![]() |
|
![]() |
![]() |
Нещодавно у Києві відбувся III Всеукраїнський з’їзд працівників освіти. Нагадаємо, що на захід було запрошено 400 педагогів різного рівня. У роботі форуму також брали участь Прем'єрміністр України Микола Азаров, народні депутати, працівники Адміністрації Президента України. Основними документами, представленими до розгляду, були проекти Національної стратегії розвитку освіти на 2012 – 2021 рр., Державного стандарту базової та повної середньої освіти і нова редакція Закону «Про вищу освіту».
Особливе зацікавлення у представників вищої школи викликав останній документ. У Верховній Раді є декілька його варіантів. Один з них був представлений Міністерством освіти та науки, молоді і спорту України. Народний депутат України від Партії регіонів Юрій Мірошниченко у вересні 2010 року зареєстрував у Раді свій законопроект № 7174 «Про вищу освіту», який передбачав розширення фінансової автономії вузів та спрощення процедури ліцензування навчальних закладів. Наприкінці травня документ було внесено на розгляд Верховної Ради, однак парламент повернув його на доопрацювання.
Обговорення нових редакцій Закону триває у постійних комісіях, на круглих столах уже майже два роки.
Учасники форуму навіть звернулися до Президента із проханням внести на розгляд Верховною Радою редакцію закону від Міністерства як першочергову.
До чого така принциповість?
Спробуємо розібратися. Як розповів кореспонденту «ОВ» член Ради ректорів Одеського регіону, ректор ОНУ ім. І.І. Мечникова Ігор Коваль, із ухваленням цього Закону з’явиться можливість «вирівняти» систему вищої освіти України стосовно таких у більшості розвинених країн світу. Цього можна досягти, вибудовуючи певні кваліфікаційні рівні: молодший спеціаліст, бакалавр, магістр, доктор філософії, доктор наук. Далі необхідно змінити типи вищих навчальних закладів. Вони будуть визначатися вже не за рівнями акредитації. В Україні повинні залишитися університети, які розділяться на класичні та профільні, академії і коледжі – професійні та загального характеру.
У проекті Закону закладені положення, які дозволять підсилити автономію вищих навчальних закладів. Особливо це стосується національних університетів. Також планується ввести нову категорію «вишок» – дослідні університети. Такі навчальні заклади є вже в Російській Федерації та США.
Існують тридцять три параметри, за якими визначається дослідний університет.
Національні та дослідні університети одержують високий ступінь автономії з точки зору визначення можливості присвоєння вчених ступенів та наукових звань, планування робочого навантаження, затвердження навчальних планів, дисциплін.
Що стосується кількості вузів, то певна, як прийнято толерантно говорити, оптимізація вищих навчальних закладів обов’язково відбудеться.
Як ставляться до майбутнього реформування представники вищої школи?
– Ідеальних законів не буває, – каже І. Коваль. – Не без недоліків і цей законопроект. Але він може дати відчутний імпульс за декількома напрямами. Україна не така заможна, щоб дозволити собі понад вісімсот вузів різних форм власності, зокрема, понад 350 державних вищих навчальних закладів.
– Згідно зі статистикою, на сьогоднішній день в середньому вісім з половиною із десяти випускників шкіл можуть вступити до університетів. Чи не занадто багато?
– Згадана ситуація призвела до того, що ми втратили конкурентне середовище. А це щороку позначається на якості знань абітурієнтів, отже, й наших випускників.
Відзначу, світова тенденція сьогодні така, що фінанси концентруються в найбільших наукових, навчальних закладах, а не розпорошуються. Потрібно створювати потужні вищі школи, а не розмазувати цей злиденний бюджетний пайок на дрібні вузи.
Як швидко чекати на перетворення у вузах нашого міста, і які вони будуть мати наслідки, поки що невідомо. Одне ясно, 8,5 випускникам доведеться несолодко наступного року, якщо у ВР ухвалять нову редакцію Закону. А поки що дебати на цю тему тривають.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |