![]() |
|
![]() |
![]() |
Чинній владі підвладний навіть час: 20 вересня депутати Верховної Ради проголосували за відміну переходу на «зимовий» час. Раніше рішення про відмову від переведення стрілок прийняла Державна Дума Росії. З огляду на це виникає питання: на чому ґрунтується рішення українських владців? Чи не на політичних уподобаннях?
Своїми версіями поділилися одеські експерти.
Вперше в Україні, як скрізь у СРСР, стрілки на годину назад перевели тридцять років тому, восени 1981-го. Тоді це пояснили необхідністю заощадження електроенергії. І тоді нікого не цікавило, як «будівники соціалізму» сприймуть, а потім переживуть це нововведення. Теперішня влада гуманніша за попередню, бо аргументує таку «гру» з часом потребами людини, а не економіки. Мовляв, від різкої зміни розпорядку робочого дня, що є наслідком зміни часу, здоров’я не додається. А що кажуть ті, хто краще від усіх знає, як його зберегти, — медики?
На думку заступника голови Одеської обласної організації Всеукраїнського лікарського товариства Миколи Тищука, з розвитком цивілізації людина дедалі менше залежить від біологічних ритмів. «Тепер стрілки «внутрішніх» годинників підлаштовуються під соціальний ритм, і тому з медичної точки зору перехід з одного часу на інший не шкодить здоров’ю», — впевнений спеціаліст.
З ним згоден психотерапевт Євген Заславський, який вважає проблему надуманою. «Звісно, перехід на новий час зумовлює стрес, але не такий значний, аби люди зверталися за кваліфікованою психотерапевтичною допомогою, — розповідає він. — Принаймні, клієнтів у мене після переходу на «зимовий» чи «літній» час ніколи не більшало».
Зміна часу не впливає суттєво і на економіку — таку тезу висловив старший викладач кафедри світового господарства та міжнародних економічних відносин ОНУ ім. І. І. Мечникова Михайло Борисов. «Замість слів — факти: останні роки при переході на новий час економія електроенергії складала 0,2% — 0,3% від загальної кількості електроенергії, спожитою країною», — відзначив спеціаліст, додавши при цьому, що втрати в наших високовольтних електромережах складають до 7%. Ось де треба шукати можливості для заощадження.
То навіщо ж переводити стрілки годинника?
«Громадяни України мають жити в унісон з більшістю європейців», — впевнений бютівець Сергій Терьохін, який цими днями подав на розгляд Верховної Ради законопроект про поновлення переходу на «зимовий» та «літній» час…
Взагалі-то, рішення про відмову зміни часу є посяганням на український спосіб життя. Так сказав би кожен американець і так вважає Михайло Борисов: «Якщо ви почнете нав’язувати американцям метричну систему, якою давно користується увесь світ, вас звинуватять у посяганні на американський спосіб життя. А чому можна посягати на український спосіб життя? Чому українцям нав’язують російський спосіб життя?».
Але час — поза політикою. Він собі іде…
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |