ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
КОСТЯНТИН ГРИЩЕНКО: «ЄВРОПА З УСПІШНОЮ УКРАЇНОЮ ТА ЄВРОПА З НЕУСПІШНОЮ УКРАЇНОЮ — ЦЕ ДВІ ВЕЛИКІ РІЗНИЦІ»
09.06.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 47(21217) / Тираж: 8525

Робоча поїздка до Одеської області міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка була насиченою подіями. Зокрема, він побував на острові Зміїному, де ознайомився з його інфраструктурою та провів зустріч з мешканцями поселення. Голова українського МЗС наголосив на необхідності й надалі розвивати інфраструктуру острова.

У Рені Костянтин Іванович побував у порту, оглянув глибоководний судновий хід «Дунай — Чорне море». На зустрічі з журналістами міністр зазначив, що зовнішньополітичне відомство України всіляко сприятиме підвищенню конкурентоздатності українського транспортного вузла в Рені, зокрема шляхом залучення іноземних інвестицій.

В Одеській юридичній академії відбулася зустріч міністра з викладачами та студентами вищих навчальних закладів міста, представниками дипломатичного корпусу. Костянтин Грищенко виступив із промовою «Зовнішня політика України: п’ять причин для оптимізму», у якій окреслив пріоритети нашої держави на міжнародній арені.

«Причина перша для оптимізму — успішне просування європейської інтеграції України. Уперше за багато років наша держава і Європейський Союз ведуть переговори не про абстрактні матерії, а про реальне зближення, насамперед — в економічному та безвізовому діалозі», — зазначив міністр.

Другою причиною, на його думку, є відновлення партнерського духу відносин з Росією. Міністр закордонних справ наголосив на тому, що Росія це — стратегічний партнер, це — країна, дружба з якою не може бути розмінною монетою, це — інтегральна і безцінна частина єдиної Європи, побудова якої є однією із цілей України.

Наповнення новим змістом стратегічних відносин із Сполученими Штатами Америки і надзвичайно корисне для України партнерство з цією державою є третьою причиною для оптимізму.

Четвертою причиною, за словами Костянтина Івановича, є нова тональність діалогу з КНР, яка має стати магістральним напрямом зовнішньої політики нашої держави. «Україна прагне за короткий історичний відрізок здійснити економічний прорив у нову епоху. Китай цей прорив уже здійснив, але прагне нових вершин. Досягнувши партнерської синергії відносин, ми досягнемо цих цілей швидше», — наголосив у своєму виступі міністр закордонних справ.

П’ята причина для оптимізму, за визначенням керівника МЗС, — це Чорноморська стратегія, яка є невід’ємною частиною стратегічних пріоритетів зовнішньої політики України до 2020 року. Говорячи про роботу у цьому напрямку, міністр підкреслив: «роль України полягає у тому, щоб, не більше і не менше, стати локомотивом європейської інтеграції в Чорноморському регіоні».

Костянтин Грищенко у своєму виступі активно послуговувався одеським фольклором і захоплювався одеськими якостями, талантами і легкістю:

— Одеса — надзвичайно талановите в усіх сенсах місто. Вона унікальна не лише тим, що увібрала в себе все найкраще від світової культури, але й тим, що віддала їй величезну кількість своїх талантів. Одеське коріння мають Давид Ойстрах та Зигмунд Фрейд, Дастін Хоффман і Сильвестр Сталлоне. Цей список є практично безмежним. І в Російській імперії, і в Радянському Союзі, і в сучасній Україні Одеса завжди була, є і буде неповторним, найбільш міжнародним і найбільш європейським містом.

Користуючись одеською лексикою, міністр зазначив:

— Європа з успішною Україною та Європа з неуспішною Україною — це дві великі різниці. Сьогодні географічно, політично і культурно Україна — європейська держава.

Одеса і сьогодні славиться своїми торговельними традиціями, тому окремо міністр наголосив на економізації зовнішньої політики. Він звернувся до обласної влади із закликом активніше та системніше підходити до співпраці у зовнішньоекономічному вимірі, пообіцявши підтримку МЗС.

— Україна як міжнародний гравець — затребувана і необхідна світові. Все, що нам потрібно — це внутрішній мир та віра у власні сили. Ну і, звичайно ж, куди ж ми без одеського гумору та оптимізму?! Якщо ми навчимося ставитися до своїх проблем без зайвого драматизму, то й у наших відносинах з іншими державами драматизму поменшає. І тоді розвиток держави відбуватиметься більш поступально і гармонійно. Або, як кажуть у вашому сонячному місті, у ритмі вальсу, — завершив свою промову Костянтин Грищенко, після чого відповів на численні питання присутніх.

В Одесі також відбулося п’яте засідання підкомітету з міжнародного співробітництва Українсько-російської міждержавної комісії під головуванням міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка та міністра закордонних справ Російської Федерації Сергія Лаврова.

Під час зустрічі сторони відзначили істотне потепління українсько-російських відносин і розглянули низку актуальних питань. Зокрема, проблеми Керченської протоки, консульського співробітництва, врегулювання регіональних конфліктів, боротьби з новими викликами та загрозами, співпраці в міжнародних організаціях.

Двосторонні питання, що обговорювалися на дипломатичній зустрічі, — завершення делімітації морських кордонів і спрощення перетину українсько-російського кордону. У міністрів визрів конкретний план роботи з тим, щоб вийти на істотне спрощення усіх процедур, з якими стикаються громадяни України та Росії при перетині кордону.

Незважаючи на те, що питання делімітації морських меж в Азовському морі та розділення Керченської протоки так і не були вирішені остаточно, міністри запевнили журналістів: досягнуто якісного прогресу.

Придністровську проблему обговорювали без участі головних представників конфлікту. Журналістам стало відомо, що у переговорах мали взяти участь міністри закордонних справ із Молдови та Придністров’я Юрій Лянке та Володимир Ястрембчак. Про те, що вони не приїдуть, стало відомо лише в останній момент. Сергій Лавров і Костянтин Грищенко озвучили своє бачення вирішення проблеми: «Повинен бути гарантований статус Придністров’я у рамках єдиної держави Молдова».

Міністри закордонних справ України та Росії обговорили можливість проведення операції з евакуації громадян двох країн з Ємену. Досвід такої взаємодії наші держави отримали під час подій у Лівії. Ці напрацювання будуть застосовані й у Ємені.

Тема боротьби з піратством особливо актуальна для одеситів — саме тут мешкає чимало моряків, які очікують конкретних дій від своєї влади. Сергій Лавров зазначив, що створена спільна програма роботи як зі зміцнення міжнародної правової бази для ефективної протидії цьому злу, так і з точки зору практичних заходів з недопущення і припинення конкретних акцій захоплення торговельних суден.

Сторони обговорили хід підготовки до п’ятого засідання Українсько-російської міждержавної комісії, яка має відбутися у Києві під головуванням президентів обох країн. Зокрема, погоджено текст декларації про зміст українсько-російського стратегічного партнерства, яку домовлено підписати на рівні глав держав.

Дипломати також надали увагу іншим актуальним питанням українсько-російської взаємодії в економічній та гуманітарній сферах, співпраці в рамках СНД. Домовлено розпочати підготовку Плану взаємодії між МЗС України та МЗС РФ на 2012 рік.

За результатами засідання був підписаний підсумковий протокол та протокол про підготовку спільного збірника двосторонніх документів, прийнятих між Україною та Росією у період 2001 — 2010 років.

На завершення зустрічі міністри повідомили, що Росія планує відкрити своє генконсульство у Донецьку, а Україна — у Нижньому Новгороді.

У рамках візиту відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника Невідомому матросу у парку ім. Т.Г. Шевченка.

Автор: Ольга ФІЛІППОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту