![]() |
|
![]() |
![]() |
Насиченою свіжими яскравими враженнями була одноденна поїздка європейських дипломатів по Одеській області, що відбулася минулої суботи. Дорогами Одещини подорожували голова представництва ЄС в Україні Жозеф Мануель Пінту Тешейра, посол Греції в Україні Георгіос Георгунтзос, посол Великої Британії в Україні Лі Тернер, посол Болгарії в Україні Пламен Бунзін, перший секретар посольства Республіки Польща в Україні Богуслав Гертруда і генеральний консул Румунії в Одесі Корнел Георгіаш.
Усього за один день дипломати встигли познайомитися з кращими підприємствами з виробництва вина (маловідома для зарубіжних гостей Південна Бессарабія розташована на «виноградній» широті 46/47° — так само, як Бордо чи Бургундія), відвідали Білгород-Дністровський, а також перевірили виконання кількох проектів, що реалізуються за підтримки ЄС.
Перший об’єкт, куди гостинно запросили європейців, — торговельна марка «Вина Гулієвих». Високим посадовцям ЄС Роберт Гулієв розповів про виробництво, яке його родина заклала наприкінці минулого століття. Сьогодні ця торгова марка виробляє близько мільйона літрів вина на рік. Її виноградники (193 гектари) ростуть в історичному центрі виноробства Одещини — в Овідіопольському районі, де висаджували лозу грецькі, німецькі, російські, французькі та вірменські винарі. Тут плекають французькі саджанці сортів Каберне-Совіньйон, Мерло, Шардоне, Совіньйон, Рислінг, Трамінер. Ягоди доставляють на завод впродовж 20 хвилин і переробляють на сучасному обладнанні, купленому теж у Франції. Дипломати оцінили якість молодого, вже цьогорічного, вина і залишилися ним задоволені.
У Білгороді-Дністровському делегацію зустрічав міський голова Ігор Нановський. Він, зокрема, зазначив, що Білгороду—Дністровському понад дві з половиною тисячі років, і такою історією може похвалитися небагато міст у світі. Існує чимало легенд. За однією з них, до цього міста з білого каменя понад дві тисячі років тому вислали римських легіонерів, які брали участь у розп’ятті Ісуса Христа і стали його послідовниками. Засновниками Білгород-Дністровської фортеці історики вважають генуезців, які прийшли сюди у ХІІІ столітті, за панування Золотої Орди. Дипломати з цікавістю оглядали фортецю, слухаючи оповідь екскурсовода, оцінювали її як цікавий об’єкт для інвестицій у туристичну галузь. Начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації Наталія Штербуль підкреслила, що така представницька делегація побувала у фортеці вперше. Вона висловила сподівання, що знайомство європейських дипломатів з цим об’єктом допоможе отримати грант ЄС у розмірі три мільйони євро на реставрацію історичної та архітектурної пам’ятки.
— Це місце варто оголосити пам’яткою світової культури. Оскільки ми стоїмо на перехресті багатьох цивілізацій, де відбувалося злиття багатьох культур, — поділився враженнями посол Греції в Україні Георгіос Георгунтзос. — Це об’єкт великого світового значення, і я вважаю, що йому необхідно надати фінансування.
Неповторним можна назвати візит європейських дипломатів до «Центру культури вина Шабо», де їх зустрів голова правління компанії Важа Іукурідзе. Цей культурний центр об’єднує діюче високотехнологічне підприємство, стародавні винні підвали, дегустаційні зали, експозицію сучасного архітектурного і скульптурного мистецтва та унікальний Музей вина й виноробства. З неприхованою цікавістю європейці подорожували музеєм, слухаючи розповідь про те, як перші швейцарські колоністи подолали відстань близько трьох тисяч кілометрів, щоб заснувати у Шабо своє поселення. Варто зауважити, що цього року комісія Ради Європи включила «Центр культури вина Шабо» до туристичної карти європейських винних маршрутів.
Наступна зупинка представницької делегації — місто Татарбунари. Тут втілюється проект «Включи Сонце — живи комфортно», ініційований міжнародною недержавною екологічною організацією «Жінки Європи за спільне майбутнє». Цей проект реалізується в Україні та в Грузії за фінансової підтримки ЄС.
Лідер громадської організації «Відродження» Ірина Вихристюк показала європейським дипломатам енергоефективний будинок, який стане інформаційним центром для поширення передового досвіду енергозбереження. У віддалених районах Одещини, де нема природного газу, селяни опалюють житло з допомогою вугілля, яке, що важливо, належить до вичерпних джерел енергії, та й коштує для зубожілого сільського жителя недешево (дві тисячі гривень за тонну, плюс доставка). Для реалізації проекту організація обрала типовий сільський будинок, яких чимало на півдні області. На конкретному прикладі тут людей вчать, як використовувати сонячну енергію для опалення житла та нагрівання води, як робити екологічну термоізоляцію осель. Упродовж чотирьох років (на стільки розрахований проект) місцевих майстрів навчатимуть, як будувати, використовувати та підтримувати у належному стані сонячні колектори й ізоляційні засоби.
Дипломати схвально оцінили створений тутешніми умільцями колектор, що дозволяє при невеликих затратах використовувати сонячну енергію для гарячого водопостачання сільського помешкання.
Тим часом на дипломатів уже чекала громада села Баннівка Болградського району разом з дітьми, щоб подякувати європейцям за допомогу, яку надав ЄС для утеплення сільської школи. У рамках реалізації проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який підтримує ЄС, громадська організація «Відродження-1» провела у Баннівці обговорення першочергових завдань із розвитку села. Люди вирішили повністю замінити старі вікна та двері у школі, оскільки вони давно відслужили своє. Громада підготувала проект на заміну 100 вікон і 5 дверей. І цей проект був підтриманий та профінансований. На його реалізацію із необхідних 161 тисячі гривень 9 тисяч внесла організація «Відродження-1», 73 тисячі виділили з місцевого бюджету, а 79 тисяч — допомога ЄС.
Керівник «Відродження-1» Ганна Женчева та сільський голова Баннівки Віктор Женчев щиро дякували європейцям за реальну допомогу.
Побувавши у школі, голова представництва ЄС в Україні Жозеф Мануель Пінту Тешейра висловив сподівання, що продемонстрований жителями Баннівки успішний досвід реалізації власної ініціативи щодо вирішення нагальних проблем села поширюватиметься по Україні. «Якщо Україна буде рухатися шляхом, подібним до того, що реалізується місцевими громадами в рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», то країна матиме гарні можливості для інтеграції в ЄС. Ці проекти ЄС-ПРООН, що вже поліпшили умови життя у більш ніж 1000 українських сіл, є прекрасним прикладом сильної ініціативи спільноти, ефективного управління та фінансової звітності» — сказав Жозеф Мануель Пінту Тешейра.
Дипломати залишилися дуже задоволені візитом і визнали його надзвичайно корисним та приємним. Вони висловили переконання, що кількість європейців, які подорожуватимуть Україною, значно зросте, коли вони поділяться своїми враженнями.
Завершилася ця поїздка відвіданням села Криничне Болградського району і виноробного господарства «Колоніст», куди запросив дипломатів гостинний господар Іван Плачков. Це те місце, де європейський рівень поєднується з бессарабською гостинністю, де вишукане вино доповнюється старовинною кухнею.
Винний комплекс «Колоніст» відрізняється від двох попередніх своєю вишуканістю та ексклюзивністю. Тут виробляють чи не найдорожчі вина в Україні. Невелика площа виноградників на березі прекрасного озера Ялпуг, усього 17 сортів вина — але все це найкращої якості, найвишуканіших смаків. Європейські дипломати з зацікавленням пройшлися невеликим виробництвом і продегустували бессарабські вина Івана Плачкова. Дивовижна атмосфера цього місця, неперевершене вино, прекрасна музика і будинок, наповнений творчістю і любов’ю, — цього дня Європа відкрила для себе Україну ще раз, зовсім з іншого боку.
НА ЗНІМКУ: посол Болгарії в Україні Пламен Бунзин, посол Великобританії в Україні Лі Тернер, перший секретар посольства Польщі в Україні Богуслав Гертруда, голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра і посол Греції в Україні Георгіос Георгунтзос на екскурсії в Білгород-Дністровській фортеці.
Фото Олега ВЛАДИМИРСЬКОГО.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |