ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Для правлячої більшості проблеми не існує
18.06.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 49-50(21219-21220) / Тираж: 8525

Верховна Рада України не підтримала звіт своєї Тимчасової слідчої комісії (ТСК) з питань розслідування випадків цензури у засобах масової інформації, тиску на свободу слова в Україні та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. За взяття за основу проекту постанови про звіт ТСК проголосували лише 89 народних обранців, повідомила «Телекритика».

У процесі обговорення звіту декілька народних депутатів (Юрій Кармазін, Микола Катеринчук, Степан Курпіль, Микола Томенко, Олесь Доній, Павло Жебрівський) ви­словлювалися за продовження роботи комісії. На запитання Степана Курпіля, чи не варто продовжити роботу ТСК з огляду на збільшення кількості порушень проти журналістів, голова комісії Ірина Геращенко («НУ — НС») не дала прямої відповіді: «Ми маємо відповідне звернення від неурядових організацій, які вважають, що в перед­виборчий рік, який стартує у вересні, зростає кількість випадків тиску на журналістів».

У самому проекті постанови пропонувалося припинити повноваження ТСК. Але враховуючи пропозиції депутатів продовжити роботу комісії, документ голосували за основу, а не в цілому. Однак він не знайшов підтримки більшості. За словами Голови Верховної Ради Володимира Литвина, якщо буде підготовлено проект рішення про продовження роботи ТСК, парламент може його розглянути. А ще він сказав, що Верховна Рада оприлюднить звіт комісії.

«Ми намагалися зробити максимально об’єктивний неупереджений звіт. Але знову правляча коаліція наступає на ті самі граблі: замість того, щоб проблему (зі свободою слова. — «ТК») визнати і лікувати, робиться вигляд, що її не існує. Це шлях в нікуди, від якого страждає насамперед усе суспільство», — прокоментувала результати голосування Ірина Геращенко.

У проекті постанови про звіт, зокрема, пропонувалося: включити до порядку денного, визначити невідкладними та розглянути законопроект № 8256 «Про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України (щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації)»; розглянути подані ТСК законопроекти № 8666 «Про внесення змін до Закону України «Про інформацію» (щодо забезпечення належних умов для здійснення журналістами, працівниками ЗМІ професійної діяльності) та № 8667 «Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення наглядових повноважень Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення»; визнати невідкладним та позачергово розглянути законопроект № 7282 «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони проведення перевірок ЗМІ у період передвиборної агітації»; заслухати на засіданні Верховної Ради Генпрокурора і міністра внутрішніх справ про хід розслідування справ Василя Климентьєва та Георгія Ґонґадзе; звернути увагу Президента, Кабміну, Генпрокуратури, МВС, СБУ, Держкомтелерадіо на ріст кількості звернень та повідомлень про втручання органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у діяльність ЗМІ, тиск на свободу слова, перешкоджання законній професійній діяльності журналістів; Комітету з питань свободи слова та інформації доручити провести виїзне засідання до Криму та Одеси, аби розібратися з ситуацією навколо ТРК «Чорноморська» та газети «Чорноморські новини»; Генпрокуратурі рекомендувати посилити нагляд за дотриманням законодавства у сфері забезпечення конституційних гарантій на свободу слова, права на інформацію, захисту та забезпечення професійних прав журналістів...

У своєму звіті слідча комісія висловила занепокоєння щодо ситуації зі свободою слова та захистом прав журналістів. Проте депутати — представники ТСК від Партії регіонів Володимир Ландик та Володимир Зубанов підтримали звіт із зауваженнями і наголосили, що переважна більшість фактів, викладених у скаргах журналістів та ЗМІ, не була підтверджена.

Під час обговорення звіту Олесь Доній («НУ — НС») назвав останній приклад «конкретної політичної цензури» — ненадання супутникової ліцензії журналістам ТВі. Також він нагадав, що за даними моніторингів, які були оприлюднені на сайті «Телекритика», понад 80% синхро­нів у новинах належить представникам влади. А голова Комітету з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко («БЮТ — Батьківщина») назвав головне, на його думку, джерело тиску на медіа: «Новини, які перетворилися на криве дзеркало, чітко показують, що дзеркало викривлене на користь Президента».

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту