![]() |
|
![]() |
![]() |
Як відомо, 23 вересня поточного року набули чинності нові правила обміну валют. Ними Національний банк України зобов’язав банки та фінансові установи здійснювати операції щодо купівліпродажу валюти і дорожніх чеків на суму, що не перевищує 50 тисяч гривень, тільки за умови пред’явлення документа, який засвідчує особу.
При цьому НБУ роз’яснив: фізична особа зможе обміняти в одному банку протягом дня валюту на суму 150 тисяч гривень, а не 80 тисяч гривень, як це здійснювалося раніше. Для забезпечення контролю над дотриманням ліміту операцій банки зобов’язані будуть вносити особисті дані клієнта до системи банківського обліку.
Таким чином, метою мінімізації ризиків операцій з готівкою на суму від 50 до 150 тисяч гривень, є цілковита ідентифікація фізичної особи відповідно до законодавства України про запобігання та протидію легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. Раніше ця норма становила від 50 до 80 тисяч гривень.
Така перевірка резидентності фізичних осіб відповідає рекомендаціям міжнародної Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) і приведена у відповідність з вимогами законодавства України про запобігання та протидію легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, – підкреслюють в НБУ.
У той же час у відповідності зі статтями 60 і 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відома банку в процесі його обслуговування, є банківською таємницею, має обмежений доступ і може бути розкрита третім особам тільки у законодавчо встановленому порядку.
Проте з введенням нових правил на валютному ринку у пересічних громадян виникло багато запитань. На них спробувала відповісти начальник відділу валютного контролю та ліцензування управління НБУ в Одеській області Євгенія Учень під час брифінгу, який відбувся минулої середи.
– Так, вимога ксерокопій паспорта в обмінниках та банках незаконна, – роз’яснила вона. – Їх повинні робити самі фінустанови та обмінники за власний рахунок.
За її словами, управління Національного банку здійснює постійні перевірки обмінних пунктів на наявність оргтехніки для зняття копій документів. За їхніми результатами, протягом тижня 20 «обмінників» з 70, зареєстрованих в Одеській області, закриті до придбання та встановлення ксероксів. Але далі справно працює понад 1 тисяча кас у комерційних банках, які здійснюють обмінні операції.
У цілому ж обсяг валютних операцій за січень – вересень 2011 року в регіоні склав 2,3 мільярда доларів США. Разом з тим Євгенія Учень відзначила, що їхні обсяги з часу введення нових правил скоротилися на 10 відсотків або на загальну суму, близьку до 5 мільйонів доларів. При загальному валютному обігу за цей час 46 мільйонів доларів США.
Проте, на думку фінансистів, нові правила валютного регулювання зіграли і свою позитивну роль. Так, за заявою голови НБУ Сергія Арбузова, за ці дні зекономлено понад півмільярда доларів резерву. І сталося це за рахунок обмеження доступу до валютного ринку тіньового бізнесу. У той же час, за його словами, передбачається, що НБУ дозволить купування та продаж валюти до 8000 гривень (1000 доларів) без ідентифікації клієнта.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |