![]() |
|
![]() |
![]() |
Понад місяць тому Одесу та усю Україну розбурхала стрілянина на 9й станції Великого Фонтана, де в приватному готелі «Особняк» засіли два чеченські кілери – Аслан Дякаєв та його подільник. Але шлейф пересудів, що б’є по іміджу міліції, тягнеться й досі. Про ті події та про сьогоднішній стан справ в органах розповів в ексклюзивному інтерв’ю начальник ГУ МВС України в Одеській області генералмайор міліції Михайло Яцков.
– 1 жовтня почалася спецоперація. За два дні перед цим при спробі затримання злочинців було вбито двох працівників міліції, четверо одержали поранення. Бандитів виявили в дуже короткий термін. На пропозицію здатися чеченці відповіли відмовою і, будучи добре озброєними, вчинили запеклий опір. Один з них загинув у готелі при перестрілці. Другого зняв снайпер при спробі втекти.
– Михайле Володимировичу, прозвучали версії, що бандити взяли заручників, що могли постраждати перехожі…
– Це небилиці. Заручників не було, оскільки готель стояв пусткою. Люди, що спостерігали із цікавості за ходом операції, перебували за межами потрійного оточення на безпечній відстані. Також залишилися неушкодженими всі учасники штурму готелю.
– Але багато громадян безвинно зазнали майнових втрат. Чи буде їм компенсований збиток?
– Буде! Є розпорядження Прем’єрміністра України Миколи Азарова про виділення Одеській облдержадміністрації 870 тисяч гривень для відшкодування матеріального збитку за майно, ушкоджене під час штурму. До кінця місяця всі, кому належить, одержать гроші. Власникам машин, що постраждали при обстрілі, видадуть близько 150 тисяч гривень, решта – господареві готелю. Відповідний звіт до нового року має бути надісланий до кількох міністерств.
– Як ставитися до інформації про те, що знайшовся брат загиблого Дякаєва і нібито зробив викривальні заяви?
– Насамперед – чи брат це? Його слова про те, що нібито 5 років тому Аслан Дякаєв був завербований міліцією, ні на чому не засновані. Хронологічні факти ніяк не стикуються із звинуваченнями «брата». Тим часом, слідством точно встановлено причетність Дякаєва до багатьох злочинів, пов’язаних із вбивством людей. Розслідуванням займається прокуратура.
– Повернемося до дня штурму. Чому операція тривала майже 5 годин, якщо безпосередньо на ліквідацію Дякаєва треба було кілька хвилин?
– Насамперед, потрібно було убезпечити мирне населення, зокрема, цікавих глядачів.
Тактика захоплення полягала у тому, щоб змусити кілерів витратити свій боєзапас. Підтримувати вогневі точки нашим бійцям заважав катер, що стояв там, з 400 літрами бензину в баку. Його довелося відтягнути за допомогою бронетранспортера.
Частина готелю, де засіли бандити, практично позбавлена вікон. Тому не можна було кинути всередину будинку гранати зі сльозоточивим газом. Куди стріляти – теж було неясно, тому що ворога не було видно. Використовували тепловізор – прилад, що реагує на теплові випромінювання об’єкта. Але дах був розпечений сонцем, і це не дозволяло точно встановити, де перебувають Дякаєв та його спільник. Тоді нічого іншого не залишалося, як застосувати гранатомети. Це дозволило б прибрати «розтяжки», якщо такі залишили бандити, і дати можливість працівникам міліції проникнути всередину будинку. Один бандит загинув, а по Дякаєву було відкрито вогонь на ураження.
– Чи пійманий третій спільник, якийсь Андрій Шемятенков, який зник до початку спецоперації?
– Його розшуком займаються оперативні групи з Одеси та Криму. Третього кілера, безумовно, буде знайдено. Він не пішов за кордон і перебуває на території України. Велика ймовірність, що він сам не витримає і здасться.
– Які висновки зробило Міністерство внутрішніх справ України з такої неординарної події?
– Суттєво змінилися вимоги до технічної озброєності органів, особливо при екстрених ситуаціях. Наступного року буде придбано нову спецтехніку та спорядження. Збільшиться кількісний склад подібних підрозділів. На їхнє утримання, організацію та екіпірування вже виділено 3 мільярди гривень.
– Чи розроблені програми для підготовки такого персоналу на регіональному рівні?
– Вже проведені відповідні навчання в Одесі та Южному. Зокрема, це пов’язано і з підготовкою до майбутнього чемпіонату «Євро2012». Сьогодні МВС орієнтується на європейські стандарти боротьби зі злочинністю.
– Імовірно, нові кримінальні реалії вимагають і реформування чинного законодавства?
– Чекаємо на зміни до закону про міліцію та ухвалення нового Кримінальнопроцесуального кодексу. Розробляється також низка інших законодавчих актів, які докорінно змінять структуру МВС. Вже скорочено 30 відсотків керівників у ДАІ та в управлінському апараті, триває другий етап скорочення – у райвідділах. Начальників стало на 74 менше. За рахунок цього збільшимо кількість дільничних, службовців патрульної служби, число оперативнослідчих груп. Це вже дало результати: так, в області розкривання злочинів по гарячих слідах доходить до 40 відсотків. Це один із найкращих результатів у країні.
– Ще одеситів цікавить хід розслідування не розкритих поки що резонансних злочинів...
– Розмови про те, що міліція не займається розслідуванням вбивства лідера Партії промисловців та підприємців Олександра Коробчинського, необґрунтовані. Робота не припиняється, і незабаром злочин буде розкрито. Не відповідають істині чутки про те, що в місті орудує маніяк чи серійний вбивця. Приводом стало жорстоке вбивство молодої дівчини на вулиці Водопровідній. Справді, подібні вбивства раніше в області не скоювалися. Але вже визначено коло підозрюваних. У жодному разі, для паніки немає причин.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |