![]() |
|
![]() |
![]() |
12 жовтня судові виконавці другого Приморського відділу державної виконавчої служби міського управління юстиції зробили спробу примусово виселити Одеське обласне об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка з приміщення, яке воно орендувало багато років. Після тривалих переговорів з представниками влади було досягнуто домовленості, що просвітянам нададуть можливість вивезти майно організації, відклавши процес виселення до 16 жовтня.
Товариство «Просвіта» згідно із статутом є громадською культурно-просвітницькою творчою спілкою, яка існує в Україні з 1868 року. Приміщення, які займала «Просвіта» в Одесі по вулиці Пушкінській, 19, використовувалося винятково для організації виставок, концертів та презентацій. У «Просвіті» діяв унікальний музей Тараса Шевченка, працювали бібліотека, гуртки художньої самодіяльності тощо. Під час процедури укладання договору оренди в 2008 році представники управління обласної ради з майнових відносин обіцяли посприяти в наданні пільгової орендної платні. Але ця обіцянка не була виконана, і «Просвіта» була змушена платити за оренду як звичайна комерційна структура. Треба зазначити, що всі обласні організації «Просвіти», які орендують у держави приміщення, вже давно мають пільгову орендну плату. Виняток — лише «Просвіта» в Одесі. Інакше як дискримінацією це важко назвати.
Одеська обласна рада, встановивши орендну плату в розмірі 3291,62 гривні на місяць (а в 2011-у вона вже перевищувала 5000 гривень), заздалегідь знала, що таких коштів у «Просвіти» нема. Таким чином облрада фактично поставила за мету ліквідацію єдиного національно-культурного товариства, яке представляє інтереси української громади. Відповідно до статуту «Просвіти» кошти організації складають «вступні і членські внески індивідуальних і колективних членів», що явно не достатньо для сплати такої орендної плати. Відтак, укладаючи договір оренди, обласна рада порушила пп.2,4 ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», які передбачають надання пільг організаціям, що «мають важливе соціальне значення».
Згідно з п. 10 «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 4 жовтня 1995 року, «Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, становить одну гривню». Виходячи з цього, орендодавець повинен був надати передбачені законом пільги, але цього зумисне не зробив, хоча розумів, що порушує норми законодавства.
Напередодні підписання договору оренди голова товариства «Просвіта», народний депутат України Павло Мовчан звернувся з листом до тодішнього голови Одеської обласної ради Миколи Скорика, в якому просив сприяння щодо зміни умов оплати за оренду відповідно до чинного законодавства.
Зокрема, в листі було сказано: «ВУТ «Просвіта» відповідно до Закону України «Про державний бюджет» фінансується з державного бюджету, а основним розпорядником коштів є Міністерство культури і туризму України, просимо вас укласти договір оренди на умовах, передбачених законодавством України для бюджетних організацій». На жаль, і це звернення залишилось без відповіді.
Відповідно до положення про Одеське обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, воно є громадською культурно-просвітницькою організацією. Об’єднання в основу своєї діяльності ставить розвиток в області національної культури та піднесення духовності, поваги до історії та культури українського народу. Для виконання своїх завдань об’єднання видає і розповсюджує науково-популярну, навчально-методичну, навчальну та художню літературу, журнали, газети, бюлетені, збірники доповідей, лекцій, організовує та проводить свята українського народного мистецтва й культури.
Відповідно до вже зазначеного та інших положень законодавства України про культуру Одеське обласне об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Тараса Шевченка є закладом культури.
16.01. 2009 року Верховна Рада України прийняла постанову № 901-VI «Про запровадження мораторію на виселення редакцій друкованих засобів масової інформації, закладів культури, у тому числі бібліотек, видавництв, книгарень, підприємств з розповсюдження книг та преси», якою заборонила органам місцевого самоврядування тимчасово, до прийняття відповідного закону, приймати рішення про виселення з приміщень комунальної власності закладів культури та розривати з ними договори оренди вказаних приміщень. Але в Одесі ні суди, ні органи державної влади виконувати цю постанову не збираються. Показовим прикладом є ситуація навколо газети «Чорноморські новини», яку чиновники вже другий роки намагаються знищити.
Зазначимо, що судова тяганина товариства «Просвіта» з обласною радою тривала два роки.
Виселення одеської «Просвіти» можна пояснити лише банальною помстою влади людям та організаціям, які відстоювали та продовжують відстоювати інтереси української громади. Суди в Україні стали винятково інструментом для переслідування опозиції та її лідерів. На жаль, влада не шукає компромісів, а йде хибним шляхом конфронтації з суспільством. Але цей шлях веде лише в безодню.
Правління Одеського обласного об’єднання ВУТ «Просвіта»
ім. Тараса Шевченка.
До уваги. У понеділок, 17 жовтня, патріотична громадськість Одеси має намір пікетувати обласну раду (проспект Шевченка, 4), вимагаючи повернути приміщення, незаконно відібране у «Просвіти». Саме цього дня влада збирається повністю викинути організацію на вулицю.
Початок пікету об 11.00.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |