![]() |
|
![]() |
![]() |
Як уже повідомляли «Чорноморські новини», з 19 по 21 травня в Одеській національній науковій бібліотеці ім. м. Горького працювала ХІІ Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині». Символічно, що відбулася вона напередодні відзначення перепоховання Великого Кобзаря (22 травня), Дня слов’янської писемності і мови (24 травня). Пам’ятною ця виставка залишиться ще й тому, що 2011-й оголошений в Україні роком української Першокниги — 450 років тому було створене перше відоме нині Євангеліє староукраїнською мовою — Пересопницьке. Цим подіям було присвячено кілька виставок із фондів бібліотеки, у тому числі в Музеї книги — першому серед відомих в Україні подібних закладів.
Визначаючи загальну тональність заходу, повинен сказати, що ХІІ виставка-форум «Українська книга на Одещині» пройшла у піднесеній і, водночас, діловій атмосфері. Цьогоріч ніхто не шукав «националистической литературы» про «пособников фашизма» (як це було у передвиборному 2010-у), не ставив докорів щодо використання у назві проекту «українська». Ця надумана проблема, як синдром радянщини, просто не актуалізувалася за відсутності політичної мотивації. Але й, на відміну від попередніх виставок, не було найвищого номенклатурного представництва на регіональному рівні — вітання учасникам форуму виголошували їхні заступники. Все ж символічне злиття владного істеблішменту і чиновників від культури відбулося, виставка благословенно розпочала роботу. Своєю високою увагою в останній день роботи форуму національну бібліотеку вшанували своєю присутністю члени її наглядової ради — голова Рахункової палати України Валентин Симоненко та народний депутат України Сергій Гриневецький.
За офіційно оприлюдненими даними, цьогоріч у виставці взяли участь більше сімдесяти видавництв України, на ній було представлено близько п’яти тисяч назв видань, і таке ж приблизно число одеситів побувало під час її роботи. Минулорічна ситуація повторилася: можемо говорити про встановлення певної стійкої тенденції як з боку видавництв, так і потенційних покупців.
Виставка-форум — це не лише знайомство з новими виданнями, а й можливість обговорити насущні проблеми книговидання та книгорозповсюдження, поспілкуватися з видавцями та авторами книжкових новинок. На відміну від міжнародного книжкового ярмарку «Зелена хвиля», який в Одесі традиційно відбувається влітку, бібліотечний проект не є комерційним. Цим значною мірою пояснюється нестійкий склад учасників нашого форуму: певні видавництва не відгукуються на цей проект взагалі, інші долучаються періодично, намагаючись знайти себе у запропонованому просторі. Виняток складає низка відомих, переважно державних столичних підприємств — «Наукова думка», «Академкнига», «Мистецтво», «Картографія», «Алерта», «Університетська книга» (Суми) та інші, як є незмінними учасниками виставки-форуму. Цього року вперше у ній взяли участь такі київські видавництва, як «Медицина», «Початкова школа», видавничий дім «Дмитро Бураго» та черкаський «Колоквіум». Уперше відвідав форум Олексій Кононенко, начальник управління видавничої справи і преси Держтелерадіо. Розширився склад оргкомітету та посилилася медіа-підтримка виставки-форуму, зокрема її інформаційним спонсором виступила ще й газета «День», яка представила видання широковідомої серії «Бібліотека газети «День» під редакцією Лариси Івшиної. Принагідно зазначу, що всі книги цієї серії українською і російською мовами були розпродані вже у перший день роботи виставки.
Бібліотека як державне підприємство в ініційованому нею проекті приречена на співпрацю з державними інституціями, чи, швидше, навпаки, доказом чого є виїзна виставка до районних центрів, яка відбувається за підтримки обласного управління культури і носить благодійний характер. Цього разу вибір упав на Ширяєве. За рахунок бюджетних коштів закуповуються книги для районних і сільських бібліотек, дитячих навчально-виховних закладів. Хоча не все тут однозначно.
(Далі буде).
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |