ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Реформи у місцевому самоврядуванні – веління часу
03.11.2011 / Газета: Одесские известия / № 122(4249) / Тираж: 18937

Минулого вівторка у Ки­єві пройшли міжнародні муніципальні слухання «Розвиток належного управління на місцевому та регіональному рівнях» у межах головування України у Комітеті міністрів Ради Європи. У роботі форуму взяли участь представники країн­членів Ради Європи, керівники областей. Зі співдоповіддю виступив Олексій Гончаренко, заступник голови Одеської облради, який телефоном під час перерви відповів на запитання нашого кореспондента.

– Відомо, що регіональна консервативна політика в Україні будувалася на принципах вертикалі влади, успадкованої ще від Радянського Союзу, де центром був Київ. Що зміниться в Україні у сфері управління після міжнародних муніципальних слухань?

– Відкривав цей форум Прези­дент України Віктор Януко­вич, який докладно зупинився на концепції реформування діяльності органів місцевого самоврядування.

«Результатами реформи, – відзначив Президент, – має стати зменшення регіональних диспропорцій і кількість депресивних територіальних громад».

З його слів, недосконала система делегування повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування призвели до неможливості реалізації місцевих програм. До речі, Віктор Федорович дуже відверто, і я навіть би сказав, з певною рішучістю говорив про те, що у місцевих органах влади поширеним явищем стала корупція, особливо тоді, коли вирішуються питання фінансування та здійснення державних закупівель. Нечисті на руки чиновники почали заробляти гроші, зловживаючи місцевими ресурсами, і насамперед земельними. Зараз готуються зміни до Конституції України в межах реформи територіального устрою країни, планується ухвалення Муніципального кодексу, зміна до Бюджетного Кодексу. Але найголовніше – територіальні громади здобудуть самостійність. Я спробую заглянути у свій записник, у якому записав слова Президента: «Самоврядування – це влада громадян там, де вони живуть, працюють, де живуть їхні родини, де ростуть їхні діти. Тому завдання найближчої перспективи – це навчитися жити громадою, брати відповідальність на себе, брати участь у рішеннях органів самоврядування».

– Гадаю, що цими словами Віктор Федорович визначив квінтесенцію майбутніх реформ в органах місцевого самоврядування.

– Але, погодьтеся, паростки реформ у сфері місцевого самоврядування уже спостерігаються у нашому регіоні...

– Не можу з Вами не погодитися. Можливо тому мені й дали слово на муніципальних слуханнях як співдоповідачеві.

Одеська обласна рада першою серед місцевих органів влади в Україні пройшла оцінювання своєї ефективності з методологією Ради Європи. Ми набрали 201 бал з 400 можливих. У якості самооцінки цю процедуру пройшли спочатку депутати та службовці облради. Потім шляхом опитування провадилася оцінка громадянами, жителями Одеської області. Над підсумковим оцінюванням працювали експерти. Усе це було за фінансової підтримки фонду «Відродження». Бюджетні гроші не витрачалися.

Наш досвід був високо оцінений і у Страсбурзі, і у Києві, де я доповідав з цієї ж теми. І сьогодні Міністерство регіонального розвитку, Державний фонд сприяння місцевому самоврядуванню при Президентові України мають намір поширювати наш досвід по країні. Та й власне останнє нововведення на Одещині – «Народний бюджет» – є яскравим тому свідченням, коли демократичним шляхом за участю громад визначаються пріоритетні проблеми у кожному селі, райцентрі, місті, що потребують фінансових асигнувань. Тобто, кожен з нас стає учасником формування бюджету знизу вгору.

Автор: Наш кор.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту