![]() |
|
![]() |
![]() |
Сфера житлово-комунального господарства — завжди в центрі уваги громадськості та ЗМІ. Щонайменше підвищення тарифів на послуги теплота водопостачання неодмінно викликає невдоволення серед населення. Чимало зауважень з боку громадян виникає щодо якості надання послуг комунальними підприємствами. Такі реалії сьогодення: зношені мережі, нестабільне водопостачання (приміром, принцип подачі води по годинах) і сантехніки, які беруть додаткову плату за виконання своїх прямих обов'язків тощо. Не дивно, що за такої кількості проблем повсякчас виникає соціальна напруга. Очевидно через те, що вчорашні методи вже неспроможні повноцінно задовольняти потреби громадян.
Реформування сфери ЖКГ було одним з пунктів програми Президента, і вже розпочався підготовчий етап його реалізації. Так, нещодавно в м. Одеса під керівництвом голови облдержадміністрації Е.Л. Матвійчука відбулося засідання комісії з питань тарифоутворення і регулювання ринку житлово-комунальних послуг. Про завдання та пріоритетні напрямки роботи новоствореної комісії, тарифи та стан житлово-комунального господарства в Роздільнянському районі детальніше газеті «ВПЕРЕД» розповів перший заступник голови райдержадміністрації Вячеслав Михайлович ЗЕМСЬКИЙ.
- Сплата за комунальні послуги забирає левову частку сімейного бюджету кожного громадянина. І, сплачуючи гроші, хочеться сподіватись на якісне обслуговування. Які поліпшення чекають на нас після завершення реформування сфери ЖКГ?
- Дійсно, питання цін, якості та своєчасності надання послуг ЖКГ — одне з найбільш соціально значимих та гострих, і на сьогоднішній день ми отримуємо чимало скарг від громадян саме з цього приводу. Усім нам хотілося б, щоб тарифи були низькими, а якість послуг, навпаки, високою, але так не буває — все взаємопов'язано. І підвищення цін на енергоносії, зростання рівня заробітної плати неодмінно тягне за собою підвищення цін на тепло-, водопостачання. Адже, що містить у собі тариф? Це, в першу чергу, затратна частина комунального підприємства — утримання мереж, штату працівників, сплата за енергоносії. І на сьогоднішній день проблема несвоєчасного надання послуг полягає саме у невідповідності тарифів. Більшість комунальних підприємств району нерентабельні, працюють у збиток. Або навпаки, спостерігаються випадки зловживання, надмірного завищення тарифів. А це все відбивається на громадянах. Тому гостро постало питання врегулювання тарифної політики, введення так званого єдиного тарифу, що дозволить за адекватну ціну отримувати весь спектр послуг ЖКГ. Саме задля розв'язання цих проблем і створена комісія з питань тарифоутворення і регулювання ринку житлово-комунальних послуг. Багато проблем виникають саме через безконтрольність діяльності комунальних підприємств та відсутності унормованої тарифної політики.
- Які основні напрямки діяльності даної комісії?
- На засіданні обласної комісії з питань тарифоутворення і регулювання ринку житлово-комунальних послуг, яку проводив голова облдержадміністрації Е.Л. Матвійчук, йшла мова про необхідність наведення порядку в сфері ЖКГ. Робота комісії на місцях полягає у проведенні аудиту комунальних підприємств, що займаються тепло-, водопостачанням та водовідведенням, а також підприємств, що надають послуги утримання будинків та прибудинкових територій. Зараз буде проходити моніторинг фінансового та економічного стану підприємств. Окремо буде розроблятися система контролю за процедурою вивчення та надання компенсації підприємствам. Також розглядатиметься економічне обгрунтування тарифів, розроблятимуться рекомендації щодо формування сфери ЖКГ, буде створено реєстр комунальних підприємств району і проводитиметься перевірка єдиної методики затвердження тарифів. Адже вся діяльність комісії спрямована на розв'язання проблеми розбалансованості тарифів і виявлення фактів їх завищення.
Комісія також займеться розробкою рекомендацій щодо переходу на двоставковий тариф на послуги теплопостачання, який найбільш економічно вигідний та ефективний. У нас він, практично, не використовується в районі, а це велике упущення.
- А яка взагалі ситуація з тарифами по району?
- Добре відомо, що тарифні ставки по регіону значно відрізняються, так що, навіть на прикладі нашого району, можна прослідкувати різницю. Так, для наочності, наведу деякі цифри, скажімо, тариф на водопостачання: СТОВ «Роздільнянське» — 11 грн за 1 куб. м, КП «Роздільнаводоканал» — 7,51, у с Степове — 7, у Кучурганській сільраді — 4,38, КП «Лиманське будинко-управління» — 3, у Єгорівській сільській раді — лише 2,8 грн за метр кубічний. Таке розбалансування тарифів найближчим часом буде ліквідовано.
Хочу зазначити, що подібне розмаїття цін часто виникає через несвоєчасне приведення тарифів у відповідність. Між тим, дуже занижені тарифи спричиняють виникнення великої заборгованості, і підприємство втрачає свою рентабельність, за рахунок якої тримається на плаву. Так, у більшості сільських рад комунальні підприємства надають послуги ще за тарифами 2009 року. А в скільки разів за цей час підвищувалися ціни на енергоносії та рівень мінімальної заробітної плати? Зараз це питання знаходиться на жорсткому контролі. Керівники сільських рад або комунальних підприємств зобов'язані привести тарифи у відповідність до законодавчої бази, а також надати їх економічне обґрунтування. Ускладнює ситуацію також той факт, що голови сільських рад часто побоюються створювати комунальні підприємства на місцях, і тим самим ускладнюють собі роботу.
- До якого терміну планується закінчити роботу комісії?
- На теперішній час ведеться розробка регламенту її роботи. На фінішну пряму ми повинні вийти до початку опалювального сезону. Головне, що розпочався процес реформування сфери ЖКГ, і це, безперечно, дасть свої позитивні результати.
- Дякую за конструктивну бесіду.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |