ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Могло бути і краще…
19.05.2011 / Газета: Одесские известия / № 53(4180) / Тираж: 18386

Нотатки з колегії облдержадміністрації

Чергове засідання колегії облдержадміністрації губернатор Едуард Матвійчук почав з коментаря про виконання обласної програми щодо підвищення середнього рівня заробітної плати як в окремих регіонах, так і за конкретними галузями виробництва.

Едуард Леонідович відзначив пози­тивні тенденції, зокрема, у містах Южному, Іллічівську, Одесі та у районах – Овідіопольському, Комінтернівському і Роздільнянському, що назагал дало змогу за три місяці поточного року довести середню зарплату по області до 2170 грн. Але це, відзначив губернатор, далеко не межа наших можливостей. Про що свідчать і результати численних перевірок, проведених податковою адміністрацією, іншими контролюючими органами, робочими групами. Так, податківці в кожному із 33 перевірених підприємств виявили серйозні порушення щодо нарахування заробітної плати. У восьми випадках гроші видавалися взагалі «в конвертах», при цьому бізнесмени сховали «у тінь» 1,2 млн гривень. Виявлено також 1204 найманих працівників, з якими взагалі не було укладено трудових угод.

Але ще більше засмутив той факт, що окремі голови райдержадміністрацій досі так і не вивчили ситуацію у своїх районах і не знають справжнього стану справ. За їхнього потурання слабко працюють і спеціальні робочі комісії.

Питання легалізації заробітної плати тісно пов’язані і з виконанням прибуткової частини обласного бюджету. Як саме – про це поінформувала присутніх начальниця Одеського Головного фінансового управління облдержадміністрації Марина Зінченко.

Як відомо, основне джерело наповнення місцевих бюджетів становить податок на доходи фізичних осіб. І коли ці доходи приховують, про що говорилося вище, то це одразу позначається на наповненні бюджету. Наводився приклад по місту Одесі, коли нове керівництво разом із управлінням облдержадміністрації стало наводити лад щодо скорочення «тіньової» економіки. Це дало місту змогу значно підвищити надходження за цією статтею доходів і повернути собі статус міста-донора.

Що стосується сільських районів, то їхні бюджети дуже багато втрачають у частині оплати за оренду землі та водних ресурсів місцевого значення.

Наочним уроком у цьому плані можуть послугувати результати вивчення обставин у м. Ізмаїлі. Приводом для перевірки послугував той факт, що місто торік виконало місцевий бюджет щодо доходів на 99,4 відсотка. Ще гіршими виявилися результати у першому кварталі поточного року. Комісія встановила, що при приведенні зарплати до належного рівня вдасться додатково легалізувати 12,8 млн гривень. А це дасть змогу збільшити на 20 відсотків доходи за ПДФО.

Недостатньо використовуються й інші джерела доходів, особливо плата за оренду землі, де втрати становлять 7,9 млн гривень, та ін.

Аналогічні прорахунки спостерігаються і в деяких інших містах обласного значення та районах. Тому голова облдержадміністрації дав доручення керівникам на місцях посилити роботу щодо наповнення бюджетів, максимально використовуючи для цього наявні джерела.

Особлива тривога на колегії прозвучала і з приводу використання бюджету розвитку. Тепер завдання одне: вчасно спрямувати ці кошти на спорудження шести шкіл, дошкільних закладів, водопровідних і газових мереж, доріг місцевого значення. І буде непробачно, якщо частину сум доведеться наприкінці року повернути як невикористані. Тому викликають занепокоєння затривалі погодження проектно-кошторисної документації, проведення тендерного добору виконавців робіт, закупівля будівельних матеріалів. А часу залишається все менше і менше.

Учасники колегії також відзначали, що обсяги промислового виробництва порівняно з відповідним періодом минулого року поменшали на 5,5 відсотка, обсяги виконання будівельних робіт – на 6,5 відсотка. Не вдалося подолати негативну тенденцію щодо зниження рівня інвестицій в основний капітал. Виробництво продукції сільського господарства зросло лише на 0,2 відсотка. На жаль, не вдалося призупинити тенденцію скорочення поголів’я великої рогатої худоби, зокрема корів. Хоча в цю галузь вкладаються чималі бюджетні кошти.

Ситуація ускладнилася ще й у зв’язку з тим, що не працює ПАТ «Лукойл – Одеський нафтопереробний завод», який видавав майже чверть усієї продукції області. Тому потрібно шукати інших резервів. Зокрема, у виробництві харчової продукції, яка мала стати головним локомотивом у галузі. Але і тут багато підприємств або призупинили свою роботу (наприклад, Балтський молочно-консервний комбінат), або знизили рівень виробництва: ТОВ «Векка», ПП « Сегрос-м’ясо» та інші.

За словами доповідача – начальника Головного управління економіки обласної держадміністрації Олега Муратова, такі резерви в області є, і фахівці управління разом з ученими працюють над відповідною програмою.

На колегії були розглянуті й інші питання, які деталізували окремі моменти, пов’язані з виконанням завдань першого кварталу щодо обласного бюджету і програми соціально-економічного та культурного розвитку області.

Автор: Степан СЕРБІНОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту