ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Україна – Європа: порівняння на нашу користь
13.10.2011 / Газета: Одесские известия / № 113(4240) / Тираж: 18937

Європа готується до нового витка економічної кризи. Численні єврочиновники й аналітики шукають шляхів виходу з тупикової ситуації, у якій опинилася єврозона через тривале життя не за коштами. Впоратися з новою масштабною кризою буде непросто.

Греція, яка жити невідповідно до своїх статків уже звикла, сьогодні перебуває в очікуванні дефолту. На черзі – Іспанія, Італія, Португалія, у кожній з яких влада ухвалює непопулярні рішення про затягування тісніше поясів і урізування соціальних програм.

Непростою залишається ситуація не тільки в Європі, але й у США, де команді Барака Обами так і не вдалося впоратися з наслідками економічної кризи. Відзначимо, що і ЄС, і США намагаються координувати свої зусилля щодо протидії їй. Україна ж змушена діяти самостійно, їй доводиться розраховувати тільки на свої сили. Зокрема, у 2011 році наша держава не одержала жодного траншу МВФ, який ставить умовою його виділення підвищення тарифів на газ для населення. Керівництво нашої держави не бажає загострення ситуації, тому прагне уникнути такої безрадісної для мільйонів співгромадян перспективи. Український уряд докладає максимум зусиль для того, щоб знизити ціну газу для країни в переговорах з російськими колегами.

Греція, яку більшість аналітиків називають «слабкою ланкою ЄС», під тиском своїх партнерів за Європейським Союзом вживає заходів щодо виправлення ситуації. Уряд там під час свого екстреного засідання затвердив проект бюджету на 2012 рік. Згідно з документом, дефіцит зафіксовано на рівні 6,8% ВВП. Це нижче того показника, який країна обіцяла кредиторам. Бюджет на поточний рік буде зведений з дефіцитом у 8,5% ВВП. Раніше уряд Греції обіцяв дефіцит у 7,6%. Таким чином, дефіцит бюджету очікується приблизно у 2,2 млрд євро. Однак представники міжнародних фінансових організацій вважають, що вжитих заходів не досить для стабілізації ситуації. Наприклад, представник Єврокомісії Маттіас Морс вважає, що в Греції відсутні необхідні структури для реалізації ухвалених владою законів, спрямованих на скорочення бюджетної заборгованості.

Україна в непростій ситуації демонструє куди переконливіші результати, хоча й не є членом Європейського Союзу. Наприклад, приріст ВВП у нас цього року, за оцінками експертів, має скласти 5%, що дозволяє прогнозувати зростання привабливості вітчизняної економіки. Нічого дивного, адже ця цифра набагато вища, ніж у розвинених країнах Європейського Союзу, де цей показник наближається до нуля. Ще один виграшний для України факт – її державний борг не перевищує 40% від ВВП, тоді як США має державний борг більше 100%, Японія – 220%, а в країнах Європейського Союзу цей показник коливається від 70 до 120 відсотків.

До того ж наша країна, на відміну він членів Європейського Союзу, не скорочує соціальні витрати. Прем'єр­міністр Микола Азаров відзначив, що в бюджеті 2012 року не передбачено скорочення витрат на соціальну політику за жодним із напрямів. Більше того, протягом 2012 року мінімальна пенсія зросте на 10%, виплати інвалідам­чорнобильцям – на 25%, а пенсії воїнів­інтернаціоналістів – на 20%. Відповідальна соціальна політика не призвела до зростання бюджетного дефіциту – він складе в 2011 році лише 4%, тоді як у сусідніх Румунії та Польщі він перевищить 5% від ВВП. Проект бюджету 2012 року передбачає скорочення дефіциту до 2,5% від ВВП.

Завдяки своєчасному виконанню нашою державою зовнішніх фінансових зобов'язань і наявності золотовалютних резервів у 35 мільярдів доларів Україна має всі підстави претендувати на статус центру економічної стабільності в Європі. Політична стабільність і прагнення домогтися результату – ось головні чинники позитивного становища України на європейській арені.

Автор: Віталій МОРОЗОВ, журналіст


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту