![]() |
|
![]() |
![]() |
До редакції «ОВ» надходять листи читачів з актуальних питань пенсійного забезпечення. На найтиповіші з них відповідає начальник юридичного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області І. В.ТАТЬЯНЧЕНКО
– За яких умов призначають пенсію з інвалідності III групи та у якому розмірі?
– Згідно зі ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію з інвалідності призначають у разі настання інвалідності, яка викликала повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (зокрема каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 цього Закону.
Особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію з інвалідності за наявності страхового стажу:
– до досягнення особою 23 років включно – два роки;
– від 24 років до досягнення особою 26 років включно – три роки;
– від 27 років до досягнення особою 31 року включно – чотири роки;
– для осіб 32 років і більше – п'ять років.
Пенсію з інвалідності ІІІ групи призначають у розмірі 50% від пенсії за віком. При цьому розмір пенсії залежить від того, який страховий стаж має пенсіонер, який у нього був заробіток і коли встановлена інвалідність.
Пенсію з інвалідності призначають на весь термін установлення інвалідності.
За відсутності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії з інвалідності, згідно із Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи праці та соціального захисту населення призначають державну соціальну допомогу.
– Який мінімальний розмір пенсійної виплати при втраті годувальника?
– Згідно зі ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо родина втратила годувальника, то на одного непрацездатного члена родини призначається пенсія – 50% від пенсії за віком померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членыв родини – 100%, які розподіляються між ними у рівних частинах.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії при втраті годувальника членам родин шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або через професійне захворювання) не досягає в осіб, яким призначена пенсія при втраті годувальника, на одного непрацездатного члена родини – 100%, на двох – 120%, на трьох і більше – 150% від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, то їм надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначених розмірів.
– Як обчислюють страховий стаж особам, які працюють за трудовим договором у фермерському господарстві?
– Згідно зі ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж – це період (термін), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. Дія цієї статті поширюється також на осіб, що працюють у фермерському господарстві.
Починаючи з 1 січня 2004 року зарахування періодів роботи працівників підприємств – платників фіксованого сільськогосподарського податку до страхового стажу у повному обсязі здійснюється за умови сплати фіксованого сільськогосподарського податку за відповідні періоди, а також страхових внесків у розмірі 12% із зарплати не нижче визначеної законодавством мінімальної заробітної плати (за даними, що містяться у системі персоніфікованого обліку).
Згідно з чинним законодавством, якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша за мінімальний страховий внесок, цей період зараховують до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною четвертою ст.24 зазначеного Закону, періоди трудової діяльності та інші періоди, які враховувалися до стажу роботи для призначення пенсій до набуття чинності цього Закону, зараховують до страхового стажу у порядку та на умовах, передбачених чинним раніше законодавством ( до 1 січня 2004 року).
Згідно зі ст.34 Закону України «Про фермерське господарство» час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, що працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховують до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці та документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.
Видача трудових книжок членам фермерського господарства (зокрема керівникові господарства) і громадянам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), та їхнє ведення здійснюється згідно із законодавством
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |