![]() |
|
![]() |
![]() |
Протягом усього періоду, відколи стала до ладу Дністровська ГЕС (1987), природоохоронна громадськість, учені-екологи з великими зусиллями домагаються здійснення весняних екологічних попусків на Дністрі, долаючи опір чернівецьких і київських чиновників від комітету з водного господарства та енергетичного відомства. От і в квітні цього року низка громадських екологічних організацій направила листи в різні інстанції з вимогою забезпечити паводок. Але й сьогодні, як і впродовж весняного періоду загалом, коли у природі мають відбуватися таїнства відтворення всього живого, паводкових вод нема.
Зволікання у таких ситуаціях уже негативно позначалося на дельті Дністра в середині 1980-х, коли на фоні високої температури, відсутності достатньої кількості води тут почали цвісти синьо-зелені водорості. При цьому вода стала катастрофічно забрудненою, масово гинули її фільтратори — молюски, риба. Тоді спеціальним розпорядженням партійних органів усе-таки вдалося оживити плавні.
Зараз у дельті знову дефіцит води. Її температура на деяких озерах піднялася до 20 градусів і вище. В окремих місцях відзначається інтенсивне цвітіння води. Вона набуває жовто-коричневого кольору. З’являються загиблі товстолобики і коропи на старому Турунчуку, Горілих озерах у зоні озера Путрине. Нема чим годуватися коровайкам, блискучим ібісам. Їх чисельність скорочується.
Негативно позначається застій у плавнях і на якості води, яку забирає станція «Дністер» для забезпечення мільйонної Одеси.
Чиновники від ГЕС мають пам’ятати: вони самі ж зобов’язалися в період слабкого притоку скидати воду з греблі, що важливо для санітарного, рибопродуктивного та екологічного стану річки. Зокрема, цього року під час міжвідомчої наради було погоджено регламент попусків. Йшлося про те, що тривалість весняного паводку має бути не менше місяця, починаючи з середини квітня. Були визначені й обсяги води, які мали скинути. І попуск почали. Але з невідомих причин його швидко припинили, не дотримавшись ні обумовленого скиду води, ні його термінів.
Потурати чиновникам у цьому не можна. Це стосується і працівників Нижньодністровського національного природного парку, які мляво реагують на ситуацію. А створена спеціальна оперативна робоча група, до складу якої увійшли, зокрема, І. Кичук, головний інженер Одеського облводгоспу, і П. Буланович, начальник Західно-Чорноморського управління охорони живих ресурсів, просто проігнорували реальний моніторинг дефіциту води в дельті Дністра.
Вже закінчується весна, на порозі — літо. Температура повітря і води стрімко підвищується, а животворного паводку нема.
Без води також залишилися, хоч і невеликі за площею, але важливі для біорізноманіття плавні Молдови і Придністров’я. За інформацією молдовських колег, на верхній ділянці Дністровського водосховища береги осушилися на відстані 50 — 60 метрів від звичайної позначки. У середній течії Дністра нема навіть середнього багаторічного рівня води.
Газета вже не раз намагалася привернути увагу можновладців до цієї проблеми. Саме вони мають виправити ситуацію, а працівники природоохоронних відомств — допомогти їм. І, насамперед, це повинні зробити спеціалісти Нижньодністровського національного природного парку. Адже він і створювався саме для того, щоб дбайливо піклуватися про цю унікальну і вразливу екосистему.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |