулася міжнародна акція «Хвилина скорботи та єдності», приурочена 67-м роковинам трагедії кримських татар — депортації зі споконвічних земель цього народу.

Напередодні скорботної дати, виступаючи на вечорі-реквіємі голова Меджлісу Мустафа Джемільов, зокрема, зазначив: «В історії кожного народу є пам’ятні дати, що вказують на події, які кардинально позначилися на його долі. 67 років тому був запущений безжалісний відлік часу, старанно виміряний злочинним комуністичним режимом СРСР для знищення кримськотатарського народу. Всевишній не допустив виконання людиноненависницьких планів. Народ, що має багатовікову славну історію, культуру, традиції і волю, вистояв і повертається на свою Батьківщину... Меджліс докладає максимум зусиль, щоб ініціатива кримськотатарського народу про скликання Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу та забезпечення гарантій його розвитку в Україні була якомога швидше реалізована...»

Як зауважив на спеціальній прес-конференції заступник голови Меджлісу Ремзі Ільясов, масові репресії проти цілих народів та етнічних груп напередодні і в роки Великої Вітчизняної війни є однією з трагічних сторінок історії колишнього Радянського Союзу. «Біля чотирьох мільйонів осіб, представників 20 національностей, зазнали насильницької депортації з районів постійного проживання... Цю долю розділили кримські татари, а також німці, вірмени, болгари, греки, які населяли півострів. У перші п’ять-шість років депортації загинуло від голоду і нестерпних умов життя 46,3% кримськотатарського народу».

Ремзі Ільясов також додав, що перші сім’ї кримських татар почали повертатися на півострів тільки з 1967 року. Але з 1967-го по 1977-й сюди переселилися лише 577 родин, оскільки органи влади тривалий період усіляко гальмували їхнє повернення. Початком масового повернення став 1989 рік. Відтоді з місць висилки у Крим переселилося понад 260 тисяч кримських татар, повертаються також вірмени, болгари, греки, німці.

За словами Ремзі Ільясова, у даний час частка депортованих громадян у складі населення АРК перевищує 13%. Він також додав, що дані міжнародної організації з проблем міграції, підготовлені кілька років тому, не втратили актуальності: 96,4 відсотка кримських татар, що мешкають в Узбекистані, готові повернутися в Крим. За підрахунками, сьогодні за межами України залишається ще біля 100 тисяч кримських татар. В останні три — чотири роки в Крим щорічно повертаються по 500 — 600 кримськотатарських родин.

Нагадаємо, за рішенням Державного комітету оборони, підписаним керівником СРСР Йосипом Сталіним, 18 — 20 травня 1944 року співробітники НКВС блискавично провели депортацію, за різними оцінками, десь 183 — 188 тисяч кримських татар.

Напередодні трагічної дати в історії кримськотатарського народу в селі Когей (Русаківка) Білогірського району АРК відкрито Меморіальний комплекс жертвам депортації (на знімку). Цей меморіал, відзначив Мустафа Джемільов, є внеском у повернення загального боргу перед тими, хто трагічно загинув у роки депортації.

За матеріалами сайта Меджлісу кримськотатарського народу.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту