ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Риба гниє з голови, а чистять її з хвоста
13.08.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 63-64(21233-21234) / Тираж: 8525

Заповідники є найефективнішою природоохоронною організацією. Але це теоретично. Як же насправді охороняється природа в заповідниках Українського Причорномор’я?

Чорноморський біосферний заповідник — один з найстаріших у Європі (існує з 1927 року) — створений для збереження унікального природного середовища Тендрівської затоки і перебуває в підпорядкуванні Національної академії наук України. У 2006-у його директором став Д. Черняков, який до того все трудове життя пропрацював гідробіологом і науковим співробітником у цьому ж заповіднику. Начебто у нього були всі передумови для ефективної охорони природи цього регіону:

знання, досвід роботи і звання кандидата біологічних наук. Але в реальному житті все відбувалося навпаки. Ставши директором запо-відника, Д. Черняков відразу ж почав його «перепрофілювання» з природоохоронної організації на структуру, яка більше нагадувала браконьєрську бригаду з видобутку на великих заповідних аквато-ріях і продажу населенню креветок та інших морепродуктів. Набрав нові кадри, попередньо звільнивши як зайвих свідків усіх старих працівників, що звикли, за традицією та прямим обов’язком, охороняти природу і явно заважали браконьєрським зізіханням нової адміністрації. Бригади, що добували вночі креветок на запо-відних островах, водночас розоряли сотні гнізд червонокнижних рожевих пеліканів та інших рідкісних птахів. Нова адміністрація заповідника була настільки активно зайнята своїм особистим збагаченням, що перестала відстрілювати лисиць та інших четвероногих хижаків, і ті сотнями поїдали яйця та пташенят рідкісних видів беззахисних пернатих, як-от качка гага, середній крохаль, пеганка. А саме для збереження цих рідкісних видів птахів і створювався Чорноморський заповідник.

Екологічна громадськість упродовж останніх п’яти років регулярно писала в Національну академію наук, у підпорядкуванні якої перебуває цей заповідник, про катастрофічний стан справ у ньому. Писала про браконьєрство, про руйнування гніздовищ пеліканів і гаг. На це відповідальний секретар НАНУ завзято відповідав, мовляв екологи не володіють

об’єктивною інформацією щодо заповідника, а також, що заповідник щорічно проверяє комісія Академії наук і жодних порушень заповідного режиму там не виявлено. Комісію НАНУ, що регулярно перевіряла Чорноморський біо-сферний, осолював доктор наук І. Акимов, який водночас вже довгі роки є головою комісї із заповідників України та директором Інституту зоології Академії наук. Ми можемо тільки здогадуватися, що і як «перевірялося» доктором І. Акимовим конкретно у цьому заповіднику. А ще відповідальний секретар Академії наук запропонував екологам спрямовувати скарги на директора директора Д. Чернякова не в НАНУ, а... самому директорові Д. Чернякову.

...Момент істини настав у ніч з 8 на 9 липня, коли 130 співробітників Міністерства внутрішніх справ взяли «на гарячому» — під час вилову креветок — браконьєрську бригаду із 40 осіб. У результаті операції були вилучені сотні тисяч грошових знаків і багато рибальського знаряддя, а також навігаційні системи, комп’ютери (про цю спецоперацію «Чорноморські новини» повідомляли у номері за 23 липня. — Прим. «ЧН»).

Як мовиться, риба гниє з голови, а чистять її з хвоста. Наразі затримано заступника директора заповіднка з питань охорони та господарської частини. Та чи саме вони були основними замовниками й організаторами креветкового бенкету? Чи стане снаги борцям з корупцією покарати справжніх замовників і покровителів злочинного промислу на заповідних територіях? Чи все закінчиться черговим перерозподілом незаконних грошових потоків від незаконного використання багатств нашої природи?

Автор: Ігор ЩОГОЛЄВ, член Одеського соціально-екологічного союзу


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту