ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Чи потрібна Білгороду-Дністровському ТЕЦ?
10.09.2011 / Газета: Одесские известия / № 99(4226) / Тираж: 18937

Це прагматичне запитання жителі Білгорода-Дністровського обговорюють уже кілька місяців. Точніше, з того самого часу, коли на початку року у місцевій пресі зі слів міської влади з'явилася публікація про ймовірність втілення у життя такого бізнес-проекту.

Багатьох примусили замислитися про привабливі перспективи запуску «гаданої» ТЕЦ з потужністю до 127 мегават. З'ясувалося, що є російські інвестори, готові вкласти у спорудження енергопостачальної махини близько півмільярда американських доларів. Очевидна для міста і вигода від продажу ділянки землі за 22 мільйони гривень для спорудження ТЕЦ. До того ж споруджена ТЕЦ змогла б покривати потреби в електроенергії не тільки міста, але і прилеглих районів. Та що там районів! Надлишки електроенергії можна буде продавати навіть за кордон. Затьмарили розум земляків не тільки озвучені мільйонно-мільярдні суми, але і багато супутніх вигод, як-от: наявність нових робочих місць і гарячої води у будинках і квартирах, яку білгороддністровці не бачили вже чверть століття, можливе зниження тарифів на електроенергію, розвиток теплично-парникового господарства через очевидні надлишки пари.

На зло прагматичній частині громади любителі всесвітньої павутини миттю вивудили інформацію про величезну шкоду, її може завдати всьому живому «гадана» ТЕЦ. З їхньої легкої руки друга частина міського населення взяла під великий сумнів доцільність будівництва ТЕЦ для роботи на вугіллі у двокілометровій природоохоронній зоні Дністровського лиману. У свою чергу забили тривогу громадські працівники міського та обласного відділень Всеукраїнської екологічної ліги. Одностайно вони стверджували, що за оцінками фахівців експлуатація ТЕЦ відчутно вплине на здоров'я городян, стан навколишнього середовища та екологічні обставини у регіоні, серйозно зачепить екоситуацію в Овідіопольському районі, зокрема у державному Нижньодністровському заповіднику та рекреаційній зоні причорноморського узбережжя Білгород-Дністровського району. Нарешті, у середині літа у Білгороді-Дністровському відбулося засідання міської громадської ради із залученням представників облдержадміністрації, облради, обласних екологічних громадських організацій. Невелика зала, відведена з цією метою, ледве вмістила членів ради, запрошених і громадських працівників. У роботі засідання Білгород-Дністровської міської громадської ради взяли участь голова Громадської ради при Держуправлінні охорони навколишнього середовища в Одеській області Юрій Євгенович Геращенко, член ради Володимир Федорович Демченко, голова комітету з розвитку економіки, бюджету, фінансів, використання земель і майна Громадської ради при голові облдержадміністрації Володимир Ярославович Максимович.

На запитання представників громади з проханням внести ясність, чи споруджуватиметься ТЕЦ, відповідав міський голова Ігор Миколайович Нановський. Спростовуючи різні чутки, він авторитетно заявив, що, хоча і є реальний інвестор, про спорудження поки що не йдеться, оскільки не існує проекту та його техніко-економічних обґрунтувань.

- Як міський голова я вислуховуватиму всіх, хто запропонує інвестиційні проекти. Але остаточне рішення ухвалюватиметься разом з громадою.

- Відзначу, що такі об'єкти небезпечно розміщувати у курортній зоні, і вони, як правило, викликають сумніви екологів, — підкреслив для ЗМІ після завершення засідання голова Громадської ради при Держуправлінні охорони навколишньо-

го середовища в Одеській області Юрій Євгенович Геращенко, — у свою чергу громаді слід знати, що законодавчо державну екологічну експертизу завжди випереджає громадська екологічна експертиза. Інша справа, що вона має лише рекомендаційний характер. Але громадські слухання і громадська екологічна експертиза у цьому напрямі — обов'язкові законодавчі кроки. Мені хотілося б підкреслити безперечну роль ЗМІ у таких випадках. Дуже важливо вчасно почути для інвестора або бізнесмена, який прагне заробити, слід чи все-таки не слід вкладати гроші? Якщо він зрозуміє, що громадськість проти й екологічне законодавство не дозволяє, він і ризикувати грішми не стане.

У короткому інтерв'ю для «ОВ» кандидат економічних наук Володимир Ярославович Максимович підкреслив:

- Справді, про такий проект уже чув, його пропонували кілька років тому. Не здивуюся, якщо через кілька місяців цей проект буде запропоновано для обговорення на громадських слуханнях жителям Білгорода-Дністровського. Що можна порадити їм у цьому випадку? Безперечно, слід посісти чітку позицію. Так, місту потрібні містоут-ворюючі підприємства, які дадуть робочі місця і відрахування до бюджету міста, але не за рахунок життя і здоров'я людей. Якщо ця ТЕЦ буде споруджена, скажімо, за 40 кілометрів від міста, і виявиться абсолютно екологічно нешкідливою, запитань не виникає. Зрозуміло, що приватний бізнес прагне заробити, за деякими відомостями — це приватна московська структура. І нехай це відбувається, але не за рахунок інтересів громадян. Це повинно бути вигідно жителям Білгорода-Дністровського з точки зору рекреації, щоб було що залишити дітям та онукам. Тому до справи потрібно підійти зважено і прагматично.

Вікіпедія: Теплоелектроцентрйль (ТЕЦ) — різновид теплової електростанції, яка виробляє не тільки електроенергію, але і є джерелом теплової енергії у централізованих системах теплопостачання (у вигляді пари та гарячої води, зокрема і для забезпечення гарячого водопостачання та опалення житлових та промислових об'єктів).

Автор: Тетяна ГУРІЧЕВА, власкор «Одеських вістей», м. Білгород-Дністровський


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту