ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Про користь негативних іонів та штучних рифів
04.08.2011 / Газета: Одесские известия / № 83(4209) / Тираж: 18937

Відбулося засідання нещодавно створеної при управлінні екологічної безпеки Одеської міської ради науково­технічної екологічної громадської ради під головуванням Бориса Псахіса.

Як відзначив начальник управління екологічної безпеки Ігор Дербоглав, основне завдання нової структури полягає в розгляді та рекомендації для впровадження найбільш цікавих і перспективних проектів, спрямованих на підвищення рівня комфортності та безпеки життя одеситів. Адже екологічна складова стає однією із пріоритетних у розвитку міста.

Професор ОНПУ, ректор університету екологічних знань ОННБ ім. М. Горького Микола Шалімов нагадав про аероіонізатори Чижевського, здатні підвищувати концентрацію негативно заряджених іонів у повітрі. І запропонував продумати можливість їх встановлення у фонтанах Одеси для оздоровлення людей, які відпочивають біля них.

Члени ради засипали доповідача запитаннями. Насамперед, добре відомо, що розробка Чижевського використовувалася з лікувальною, а не профілактичною метою. Тому, як будуть впливати негативні іони й створюване електростатичне поле на довколишніх людей, ще належить з’ясувати. Треба підрахувати також витрати на енергоспоживання, витрати на придбання самої установки й комплектуючих, її обслуговування.

Було вирішено розробити проект для одного з фонтанів в Одесі. Потім профільна комісія міськради розгляне питання про доцільність його реалізації як експерименту.

Головний науковий співробітник Інституту проблем ринку та економіко­екологічних досліджень НАН України Тетяна Галушкіна зазначила, що в обговорюваному зараз проекті нового Статуту міста мало уваги приділено екологічним питанням. Хоча 60% потенційно небезпечних об’єктів регіону перебуває саме на території Одеси. І місто має право претендувати на одержання певного екологічного статусу, який дозволяє більше коштів, що надійшли як штрафи за забруднення території, залишати на свої потреби.

Члени ради погодилися з тим, що Одесі необхідні екологічна доктрина і так звана «зелена стратегія», засновані на пріоритетах дбайливого ставлення до навколишнього середовища при прийнятті важливих управлінських рішень.

Завідувач відділу якості водного середовища Інституту біології південних морів (ІнБПМ) НАН України Сергій Дятлов запропонував проект створення штучних рифів. Аналогічний досвід уже був: на 8­й станції Великого Фонтану встановлювали 2 конструкції, які швидко заселили морські організми­чистильники.

Справа в тому, що останнім часом через руйнування берегоочисних споруд і стрімкого підняття температури влітку спостерігається масове цвітіння морської води. Пишна блідо­жовта піна не тільки відлякує відпочивальників, але й викликає болючі алергійні реакції на шкірі.

Сергій Дятлов запропонував будувати рифи із черепашнику, якого зараз у надлишку через розбирання будинків у старій частині міста. Цей пористий матеріал дуже люблять морські мешканці.

Ігор Дербоглав запропонував одразу направити цю пропозицію до профільної комісії міської ради для виділення коштів на проектування штучного рифа в районі Ланжерона.

Крім того, Сергій Дятлов розповів про прибирання пляжів. Орендарі виконують його кожен на свій розсуд. Але якість прибирання змушує бажати кращого.

Тому в ІнБПМі провели дослідження японського засобу для очищення пляжів. Цей препарат за 4 дні стрімко знижує нафтове забруднення і загальне мікробне заселення. Сергій Дятлов запропонував реалізувати пілотний проект на одному із пляжів для оцінки ефективності імпортного засобу.

Оскільки докладної інформації про сам препарат не прозвучало, ухвалення рішення щодо цього питання перенесли на наступне засідання ради.

Директор науково­технічного інженерного центру «Водообробка» ФХІ ім. Богатського НАН України Борис Псахіс представив програму «Чиста вода дітям Одеси». Він відзначив, що для цієї категорії споживачів не потрібно забирати з води всі солі, а тільки забруднювачі. 90 очисників уже працюють у школах Одеси. Нинішня програма передбачає розробку ще більш досконалих установок. Вона одержала підтримку міської влади.

Найближчим часом управлінням екологічної безпеки буде розроблено положення про громадських екологів. Ці люди одержать право фіксувати випадки незаконного вирубування зелених насаджень, спалювання сміття, незаконного будівництва в зеленій зоні. І допомагати відповідним службам оперативніше реагувати на ці та інші порушення в сфері екології.

Автор: Світлана КОМІСАРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту