ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Жнива-2011
25.06.2011 / Газета: Одесские известия / № 68(4193) / Тираж: 18937

Зернозбиральні загони – до бою!

Золотим колоссям встелені поля, налилися зернинки — усе це своїм виглядом вказує на те, що настала гаряча пора жнив. Щойно вологість озимого ячменю дозволила його збирати, аграрії кинулися неначе в бій – адже ця примхлива культура не чекатиме.

На лан приїхали голова райдержадміністрації Василь Арнаут та начальник управління АПР Сергій Цапкаленко.

Сільгосппідприємство «Чеське» в неділю розпочало збиральні роботи на своїх просторих полях. Саме там у цей відповідальний час поруч із зернозбиральними загонами керівник, депутат обласної ради Василь Швець спостерігає за роботою щойно придбаного сучасного комбайна.

Директор переконаний, що використання сучасної техніки дає змогу заощаджувати кошти. Звісно, така техніка потребує кваліфікованих кадрів, тож керівник довіряє її найдосвідченішим. На нових комбайнах працюють Микола Гробовецький, Анатолій Бондар, Олександр Протосавицький, Олександр Гончаренко, Сергій Мамотенко.

Восени господарство посіяло 825 га озимого ячменю та 1100 озимої пшениці. За першу добу жнив намолотили 400 тонн ячменю. Василь Сергійович віддає перевагу озимим, адже досвід показує, що ярі культури в нашому регіоні не мають віддачі через малу кількість вологи. Тому висівають в цьому господарстві їх лише 10 відсотків.

Василь Петрович Арнаут відзначив слушність готування грунту під посіви озимих одразу після збирання культури. Та не тільки це. В.С. Швець, маючи значний досвід, розуміє потребу і щодо підживлення посівів, адже не внесеш добрива – то нічого не матимеш, половину врожаю можна втратити. Велику роль керівник відводить і сівозміні, тож на 5 тисячах гектарів висівають не лише пшеницю, ячмінь, ріпак, соняшник, а й кукурудзу, просо, горох, овес та гречку. І це при тому, що господарство не утримує ВРХ, але Швець вже всерйоз замислюється про розвиток тваринництва та про відродження консервного заводу. Нещодавно викуплено майнові паї для відновлення ще однієї тракторної бригади та току. Провадиться реконструкція складів. Повністю переобладнали зерноочисний комплекс.

Спокою сьогодні не дають аграріям не лише погодні умови, але й ціни на зерно, які щодня знижуються. Добре, коли керівникам вдається притримати урожай і продати за більшою ціною, та у ПП «Чеське» такої можливості немає, їм доводиться реалізувати продукт праці одразу «з коліс», адже потрібно розраховуватися за техніку, виплачувати зарплату, купувати пально­мастильні матеріали. Саме цим і користуються зернотрейдери.

В.П. Арнаут та С.В. Цапкаленко оглядали посіви різних господарств. Хороший урожай зберуть підприємства, які дотримуються технологічного процесу, як от у ТОВ «АФ ім. Посмітного». Минулоріч це міцне сільгоспвиробництво було переможцем в районі за валовим збором.

Олександр Родік, людина з багатим досвідом, задає тон ефективній, високотехнологічній діяльності у господарстві, яке очолює понад 6 років. Матеріально­технічна база агрофірми висока, та керівник намагається її покращувати. А продавати зерно сьогодні не планує, чекатиме кращої ціни.

За попередніми підрахунками, урожайність обіцяє бути великою — близько 40 центнерів з гектара.

Гостей зацікавив пересувний вагончик для більшої зручності працівників. У невеличкому будиночку на колесах розташовано генератор, тож є світло, облаштовано душову, місця для відпочинку та їдальню, де подаються обіди й вечері.

Віддано працюють комбайнери Володимир Сєбов із Сергієм Гринченком, Анатолій Салдугей, водії Сергій Соловей, Анатолій Колісниченко, Георгій Царьов, Валерій Єршов, агроном Василь Довжанський, Дмитро Кондрашов, Юрій Гринченко, Михайло Адамчук, Сергій Рахнянський. Вони є прикладом для всіх 300 працівників господарства.

Олександр Олександрович показав будівництво вівцеферми. Розповів про заготівлю великої кількості кормів — багаторічних трав, 70 відсотків річного плану. Поділився враженнями про всеукраїнський семінар у Києві, де ТОВ «АФ ім. Посмітного» називалося серед найліпших.

У переддень візиту до господарства керівників району посмітнівці виїздили до Одеси, до пам’ятника своєму мудрому вчителеві, хліборобу М. О. Посмітному, який встановлено на вулиці, названій на його честь.

Наталія САМОЙЛЕНКО, власкор «Одеських вістей», Березівський район

Час великих випробувань…

Хліборобське серце ніколи не знає спокою. У холоди турбувалися, як перезимують посіви. Багато хто провів рясну підгодівлю озимих ще з осені. Результат виявився чудовий: загинула лише незначна частина рослин, у межах 1,5 відсотка.

Навесні треба було ці посіви ще раз підживити мінеральними добривами, провести обробку від бур’янів, вжити заходів проти різних шкідників і хвороб. Причому від клопа­черепашки позбуваються й донині.

Але найдужчий удар природа завдала у квітні­травні, коли йшло формування колосся озимих зернових, ро­с­лини буквально зне­магали від тривалої посухи.

– І все­таки, – заявив на прес­конфе­ренції начальник Го­ловного управління агропромислового розвитку облдерж­адміністрації Іван Пан­чишин, – хлібороби регіону не втрачають надії одержати до трьох мільйонів тонн зерна при середній урожайності понад 25 центнерів з гектара.

Для того, щоб успішно про­вести жнива, влас­ної техніки нашим аг­раріям не вистачить. Навантаження на комбайн сягає 379 гек­тарів!

Доведеться залучити додатково 1,3 тисячі сільгоспмашин, причому високопродуктивних, закордонних марок. Договори укладено. Техніка вже прибуває.

Але долю врожаю вирішують не тільки комбайнери. Резуль­тат залежить від єдності тех­нологічного процесу, важливу роль у якому відіграють вантажний транспорт, робота зер­нових токів, вагарень і елеваторів. Не останнє місце посідає готовність протипожежного ус­таткування на токах і при полі, де тривають жнива.

Гідрометцентр Чор­ного й Азов­ського мо­рів констатує, що на ряді площ висота рослин ярого ячменю не перевищує 13 – 20 см, а запаси вологи на кінець травня склали 54 – 72 мм у метровому шарі. Червневі дощі покрили лише п’яту частину ярового клина. А в деяких районах «накапало» лише 5 – 10 мм.

У результаті досить сумний вигляд мають поля, зайняті горо­хом. Окремі масиви вже перецвіли і сформували зав’язь на 2­3 горошини у стручку.

Після відомих подій посіви горезвісної гречки були збіль­шені в три рази. Але, очевидно, область і цього року залишиться без доброго врожаю цієї куль­тури. Та ж доля може спіткати й посіви проса, під які було виділено 9,3 тис. гектарів.

А тому, повторимося, особливої уваги сьогодні потребує збирання озимих. За словами губернатора Едуарда Матвійчука, який брав участь в обласній науково­практичній конференції з питань підготовки до збирання ранніх зернових і зернобобових культур, що проходила в Ширяївському районі, влада забезпечує серйозну фінансову підтримку АПК. Тільки за останні два роки при частковій доплаті з обласного бюджету було закуплено 91 зерновий комбайн, 453 енергонасичені трактори, 4 тис. тонн елітного насіння. Загалом із цією метою було витрачено 67 млн грн.

У три рази збільшився обсяг кредитування сільгосп­підприємств – до 447,4 млн грн. Дають позику аграріям 25 комерційних банків.

Але при всіх позитивних мо­ментах слід урахувати, що в ці дні стрімко зросли ціни на пально­мастильні матеріали, без яких ні комбайн, ні трактор, ні вантажний транспорт у поле не вийде. А поки що при потребі 32,8 тис. тонн дизельного палива й 8,2 тис. тонн бензину до початку збирання аграрії нагромадили відповідно 21 і 3,9 тис. тонн. Тобто 64 і 47 відсотків від потрібного обсягу. Задуматися є над чим. Тим більше в умовах, коли не працює Одеський нафтопереробний завод.

…Чергові жнива в області почалися майже в усіх районах області. Перше пові­домлення з СВК «Росія» Кілій­ського району про те, що озимий ячмінь дає з гектара 30 центнерів зерна, вселяє надію, що так буде й у багатьох районах. А від полів озимої пшениці, як зазвичай, ми маємо значно вищий урожай. Тільки б погода не внесла неба­жаних коректив.

Автор: Степан СЕРБІНОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту