![]() |
|
![]() |
![]() |
Як засвідчує практика, не всі звертають увагу на попередження «купатися заборонено», не підозрюючи, на яку небезпеку наражаються. За даними державного санітарного лікаря Кодимського району Віктора Токарчука, всі ставки – це відкриті водоймища, які не мають статусу пляжів. Санепідемстанція регулярно бере проби води на інфекції хвороби. На сьогодні аналізи води наближені до норми.
Але це не означає, що у ставках можна купатися. Ставки не чистяться, як це має бути на офіційних пляжах. Не виконуються роботи з дератизації, очищення дна. Крім того, не здійснені роботи з підготовки території з точки зору заходів знезараження.
Однак занепокоєння епідеміологів сьогодні викликає не стільки облаштування озер, скільки якість у них. Тому епідеміологи наразі беруть проби на існування в озерах та ставках району личинок малярійних комарів, кишкової палички, ембріонів холери. Саме вони є найнебезпечнішими ворогами для любителів купання. Але ж ніхто ставки району не буде сьогодні розчищати від водоростей та заболоченості, навіть знаючи, що саме таке середовище найсприятливіше для розмноження, наприклад, малярійних комарів. Бо для цього потрібні чималі кошти, а їх ні у сільради, ні у орендаря немає.
– На Кодимщині є 28 ставків, з яких всього один – Будеївський – оформлений за нормативними вимогами. Інші – у стадії вирішення. Їх взято під контроль, документи готуються або сільською радою, або орендарями. Безгоспних ставків немає у районі, – розповідає начальнник управління агропромислового розвитку Кодимської райдержадміністрації Роман Огінський. – Водойми надаються в оренду рішенням місцевої влади або розпорядженням райдержадміністрації. В цих документах вказуються всі вимоги до об’єктів господарювання. Сюди ж входить не тільки розробка водного паспорта, а й передбачаються місця для купання, напування худоби, забору води для пожежного автомобіля тощо. Процедура ця непроста і потребує як коштів, так і часу.
Не всі орендовані ставки власники привели у належний порядок. Так звана «купалка» у Кодимі занедбана, як ніколи. Це незважаючи на низку попереджень, які зробив міський голова Володимир Склярук орендатору про необхідність утримання орендованої території в належному стані. Попереджено було і керівництво комбінату громадського харчування про заборону спускати у ставок відходи виробництва. Сьогодні у ставку плавають поліетиленові пляшки, пакети та інший непотріб – наслідок низької культури відпочивальників і недбалості орендарів.
– Чи можна купатися та відпочивати безкоштовно на ставку, що взятий в оренду для розведення риби?
– Звичайно. Це ставки громади, які перебувають в оренді. Якщо вода у ставку відповідає всім санітарним нормам, є нормальне дно, то чому б там не зробити місце відпочинку для людей? – каже Роман Огінський. – Тому керівництво району наполягало, щоб сільські ради у договорах оренди ставків вносили пункт про зобов’язання орендаря обладнати на ставку місце відпочинку для людей, облаштувати за можливості пляж і встановити рятувальний пост. А поки що, як я наголошував, це водойми, у яких купатися заборонено. Та яке село не візьми, де є ставок, там і купаються, незважаючи на заборони і на відсутність облаштованого пляжу. Сьогодні більшменш облагороджена зона відпочинку у Пиріжній, Будеях, Івашковому, Кодимі. Але це не пляжі, і вони непридатні для купання.
Окремі орендарі обладнали належним чином місця для відпочинку. За решту пляжів відповідає місцева влада. І якщо сільські ради ще йдуть назустріч односельцям, то більшість підприємців – поки неохоче. Вони взяли ставки в оренду для риборозведення. Цим і займаються. І ставлять знаки «купатися заборонено». Але люди на той знак не дуже зважають. Хоча підприємець зобов’язаний ставити такі знаки. Бо заборонено купатися там, де необлаштовано пляж, де немає рятувального поста. Але, за офіційними даними, це не означає, що орендар не несе відповідальності за нещасні випадки на водоймищі. Хай завозить туди пісок, ставить буйки, рятувальний пост. Тоді зніме з себе відповідальність, бо за безпеку будуть відповідати рятувальники. Але це, схоже, орендарям не надто потрібно, бо вимагає великих затрат. А їх на сьогодні цікавить прибуток.
І якщо на недбалих підприємців влада знаходить важелі впливу, то, на жаль, перед спекою робиться безпорадною і не може заборонити людям купатися в «недозволених місцях», а очистити водойми району просто нереально.
Санітарній службі бракує ресурсів, щоб вимірювати рівень «бацил» в усіх кодимських ставках, і заявку на проведення дослідження має подавати власник водойми чи організація, котра обслуговує її.
За словами лікарів, під час купання в організм обов’язково потрапляє якась кількість води, навіть якщо не занурюватися з головою.
– Якщо вода забруднена побутовими відходами чи стоками, найменше, що можна підхопити, – це кишкову паличку, – повідомив головний державний лікар райсанепідстанції Віктор Токарчук. – Вода може містити і хімічні сполуки, і грибки, що провокують шкірну реакцію: висипи, подразнення. Не треба багато, щоб вода стала отрутою.
Звичайно, має бути комплексна програма, про яку нічого поки що не чути. Простіше розмістити таблички «купатися заборонено». А бути здоровим і не купатися у непристосованих відкритих водоймах чи купатися і підхопити болячку – вирішувати вам.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |