ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Які проблеми «виринають» на наших водоймах?
16.08.2011 / Газета: Одесские известия / № 89(4216) / Тираж: 18937

Підбито проміжні підсумки діяльності робочої групи обласної ради, що вивчала використання водних об’єктів місцевого значення на території регіону. Інформація була озвучена на нараді, яку провів керівник робочої групи, перший заступник голови облради Микола Тіндюк.

Як уже повідомлялося, за останні тижні перевірки пройшли в шістьох районах Одещини. Основна проблема, що «виринула» при вивченні водойм, – значна їх частина пересохла.

– Інформація про кількість водойм і про їх розмір потребує уточнення та коригування, – говорить секретар робочої групи, заступник начальника управління з питань природокористування апарату обласної ради Микола Дрьомов. – Наприклад, за інформацією Одеського облводгсопу, у Біляївському районі налічується 38 водойм (9 з яких – пересохлі), а за даними відділення Держкомзему таких водойм 93 (пересохлих – половина). Схожа ситуація й по інших районах. Це означає, що протягом тривалого часу органами Держкомзему не вносилися корективи у звітну інформацію. Водні об’єкти існують на папері, а фактично їх немає, деяких уже протягом 10­20­30 років… Так, у Біляївському і Овідіопольському районах такі водойми існували раніше за рахунок втрат у системі меліорації. Тому потрібно не тішити себе ілюзіями про майбутні доходи від орендної плати, а тверезо оцінювати обставини.

Крім того, робочою групою було відзначено, що деякі сільські голови в Комінтернівському й Овідіопольському районах не володіють на повну міру інформацією про кількість і стан водойм на підвідомчій їм території та їх користувачів (або приховують цю інформацію від обласної влади). У Комінтернівському районі навіть склалася така ситуація. Один із підприємців підписав договір із сільською радою, вів господарську діяльність, але не реагував на наші вимоги з’явитися в обласній раді, укласти договір або одержати дозвіл на оформлення документів. Потім до облради звернувся інший підприємець, пакет документів розробляється… Отут «з’явився» перший користувач ставка, але в нас уже немає підстав для видання йому цих документів. Я навів цей факт для того, щоб звернути увагу всіх користувачів водних об’єктів, які ще не уклали договори: приходьте до облради, заявляйте про свої наміри письмово! Ми підемо вам назустріч і допоможемо оформити договір оренди.

У тому ж Комінтернівському районі багато користувачів водойм були притягнуті до адміністративної відповідальності. Прокурором району подано позови до Господарського суду Одеської області про звільнення незаконно зайнятих об’єктів. Договори оренди, які укладалися сільськими головами з перевищенням своїх службових повноважень, визнані недійсними. А в разі повторення подібних випадків прокуратура району порушуватиме справи про корупцію.

Втім, як з’ясувалося на нараді, певні труднощі виникали не тільки з вини підприємців­користувачів, але й деяких офіційних структур. Наприклад, обласне управління водного господарства вирішило виказати «ініціативу» і самостійно, без участі облради, змінити статус Барабойського водоймища. Врешті від облради було надіслано листа міністрові екології із проханням розібратися в ситуації.

Ще одна складність – навіть для законослухняних користувачів оформлення документів може розтягтися на кілька років. Щоб визначитися з орендною платою, необхідні нормативно­грошова оцінка землі та проект землевідведення, а це досить довгострокові процедури.

– Навесні цього року ми звернулися до Головного управління Держкомзему в Одеській області із проханням провести нормативно­грошову оцінку водних об’єктів місцевого значення, – повідомив Микола Дрьомов. – Гадаю, цю оцінку буде завершено вже під кінець року, що дасть нам змогу оперативніше здавати водні об’єкти в оренду.

Ще один учасник наради, депутат облради Микола Шутов, запропонував організувати систему єдиного вікна, яка б допомогла підприємцям оперативніше долати бюрократичні бар’єри. Цю ідею підтримав і перший заступник голови облради Микола Тіндюк.

– Підбиваючи підсумки, я б відзначив кілька аспектів, – сказав Микола Андрійович. – Насамперед – уточнення самого списку «живих» водних об’єктів. У цій ситуації логічним видається доручення облради районним і сільським радам іще раз уточнити наявну базу даних. Це серйозний обсяг роботи, але він мусить бути закінчений уже в нинішньому році.

Наступний етап: визначення легітимності роботи на існуючих об’єктах. Цілком оформлено документи на користування лише 16 водоймами місцевого значення. З іншими потрібно працювати. Десь була лише усна домовленість, десь документи оформлені частково. Потрібно займатися й легалізацією грошових потоків. Крім того, необхідно стимулювати підприємців до цього роду діяльності. Тому я запропонував би відкрити на сайті обласної ради розділ «Природокористування». Він міг би містити поточну інформацію, нормативні документи, форми тих чи інших договорів, дані по наявних об’єктах – зокрема і водоймах.

Загалом, ми вже маємо досить велику кількість інформації. Тепер потрібно проаналізувати її, врахувати ідеї, що надійшли, і підготувати зведений офіційний матеріал із відповідними пропозиціями керівництву обласної ради.

Автор: Людмила ВОРОБЙОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту