ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Скільки коштує поливний гектар?
04.10.2011 / Газета: Одесские известия / № 109(4236) / Тираж: 18937

Землі нашої області за своїми властивостями, кліматичними умовами та родючістю різноманітні. Середньорічна кількість опадів на цих землях – від 340 мм на півдні до 460 мм на півночі. Рослинність південної частини області три роки з п’яти потерпає від посухи. З метою підвищення інтенсивності використання родючих земель у 70 – 80­х роках минулого століття побудовано складний меліоративний комплекс, що забезпечує подавання води для зрошування.

Зрошувальні системи області розміщені на загальній площі 226,8 тис. га та включають у себе 236 насосних станцій, 8,5 тис. різних гідротехнічних споруд, 1,3 тис. км відкритих каналів, 4 тис. км закритих трубопроводів, 16 водосховищ з сумарною вартістю основних фондів 1,17 млрд гривень.

Зрошувані землі області, займаючи майже 10 відсотків загальної площі сільгоспугідь, забезпечували в докризові роки виробництво понад 40% кормів, 80% овочів, 100% рису і понад 20% зернових культур, що вирощувалися сільськогосподарськими підприємствами області.

Нещодавно Президент України підписав Закон «Про державний земельний кадастр», що значно прискорило введення в дію Закону про продаж землі сільськогосподарського призначення. На основі земельного кадастру здійснюється раціональне використання земельних ресурсів України в залежності від зональності, спеціалізації виробництва сільськогосподарської продукції та природно­економічних особливостей місцевості.

Одним із критеріїв кадастрової оцінки земель є визначення порівняльної оцінки якості всіх земельних угідь за їхньою продуктивністю. При частковій та загальній оцінці якості земель узагальнюючим критерієм є середня багаторічна врожайність декількох видів основних сільськогосподарських культур. Слід зауважити, що в області за останні 8 – 10 років щорічно використовується лише 20 – 25% зрошуваних земель області, тому бонітет таких земель може бути визначений необ’єктивно.

Враховуючи той чинник, що протягом відносно короткого проміжку часу необхідно виконати великий обсяг робіт, а фахівців цієї справи в області недостатньо, не виключається можливість неякісного виконання робіт. Підтвердженням цього є те, що на сьогодні українські чорноземи оцінені в декілька разів дешевше, ніж малородючі підзолисті ґрунти країн Центральної Європи. Чорноземи за своїми природними властивостями мають значно вищий бал і, відповідно, вартість.

Зрошувані землі півдня України, до потенціалу яких закладено значні матеріальні державні кошти, необхідно також оцінити належним чином. З метою проведення державного контролю за виконанням економічної оцінки зрошуваних земель, раціональним та ефективним їх використанням необхідно на рівні області створити державну комісію з фахівців різних сільськогосподарських напрямів і відповідної кваліфікації.

Автор: Микола ОЛІШЕВСЬКИЙ, начальник відділу Одеського облводгоспу, кандидат сільськогосподарських наук


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту