ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Лицар одеського слова
14.07.2011 / Газета: Одесские известия / № 75(4200) / Тираж: 18937

Вчора Одеса відзначила 117­й день народження відомого письменника Ісаака Еммануїловича Бабеля. Традиційне «одеське щастя» переслідувало його майже все життя. По невдалій спробі вступити до Одеського університету (не пощастило, звісно, університету!) Ба­бель стає студентом Київського університету фінансів, який успішно закінчує. У 1915 році він вже у Петербурзі. Оббиваючи пороги редакцій, Бабель чує поради облишити перо і повернутися до торгівлі та фінансів… А путівку в літературне життя Бабель отримав від самого Максима Горького.

Цього року в Одесі нарешті буде встановлено пам’ятник письменникові, на розі вулиць Жуковського та Ришельєвської навпроти його колишньої домівки. Звісно, Одеса любить і гідно вшановує свого сина: встановлено меморіальну дошку на будинку, де колись мешкав сам Ісаак Бабель, є й вулиця Бабеля, колишня Виноградська на Молдаванці. В ці дні національна наукова бібліотека ім. М. Горького представляє цікаву та насичену книжкову експозицію «Рыцарь яркого, собственноручно сделанного одесского слова».

Отже, у нас представлені книжки – прижиттєві збірки та сучасні перевидання творів І. Бабеля, літературознавчі дослідження від майже перших есеїв А. Воронського та В. Полонського до сучасних грунтовних матеріалів наукових конференцій, збірок наукових праць («Язык и стиль призведений И.Э. Бабеля, Ю.К. Олеши, И.А. Ильфа и Е.П. Петрова» та інші).

Тобто бібліотекарі постаралися зібрати все, що може відтворити винятковий простір того феноменального явища нашої культури, яке ми називаємо просто та не без гордості (адже всі ми – одесити!) – Ісаак Бабель.

Класик вітчизняної літератури Ісаак Еммануїлович Бабель почав друкуватися ще в студентстві. Перші оповідання Бабеля, які побачив і оцінив літературний світ, були опубліковані в журналі «Летопись» у 1916 році (хоча його перші оповідання зазнали публікації раніше в Одесі та Києві, але лишилися непоміченими). Через декілька років його твори здобули популярність і виходили окремими виданнями. До речі, на книжковій експозиції представлено публікації в журналах «Леф» та «Красная новь» – унікальні примірники, які, гадаємо, стануть у центрі уваги учасників Бабелівських читань та шанувальників його творчості. У 1928 році надруковано п’єсу «Закат», яка на сьогодні має багату сценічну та кінематографічну історію, що також представлено окремим розділом у книжковій виставці.

Бібліофіли мають нагоду потішити себе спілкуванням із унікальними прижиттєвими виданнями: «Блуждающие звезды» (1926); «Конармия» (видання 1927, 1928, 1933 років), «Из истории моей голубятни» (1927), славетним першим виданням п’єси «Мария» (1935) та іншими раритетами.

Тож запрошуємо всіх до ОННБ ім. М. Горького на виставку «Ры­царь яркого, собственноручно сделанного одесского слова».

Автор: Тетяна АСАУЛЕНКО, провідний бібліотекар відділу зв’язків із громадськістю та реклами ОННБ ім. М. Горького


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.085
Перейти на повну версію сайту