![]() |
|
![]() |
![]() |
Товариство з обмеженою відповідальністю «Нива», що базується в селі Йосипівка, на сьогодні є єдиним сільгосппідприємством в Савранському районі, де утримується велика рогата худоба. Очолює господарство досвідчений керівник Володимир Фіник. За його плечима – не один десяток років старанної та результативної праці. Завдяки йому в господарстві продовжують займатися тваринництвом. Володимир Іванович небайдужий до людей, що працюють у господарстві. Насамперед піклуючись про них, трудомістку галузь у Йосипівці не згорнули.
Нині в ТОВ «Нива» 300 голів великої рогатої худоби, зокрема 120 корів дійного стада. У свинарнику 200 свиней. У тваринницькій галузі зайнято 30 працівників. Зокрема, 11 доярок (з них дві підмінні) на нинішній час надоюють в середньому по 10 літрів молока від однієї корови за добу. Три пастухи пасуть дійне стадо позмінно – кожен по два дні через третій. Крім паші, основним кормом нині для худоби є зелена маса. Водночас до раціону телят входить дерть.
На свинофермі чотири працівники, які доглядають тварин позмінно – по двоє по два дні. Два роки тому на СТФ ТОВ «Нива» було проведено реконструкцію свинарника. При облаштуванні тваринницького приміщення використано принцип данської технології розведення свиней з урахуванням місцевих умов. Облаштування кліток, де утримується свинопоголів’я за новою для йосипівських тваринників технологією, не лише дало можливість прискорити процес відгодівлі, а й полегшило роботу працівників ферми. Конструкція кліток дозволяє витрачати менше сил, ніж це було раніше, на годівлю та вичищення гною. Використовують і автоматичні напувалки.
Поцікавився тим, як утримуються тварини в господарстві та які зміни тут відбулися, голова районної ради Микола Бадюл. Він підтримує хазяйновитість керівника «Ниви», бо переконаний, що без тваринництва не буде заможного села. Очільник району за те, щоб підняти виробництво сільгосппродукції до рівня 1990 року, коли в районі вироблялося 20 тисяч тонн молока. І підхід тут має бути комплексним: відроджувати тваринництво разом із рослинництвом, повернутися до грамотного ведення господарства.
Упродовж тривалого часу нивівці збували молоко Балтському молочноконсервному комбінату. Торік він припинив свою діяльність, заборгувавши йосипівському сільгосппідприємству 127 тисяч гривень. На жаль, поки що керівництву товариства не вдається налагодити контакт з власниками переробного підприємства, аби вирішити питання про повернення боргу. Нині ТОВ «Нива» щодо збуту молока співпрацює з одеською фірмою «Агромарин». Наразі одесити своєчасно розраховуються за молокосировину. Щоправда, закупівельна ціна, як і раніше, не покриває всіх витрат на утримання МТФ. Проте від реалізації молока щодня на рахунок товариства надходить понад три з половиною тисячі гривень.
Гірші справи із реалізацією м’яса. Безпроблемно господарство має змогу збувати лише велику рогату худобу. А от на свиней сьогодні немає ні прийнятної ціни, ні попиту. Керівництву агроформування доводиться постійно вишукувати, куди реалізувати свиней кондиційної ваги.
Незважаючи на всі ці труднощі, йосипівці не збираються відмовлятися від тваринницької галузі, про що свідчить активна заготівля кормів на зиму, яка ведеться з початку літа у господарстві, зокрема сіна, концентратів та силосу. І все ж, думається, безкінечно так тривати не може. Щоб ситуація покращилася не тільки в «Ниві», а й у тваринницькій галузі країни загалом, потрібна підтримка вітчизняного сільгоспвиробника з боку держави. Нещодавно урядом видано постанови про дотації на реалізацію молока, молодняку ВРХ та свиней кондиційної ваги, діють обласні програми щодо здешевлення придбання племінного поголів’я. Але від цих заходів селяни не матимуть зиску, доки не з’явиться попит на їхню продукцію. А для цього необхідно, щоб держава проявила зацікавленість до виробництва вітчизняних молочних та м’ясних продуктів. Поки що ж питання продовольчої забезпеченості країни вирішується, на жаль, шляхом закупівлі іноземних продуктів сумнівної якості.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |