![]() |
|
![]() |
![]() |
Віднедавна з’явився шанс провадити бюджетну кампанію значно ефективніше і впоратися з питанням «Куди спрямувати гроші» – після відповіді на те, де їх взяти. Щоб визначитися з тим, на що витратити досить обмежені кошти громад, влада запрошує самих громадян не стояти осторонь, а взяти безпосередню участь у бюджетотворчому процесі та зробити свій вибір.
Едуард Матвійчук: «Головне питання – це формування бюджету знизу. Всі голови районних адміністрацій відповідають за те, щоб підготувати списки пріоритетних об'єктів, які мусять бути споруджені в кожному районі».
Відомо, що на потреби соціальноекономічного розвитку регіонів спрямовуються капітальні видатки т. зв. «бюджету розвитку», з нього фінансується будівництво, капітальний ремонт і реконструкція об`єктів соціальнокультурної сфери та житловокомунального господарства, прокладання газопроводів і газифікація населених пунктів, зберігання та розвиток історичнокультурних місць України та її заповідників, придбання вагонів для комунального електротранспорту, розвиток дорожнього господарства, придбання шкільних автобусів і машин швидкої медичної допомоги, комп’ютеризація та інформатизація загальноосвітніх закладів тощо. Кожен громадянин розуміє, що одного, навіть десятка бюджетів розвитку певної територіальної громади на розв’язання всіх проблем не вистачить, і тому логічною є необхідність вибору того, що нагальніше. Саме тут і мають сказати своє слово громади. Десь вкрай потрібна амбулаторія, десь далі вже не можна без нормальної дороги, десь, може, немає життя без нової лазні, адже що ефективніше будуть використовуватися місцеві бюджети, то позитивніше це позначатиметься на родинних бюджетах, на гаманцях окремих громадян. Наприклад, буде якісним дорожнє покриття – не потрібно буде витрачатися на постійний ремонт автомобіля, а з’явиться добре устаткована місцева лікарня – відпаде потреба щоразу мчати до обласного центру. І тоді громадяни на власні очі зможуть пересвідчитися, як працюють сплачувані ними податки, що нового з’являється для них та їхніх дітей, чи впоралася зі своїми обов’язками, врештірешт, обрана ними ж влада.
Едуард Матвійчук: «Ми закінчуємо із ситуацією, яка була раніше: коли невідомо куди йдуть кошти, невідомо навіщо й невідомо як витрачаються. Ми витратимо гроші на ті об'єкти, які справді потрібні людям. І люди самі проконтролюють витрату бюджетних коштів».
Якщо власником бюджетних коштів у державі є народ, громадянам варто навчатися впливати на формування бюджетної політики. Якщо Конституцією гарантовано обов'язкове оприлюднення рішень про всі види бюджетів та ознайомлення з ними на принципах гласності, навіщо ігнорувати власне право, коли йдеться про власне життя? Громадянам варто вже подолати притаманні їм інертність, пасивність, виплекані десятиліттями звички – мовляв, держава сама за все та за всіх подумає і подбає. Стара істина працює й сьогодні: якщо хочеш зробити щось добре, варто зробити це самому, якщо хочеш, щоб у твоєму селі чи місті з'явилося те, що справді потрібне більшості, не чекай мовчки, а прийди на збори громади і проголосуй.
Едуард Матвійчук: «Ми проведемо народні сходи в усіх селах без винятку, в усіх сільських радах.
Люди мають висловитися за трьома напрямами.
Перше необхідно, щоб вони назвали нам головний об'єкт, який вони хочуть, щоб на наступний рік у них був побудований у селі.
Друге – люди самі визначать головний об'єкт, який має бути споруджений у районі, та головний об'єкт, який буде споруджений в області.
За це відповідаєте ви, керівники районів. Саме ви повинні запустити цей процес! Саме ви повинні запросити людей до того, щоб вони взяли участь у процесі формування бюджетів».
Відтак, від сходів громад населених пунктів області чекатимуть переліку певних бажаних пріоритетних об’єктів, а від місцевих чиновників – підготовленої документації на них. І останнє: вчасно та професійно підготовлений проект – гарантія того, що об’єкт таки з’явиться у громади, що на нього з бюджету будуть виділені кошти і ці кошти будуть освоєні. Тому всім відповідальним особам голова облдержадміністрації дав доручення – підготувати всю необхідну документацію вже до нового року.
Едуард Матвійчук: «Мені сподобався конструктивний підхід Ізмаїльського мера, який конкретно сказав: громада вважає, що необхідні поліклініка та дитячий садок.
І вони беруть на себе зобов'язання зробити документацію до Нового року.
Жодні зміни у країні не відбудуться доти, доки ми не навчимося пояснювати людям, для чого ми виконуємо ті чи інші дії!
І тому найближчий бюджет має бути сформований «знизу»!»
Сьогодні громади мають нагоду оцінити ефективність дій влади щодо витрат бюджетних коштів за звітний піврічний період. До речі, Одеський регіон посів за показниками соціальноекономічного розвитку одинадцяте місце по Україні проти двадцять третього торік. Оцінка вже зробленого сприятиме кращому плануванню майбутніх дій.
Едуард Матвійчук: «Цього року Одеська область зробила гігантський крок уперед у своєму соціальному розвитку.
Такої кількості шкіл, інтернатів та інших соціальних об'єктів, як цього року, не було відкрито або реконструйовано за все попереднє десятиліття.
Скільки було розмов з боку деяких народних депутатів, які виходили на трибуну Верховної Ради та розповідали, що 50 – 60 шкіл закрилося в Одеській області.
В Одеській області не закрилася жодна школа! В Одеській області будуються нові школи, і в новому році ми продовжимо будівництво шкіл, продовжимо займатися соціальною сферою, але найпріоритетнішим напрямом нашої роботи буде медицина.
Якщо у 2011 році ми витратили на розвиток освіти понад 130 млн грн (а це сума, що дорівнює бюджетові розвитку декількох областей України, ми ж витратили таку суму тільки на сферу освіти), то на наступний рік таке ж цільове фінансування одержить медицина. Сума, яка буде витрачена на охорону здоров'я, обчислюватиметься сотнями мільйонів гривень!
Ми реконструюємо та переустаткуємо амбулаторії, впорядкуємо лікарні та поліклініки.
Використовуючи кошти обласного бюджету, ми впровадимо надбавки до зарплат медичних працівників.
Як це було в радянські часи, ми відновимо обов'язкові медичні огляди, для того щоб ми розуміли стан здоров'я наших громадян. Будуть закуплені препарати. Кожна амбулаторія, ФАП будуть насичені відповідними ліками, і частина з них буде для людей безкоштовною, як це й мусить бути.
А вінцем цієї програми на обласному рівні буде спорудження корпусу Одеської обласної дитячої лікарні. Це те, про що говорилося десятиліттями, але нічого не робилося. Але ж сучасна дитяча лікарня вкрай потрібна області.
Районні лікарні, ФАПи й амбулаторії ми забезпечимо всім необхідним устаткуванням, адже наразі там найчастіше навіть немає чим виміряти тиск!
Ось ті завдання, які ми ставимо перед собою, і це ті завдання, які в наступному році ми виконаємо».
Що має виконуватися в наступному році, закладається вже зараз, у зв’язку з цим завдання номер один від губернатора своїм підлеглим – запустити процес формування бюджетів знизу – бюджетів, що мають стати народними. А відтак – навіщо на когось сподіватися, коли йдеться про життя наших же громад, час забути таке рідне «Моя хата скраю…», прийти на збори громади і разом ухвалити потрібне їй рішення, а потім і проконтролювати його реалізацію. Якщо ж ліньки, немає часу, настрою: «Нехай хтось, а не я», якщо не хочеться брати на себе відповідальність, тоді навіщо потім одне одному скаржитися, що знову хтось десь усе вирішив за нас, тоді як нас запрошували, а ми не прийшли. Громаду закликають виказати активну громадянську позицію у розв’язанні власних проблем. Від такої пропозиції не варто відмовлятися, принаймні, слід спробувати.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |