ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Якщо позиція проти тенденції...
04.08.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 61(21231) / Тираж: 8525

Як уже повідомляли «Чорноморські новини» (див. номер за 30 липня), проти начальника державного підприємства «Одеський морський торговельний порт» Миколи Павлюка було порушено дві кримінальні справи. Перша — щодо незаконної витрати на ремонт готелю «Одеса» понад 170 тисяч гривень. Друга — про завдання державі збитків на суму майже 700 тисяч гривень. У понеділок адвокат Миколи Павлюка Сергій Ємець повідомив про вже третю справу. Втім, про все по порядку.

Нагадаємо, що «друга справа» з’явилася майже одразу після того, як Миколу Павлюка рішенням суду звільнили під за-ставу. Через загострення важких хронічних захворювань директор порту потрапив у реанімаційне відділення одного з одеських шпиталів, та попри рекомендації лікарів тимчасово припинити щодо нього слідчі дії, Миколу Пантелеймоновича у примусовому порядку вивезли з палати інтенсивної терапії, повернувши в сімферопольський ізолятор тимчасового утримання («справи Павлюка» довірили вести саме кримській прокуратурі).

На терміново скликаній прес-конференції адвокат Сергій Ємець підкреслив, що захист не встигає ксерокопіювати матеріали кримінальних справ — з такою стрімкістю прокуратура АР Крим їх порушує. За його словами, третю справу порушили за ознаками тієї ж 364-ї статті Кримінального кодексу, що й дві попередні — «за перевищення службових повноважень». Причому прокуратура посилається на акт перевірки Контрольно-ревізійного управління (КРУ) господарської діяльності порту за... 2005 рік. Юридичний департамент ОМТП уже звернувся з позовною заявою до Окружного адміністративного суду з проханням визнати недійсними акти перевірки КРУ. «Якщо суд визнає ці документи недійсними, то кримінальна справа залишиться без підстав», — сказав Сергій Ємець.

Цей процес може затягтися на місяць і довше. На жаль, як підкреслив адвокат, він не може запевнити, що здоров’я підзахисного (а воно, м’яко кажучи, незадовільне) здатне витримати аж стільки, і додав: «Спека просто пекельна. Коли на вулиці було плюс 40, у камері було плюс 51. Навіть молоді охоронці, які працюють там позмінно, важко переносять такі температури». Сергій Ємець нагадав, що Миколі Павлюку вже восьмий десяток літ, він потерпає від цукрового діабету та гіпертонії. Адвокат побоюється, що умови утримання можуть стати причиною інсульту або й гіршого. «Хто нестиме відповідальність?» — запитав він. «Микола Пантелеймонович почувається гірше й гірше, але він за натурою боєць. У залі суду сказав: «Я тут кістьми ляжу, але свою невинність доведу», — розповів Сергій Ємець.

А ще адвокат висловив припущення: «Є дуже сильна тенденція і мета, що, очевидно, виражено в якихось вказівках, — не випускати мого підзахисного з місць ув’язнення. Ймовірно, навіть якщо суд прийме рішення відпустити начальника порту під підписку про невиїзд, його одразу ж запросять до слідчого і знову візьмуть під варту — за наступною кримінальною справою».

Настоятелька жіночого Свято-Архангело-Михайлівського монастиря ігуменя Серафима (вона ж — депутат Одеської міськради від Партії регіонів) згадала слова з Євангелія, де мовиться, що той, хто не надає допомоги ув’язненому, йде проти Христа, і йде на вічну муку за те, що не надав допомогу ближньому. «Нам телефонують, до нас приходять люди, іноді натовпи людей збираються в монастирі. Настрій одеситів зрозумілий, але чи буде це враховано, і, взагалі, чи враховується думка народу — це питання», — зауважила ігуменя Серафима. Вона, сказала, вже написала листа до Президента України Віктора Януковича. У зверненні від імені служителів і православної громади Одеси звучить прохання про особисте втручання глави держави у справу про затримання правоохоронними органами начальника ДП «Одеський морський торговельний порт», Героя України, почесного громадянина Одеси Миколи Павлюка. Крім іншого, ігуменя Серафима просить перенести роз-гляд слідчих і судових дій з Криму в Одеську область.

«За свою багаторічну трудову діяльність Микола Павлюк зробив вагомий особистий внесок не тільки в розвиток провідного підприємства транспортної галузі, але й у справу відродження духовності, культури, традицій меценатства в нашому місті. Зокрема, за активної участі Миколи Пантелеймоновича відновлена діяльність цілої низки духовних святинь православної Одеси: Спасо-Преображенського та Успенського кафедральних соборів, Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря, церкви Святої великомучениці Варвари в морському університеті, Свято-Миколаївської церкви на морському вокзалі та інших. Під керівництвом Миколи Павлюка одеські портовики вже багато років надають допомогу соціально не захищеним категоріям громадян — вихованцям дитячих будинків, інвалідам війни та праці тощо. За свою подвижницьку діяльність на ниві духовного зцілення співгромадян Микола Павлюк відзначений багатьма нагородами церкви, у тому числі орденами Святого рівноапостольного князя Володимира III, II та I ступенів», — написано у зверненні.

Схоже звернення кілька днів перед тим написав і митрополит Одеський та Ізмаїльський Агафангел (депутат обласної ради від Партії регіонів). Він попросив Президента України Віктора Януковича сприяння (?!) в об’єктивному розгляді справи начальника Одеського морського торговельного порту Миколи Павлюка. Митрополит Агафангел у своєму зверненні підкреслив, що не має права судити про законність обвинувачень, але вважає своїм обов’язком просити особистого втручання Віктора Януковича в ситуацію. «Своїм багаторічним служінням на посаді начальника Одеського порту Герой України, почесний громадянин Одеси Микола Пантелеймонович Павлюк проявив себе як ке-рівник видатних здібностей, зробив для збереження та примноження підприємства і морської галузі України більше, ніж будь-хто. Заслуговує на увагу й усіляке заохочення також діяльність Миколи Павлюка на благо православної церкви», — йдеться у посланні.

Журналісти спитали в ігумені Серафими як у депутата Одеської міськради, чому міський голова Олексій Костусєв досі не зробив жодної офіційної заяви. На це вона відповіла, що, мовляв, мер веде роботу в цьому напрямку, просто не афі-шує її. Конкретних справ Олексія Косту-сєва ігуменя не назвала. Не висловила й якоїсь чіткої спільної позиції одеських депутатів до «справи Павлюка». Вочевидь, обранці міської громади розділилися тут на табори.

А от у трудовому колективі Одеського морського торговельного порту затримання начальника підприємства вважають безпідставним і невиправданим. Портовики дуже емоційно реагують на те, що сталося з їхнім керівником. Весь колектив ОМТП налаштований дуже рішуче і готовий поручитися за, висловлюючись морською термінологією, свого капітана. Вони також виступили з клопотанням про повернення справи на розгляд прокуратури Одещини. Активно підтримує начальника порту й Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова. Вона вважає, що правоохоронці жорстоко поводяться із затриманим.

Тим часом прокуратура Криму спростовує інформацію про жорстоке пово-дження із Миколою Павлюком. «Для встановлення фактичного стану здоров’я обвинуваченого проведено кілька медичних обстежень, які не виявили причини для госпіталізації, а також ускладнень, що перешкоджають його перебуванню в ізоляторі тимчасового утримання», — йдеться в заяві заступника прокурора АРК Олега Лемешева. У цій же заяві він зазначає, що скарг від Миколи Павлюка щодо умов в ізоляторі тимчасового утримання в прокуратуру регіону не надходило.

...У ЗМІ з’являється дедалі більше заяв політиків, громадських діячів, правозахисників щодо порушення кримінальних справ й утримування начальника ОМТП Миколи Павлюка в ізоляторі. Багато експертів упевнені: він страждає за принципову позицію у питанні приватизації нині ще державного підприємства. Великий приватний капітал давно поклав око на такий потужний ресурс, як одеський порт. Зрозуміло, що нинішнього, незговірливого начальника хочуть замінити новим, «зручним» для правлячої еліти. Позитивно ці зміни на роботі порту навряд чи позначиться (вже маємо чималий «досвід» зміни професіоналів «проффесіоналами»). І навіть якщо з Миколи Павлюка знімуть усі звинувачення, репутації Одеського порту завдано серйозного удару. Одного із завдань досягнуто?

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту