ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВІД «ПАПЕРОВОГО ТЕРОРИЗМУ» ДО «ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ВІЙНИ»?
27.08.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 67-68(21237-21238) / Тираж: 8525

Южненська міська рада відчула на собі, що таке «паперовий тероризм». Наприкінці липня в Южне надійшло 200 так званих інформаційних запитів. З кожним днем кількість листів зростала з геометричною прогресією, і на сьогодні їх більше двох тисяч. Цікаво, що запити на адресу Южненської міськради надходять від жителів всіх райцентрів області. Що ж у Южному могло одночасно так сильно зацікавити жителів усієї Одещини, розповіла на прес-конференції керуюча справами виконкому міськради Лариса Шегіда.

За її словами, абсолютно всі запити мають один зміст, різняться лише дані адресантів. «Запитувачі» вимагають відповіді на питання щодо судового рішення стосовно южненських електромереж. Таким чином виходить, що понад дві тисяч жителів Одещини одночасно зацікавилися долею електричних мереж, які не мають жодного відношення до життєдіяльності тих населених пунктів, звідки надійшли листи. Погодьтеся, звучить абсурдно. Цікаво, що ще в травні цього року почали надходити поодинокі кореспонденції, дуже схожі за змістом до тих, які отримують протягом останнього місяця. Більшість з них написана від імені представників громадської організації, яка нібито представляє інтереси енергетиків Причорномор’я. «Покопавшись» у документах, южненські чиновники з’ясували, що в переліку засновників цієї громадської організації є імена працівників... «Одесаобленерго» і деяких РЕМів.

Правда вилізла тоді, коли співробітники міськради звернулися до заявників із запитанням, чи готові вони, відповідно до закону, оплатити копіювання і друк запитуваних документів. З’ясувалося, що запитувана інформація людям не потрібна взагалі. Більше того, вони нічого й не чули про якісь запити і листів до Южного не відправляли. «Ми не очікували такого шквалу від людей. Люди з обуренням дзвонили, у нас є близько півсотні «живих» заяв з прізвищами, адресами людей, які розуміють, що їх особисті дані були кимось використані в чиїхось інтересах. Їх ніхто не питав, чи потрібна їм така інформація. У процесі ми з’ясували, що всі вони — працівники РЕМів, які безпосередньо підпорядковуються ВАТ «Одесаобленерго». Виняток становить одна 96-річна жінка-одеситка. Вочевидь, вона потрапила до цього переліку випадково», — розповіла Лариса Шегіда і додала, що люди постійно телефонують і відмовляються від запитів, надісланих від їхнього імені.

Зважаючи на ситуацію, що склалася, працівники Южненського міськвиконкому звернулися до прокуратури з заявою про необхідність порушення карної справи проти начальників РЕМів, які, на переконання посадовців, незаконно використали дані своїх підлеглих в інтересах третіх осіб. Лариса Шегіда підкреслила, що місто подаватиме на «Одесаобленерго» в суд, оскільки ця організація, кажуть вони, зловживаючи нормами Закону України «Про доступ до публічної інформації», використала персональні дані своїх працівників, а також допустила службові фальсифікації — листи приходили з підробленими підписами відправників. Крім того, справою про «паперовий тероризм» за-ймаються і співробітники СБУ.

Дії невідомих осіб южненські чиновники вважають навмисним саботуванням роботи органу місцевого самоврядування, адже на те, щоб відповісти на кожен з 2170 листів знадобився не один день. Працівники Южненського міськвиконкому звернулися також до авторів закону «Про доступ до пуб-лічної інформації» з проханням внести до нього певні зміни, щоб надалі унеможливити такий чи схожий «паперовий тероризм».

Причиною «паперової атаки» представники Южненської міськради називають свої непрості взаємини з «Одесаобленерго». Так, за їхніми словами, компанія вже кілька років намагається через суди захопити южненські електромережі у свою власність. За даними начальника юридичного відділу Южненської міськради Григорія Денова, сьогодні в судах розглядається більше 40 справ, що стосуються відносин «Одесаобленерго» з міською владою Южного, причому понад 30 з них ініціювали енергетики. І це при тому, що, за словами Григорія Денова, компанія періодично «нагріває» місто на «кругленькі» суми. Так, з кінця 2003 року обленерго майже не платила комунальному підприємству «Южненські міські електромережі» за передачу електроенергії, хоча зі споживачів брало плату, в яку включені витрати КП. «Більше того, «Одесаобленерго» примудрялася двічі продати більше мільйона кіловат електроенергії. Спочатку населенню — як своїм споживачам, а потім через суд ще раз стягнути ці гроші з міста», — розповів начальник юридичного відділу.

Його підтримав керівник КП «Южненські міські електромережі» Віктор Швець. «Коли ми самі почали зводити баланс у своїх мережах, побачили дивну історію. Те, що нам нав’язували всі ці роки, виявилося неправдою. У наших мережах втрати менше шести відсотків», — підкреслив він, додавши, що нормативні втрати у мережах, які обленерго закладає у свої тарифи, значно перевищують цей показник.

Очільник міських електромереж також показав журналістам судове рішення від 16 вересня 2010 року про стягнення з ВАТ «Одесаобленерго» на користь комунального підприємства більше 2 мільйонів гривень. Водночас інформацію про заборгованість КП перед обленерго Віктор Швець спростовує.

Про складні взаємини з «Одесаобленерго» розповів і міський голова Теплодара Леонід Печерський. За його словами, вони побудовані за принципом «я — начальник, ти — дурень», про рівноправне ж партнерство можна лише мріяти. Він підкреслив, що наразі прагне за-брати електромережі Теплодара з власності монополіста, адже це істотно перешкоджає розвитку інфраструктури. За його словами, проблема в незрозумілій і непрозорій позиції обленерго. Мер переконаний, що це підприємство скорочує свої витрати на обслуговування електричних мереж, перекладаючи їх на міський бюджет. Крім того, компанія перешкоджає залученню інвестицій у Теплодар. «З’являється нове підприємство, і часто воно не може працювати, тому що обленерго виставляє неадекватні вимоги щодо підключення до потужностей», — розповів Леонід Печерський. Як приклад він розповів про підприємство-виробника макаронів, з якого «Одесаобленерго» зажадало 179 тисяч за подачу 15 кіловат на 150 метрів. І це при тому, що в Теплодарі, на відміну від Одеси, мережі недостатньо навантажені.

Однак головна претензія Леоніда Печерського полягає в тому, що «Одесаобленерго» абсолютно не займається планово-попереджувальним ремонтом мереж. Він підкреслив, що зараз така робота ведеться від аварії до аварії. «Як міський голова я побоююсь: настане день, коли ми побачимо, що трансформатори не працюють, лінії електромереж застаріли тощо», — висловив занепокоєння очільник Теплодара. Якщо ж мережі пере-йдуть у власність міста, їх утриманням займатиметься місто, причому робитиме це, за словами мера, значно краще. «Тоді ми будемо впевнені у своєму майбутньому», — додав Леонід Печерський. Зараз же про впевненість не може бути й мови, адже головний аргумент «Одесаобленерго» у всіх суперечках — слово «відключимо». «Ми постійно під дамокловим мечем відключення від електроенергії. Вони лякають, що відключать, і нам доводиться йти на поступки заради того, щоб люди не залишилися без струму», — констатував він.

Учасники прес-конференції одностайно підкреслили, що не ставлять завданням позбутися монополіста. Єдине, чого вони добиваються, — прозорості і чесності у стосунках з «Одесаобленерго» або ж їх припинення взагалі.

Від редакції. У п’ятницю ми отримали запрошення на прес-конференцію директора юридичного департаменту ВАТ «Одесаобленерго» щодо «конфліктної ситуації, ініційованої структурами міст Южного і Теплодара».

Схоже на ескалацію «війни» (принаймні, словесної на прес-конференціях і в судових розбираннях) між містами та енергетиками. Відтак, продовження теми буде.

Автор: Людмила ОНОПРІЄНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту