ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Як хлопці в масках депутатів обшукували
12.11.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 90(21250) / Тираж: 8525

«Боротьба» із «злочинністю» на Одещині йде повним ходом... Так, у боротьбі зі «злочинним угрупованням», в особі братів Стойкових, була задіяна група УБОЗу (управління боротьби з організованою злочинністю) за участю спеціального підрозділу «Сокіл». Варто підкреслити, що слова «боротьба», «злочинність» та «злочинне угруповання» не даремно взяті у лапки. Справа в тому, що й Іван Іванович Стойков, і його брат Микола Іванович Стойков — депутати Білгород-Дністровської райради, члени політичної партії «Фронт змін». Що ж до правоохоронців, то вони своїми діями, схоже, хотіли натякнули депутатам, що активна політична діяльність може бути шкідливою для здоров'я.

Минулої п'ятниці, 4 листопада, за місцями проживання обох Стойкових було проведено обшук. Цікаво, що дозвіл на такі дії датується 14 травня 2011 року. Стосовно ж самої процедури, то, судячи з розповідей очевидців, вона проводилася з явними порушеннями процесуальних норм.

За словами Миколи Івановича, з його помешкання винесли документи, зокрема паспорти всіх членів сім'ї, посвідчення і навіть дипломну роботу. Забрали записники, техніку і навіть особисті фотографії. Все, що відбувалося того дня, депутат порівнює з бойовиком. «На дорогих автомобілях приїхали особи в масках і почали дії, які не мають нічого спільного з процесуальними. Обшук супроводжувався нецензурною лексикою, а на запитання про підстави для обшуку відповідь була вичерпною: «Якщо ми тут, на це є причини», — розповів Микола Стойков.

Іван Стойков повідав і про свою роль у цьому «голлівудському блок-бастері». Приблизно о 7-й ранку йому зателефонував сусід брата і сказав про обшук. Уже за ЗО — 40 хвилин Іван Іванович приїхав туди, але в квартиру його не пустили. Більше того, навіть не поцікавившись, хто перед ними, працівники УБОЗу в прямому сенсі слова викинули депутата на вулицю, порвавши при цьому куртку. Півгодини його тримали під охороною, наче особливо небезпечного злочинця, після чого на дорогому авто приїхало ще кілька оперуповноваже-них у супроводі двох осіб у масках. Спочатку вони облаяли Івана Івановича останніми словами, потім обшукали, наділи кайданки і посадили в авто. Через певний час Іван Стойков з полегшенням зітхнув, адже його привезли до власного будинку. «Це ще добре, що дружині дозволили вивести маленьких дітей, трьох і п'яти рочків», — поділився він. Обшук проводили так само ретельно, як і в Миколи Івановича: всі документи, навіть квитанції про оплату комунальних послуг, та оргтехніку вилучили.

Як з'ясувалося, обшуки проводили в рамках розслідування кримінальної справи про фальсифікацію підпису під прибутково-касовими ордерами і накладними за 1993 рік, які мають відношення до колишнього державного підприємства «Спецстальконструкція», ліквідованого десь у 1995-у. Яким чином брати причетні до цієї справи, правоохоронні органи не кажуть. Жодних звинувачень їм не пред'являли, як свідків також не викликали. «У 1993-у мені взагалі було п'ятнадцять років і я навчався у школі. Жодних документів я тоді, звісно, не підписував», — скептично зауважив Іван Стойков. Його братові Миколі тоді було вже 23, однак до підробленого підпису він, запевняють депутати, теж не має; жодного стосунку.

Хоча про справжні мотиви УБОЗу можна тільки здогадуватися, цей масштабний обшук із вилученням такої кількості речей може свідчити лише про одне: правоохоронці самі не знали, що шукати, тож забирали все. Показово, що обшук також проходив у сільській раді, де була вилучена оргтехніка і відімкнено сейф з документами. Яке відношення до підробленого в 1993-у

підпису може мати вилучений комп'ютер, про який у ті роки сільрада навіть мріяти не могла, — не зрозуміло. Сам Микола Стойков пов'язує ці дії УБОЗу зі своєю активною громадською позицією і політичною діяльністю. Зокрема, не так давно він завадив впливовим людям заволодіти земельними ділянками, виділеними для представників громади.

Історія така. До депутата звернулися жителі села Миколаївка Білго-род-Дністровського району з проханням розібратися, чому вони не можуть отримати земельні ділянки по 6 соток у зоні свого населеного пункту, виділені їм за розпорядженням голови Білгород-Дністровської райдержадміністрації. Люди вже встигли власним коштом оформити правоветановлюючі. документи на землю, та їхні прізвища містично зникли зі списку одержувачів ділянок, натомість у тих списках з'явилися прізвища високопоставлених осіб. Коли Микола Стойков звернувся до людей, причетних до розподілу землі, його в усній формі попередили, щоб не ліз не в свої справи. Тоді він зробив письмовий депутатський запит. Дуже скоро після цього до братів Стойкових прийшли з обшуком...

Керівник секретаріату Одеської обласної організації «Фронту змін» Олександр Остапенко також переконаний, що між бажанням його ко-

леги захистити права на землю своїх односельців й обшуками є прямий зв'язок. «У цьому списку на отримання землі зі ста осіб було лише двоє простих людей, але потім їх викреслили. Коли вони прийшли в земельний кадастр зі своїми номерами — з'ясувалося, що їх у списках вже нема. Вони звернулися до свого депутата-мажоритарника з проханням розібратися, чому саме їх викреслили зі списків, та Микола Іванович, на жаль, зробити цього не встиг, адже одразу потрапив під прес правоохоронців»,—виклав свій погляд на ситуацію Олександр Анатолійович.

За його словами, те, що сталося з братами Стойковими, — далеко не перший випадок правоохоронного свавілля на Одещині. Так, до Олександра Остапенка звернувся фермер із села Базар'янка Татар-бунарського району і розповів, що міліція забрала комбайн, практично зібраний його ж руками. Спо-^ чатку у фермера вимагали десять тисяч доларів за право і далі обробляти свої землі. Як законослухняний громадянин, він у пошуках захисту звернувся в міліцію. «Дзвінок зафіксували. Але менше ніж через тиждень проти фермера порушили кримінальну справу за фактом «привласнення майна в особливо великих розмірах». Тепер йому загрожує вісім років позбавлення волі», — розповів Олександр Анатолійович. Комбайн у фермера таки відібрали, і тепер він під зміненими номерами працює на іншу людину. «Зараз юридична служба партії готує позов до суду в інтересах фермера. Мені цікаво, як правоохоронці пояснюватимуть суду, куди поділася вилучена власність», — зауважив Олександр Остапенко.

(Листа фермера із Базар'янки, якого він надіслав у редакцію «ЧН», вміщено у попередньому номері газети під заголовком «За моє жито мене ж і бито».)

За словами голови Одеської обласної організації політичної партії «Фронт змін» Володимира Неми-ровського, УБОЗ в Одеській області давно не можна називати правоохоронцями: «Я хочу підкреслити, що сьогодні одеський УБОЗ — це організоване злочинне угруповання, яке займається виконанням тих чи інших замовлень, вимаганням, рекетом, відстоюванням інтересів тіньового бізнесу та іншою діяльністю, ніяк не пов'язаною з правоохоронною». Головна сфера діяльності УБОЗу, вважає Володимир Немировський, це заробляння грошей і вирішування проблемних питань впливових осіб. Депутат розповів, що якось поцікавився у голови Одеської облдержадміністрації, як той ставиться до подібних охоронців права. «Він мені відповів, що нічого не може зробити: «Ти ж знаєш, хто найняв цих міліціонерів», — сказав він. І ми з вами справді знаємо, хто їх найняв — їх найняли бандити. Ви тільки вдумайтеся: в Одеській області міліціонерами керують бандити!» — підкреслив Володимир Немировський.

Лідер обласної організації «Фронту змін» пообіцяв, що найближчим часом будуть оприлюднені численні факти зловживання владою і злочинних дій з боку правоохоронців. Що ж стосується безпосередньо обшуку у братів Стойкових, відповідне звернення уже направлено, до голови партії, народного депутата України Арсенія Яценюка. Запити про правомірність дій УБОЗу спрямовані також до Генеральної прокуратури, Президента, Голови Верховної Ради, начальника обласного УМВС тощо.

На спеціально скликаній прес-конференції говорили і про те, що Генпрокуратура вже займається керівником УБОЗу в Одеській області, а відтак є надія, що й озвучені факти та запити не залишаться поза увагою компетентних структур.

Автор: Людмила ІВАЩЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту